9-dekabr - Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni munosabati bilan seminar o'tkazildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligida “9-dekabr – Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” munosabati bilan “Biz - korrupsiya va uning keltirib chiqarish sabablariga qarshi birga kurashamiz” bosh shiori ostida “Oʻzbekiston Respublikasida korrupsiyaga qarshi kurash sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar va Korrupsiyaga qarshi kurashash agentiligining shu sohadagi vakolatlari” toʻgʻrisida maʼlumot olish maqsadida Agentlikning Korrupsiyaning oldini olish va “komplayens-nazorat” tizimini joriy etish boshqarmasi yetakchi inspektori Samandarova Nodira Kerimbayevna ishtirokida seminar boʻlib oʻtdi.
Seminarda Oʻzbekiston Respublikasining korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida bir qator xalqaro tashkilotlar bilan amalga oshirilgan hamkorlik, xalqaro reytinglar, korrupsiyaga qarshi kurash borasida iqtisodiy rivojlangan davlatlar tajribasi va samarali boshqaruv, mutanosiblik, shaffoflik va barqarorlik prinsiplari haqida soʻz olib borildi.
Shu oʻrinda, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan “Biz-korrupsiya va uning keltirib chiqarish sabablariga qarshi birga kurashamiz” bosh shior ostida bir qator ishlar amalga oshirilganligi toʻgʻrisida toʻxtalib oʻtildi.
Davlat xizmatlarini koʻrsatishda byurokratizm, sansalorlik va boshqa maʼmuriy toʻsiqlarni bartaraf etish, eskirgan va zamon talablariga mos kelmaydigan tartib-taomillarni tubdan qisqartirishga qaratilgan ishlar borasida, Davaktiv agentligi tomonidan koʻrsatilayotgan jami 14 turdagi davlat xizmatlaridan bugungi kunga kelib 13 tasi toʻliq raqamlashtirilganligi taʼkidlandi.
Shuningdek, Normativ-huquqiy hujjatlarning va ular loyihalarining korrupsiyaga qarshi ekspertizadan oʻtkazish boʻyicha 2023-yilning iyun oyida Adliya vazirligiga kiritilgan normativ-huquqiy hujjatlar loyihalarning korrupsiyadan xoli qonunchilik tamoyili asosida ishlab chiqilganligi tahlil qilinib, Davaktiv agentligining korrupsiyaga qarshi ekspertizani amalga oshirish sohasidagi faoliyati 54 ta vazirlik va idoralar kesimida 88 foiz natija bilan aʼlo baholanganligi eslatib oʻtildi.
Tadbir davomida Davaktiv agentligi xodimlari oʻzining qiziqtirgan savollari bilan qizgʻin ishtirok etib, savollarga aniq misollar orqali javoblar olindi.

A seminar was held in relation with 9 December - International Anti-Corruption Day
On the occasion of "December 9 - International Anti-Corruption Day" in the State Assets Management Agency under the slogan "Let's fight corruption and its causes together" in order to provide information on "Implemented reforms in the fight against corruption in the Republic of Uzbekistan and the authority of the Anti-Corruption Agency in this area" a seminar was held with the participation of Samandarova Nodira Kerimbaevna, Leading Inspector of the Corruption Prevention and Compliance Control Department of the Agency.
The seminar discussed cooperation of the Republic of Uzbekistan with a number of international organizations in the fight against corruption, international ratings, experience of economically developed countries in the fight against corruption, as well as the principles of good governance, proportionality, transparency and stability.
It was noted that the State Asset Management Agency has carried out a number of activities under the slogan "We will fight corruption and its causes together".
It was noted that due to the work aimed at eliminating bureaucracy, censorship and other administrative obstacles in the provision of public services, radical reduction of outdated and incompatible procedures, as of today 13 out of 14 types of public services provided by the State Assets Management Agency have been fully digitized.
Also, as part of the anti-corruption examination of legal and regulatory documents and their drafts, it was analyzed that the legal and regulatory documents submitted to the Ministry of Justice in June 2023 were developed based on the principle of "corruption-free legislation" and in the field of anti-corruption examination of 54 ministries and agencies, it was noted that the activities of the State Assets Management Agency were rated "excellent" with a result of 88 percent.
During the event, the employees of the State Assets Management Agency actively participated, asking interesting questions, which were answered with concrete examples.