Xivadagi mehmonxonalarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) Xiva Plaza” MChJ va “Xiva Lokomativ” MChJlardagi 100% ulushlarni (keyingi oʻrinlarda - Aktivlar) xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda - Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultant Aktivlarning sohaviy va individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda sotish jarayonini ilgʻor xorijiy tajriba asosida amalga oshirishi, shuningdek jahon yetakchi biznes nashrlari orqali xalqaro marketing kompaniyalarini tashkillashtirib, mehmonxona va uni boshqarish biznesidagi salohiyatli investorlarni jalb etish choralarini koʻrishi lozim.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan 2024-yil 28-avgust kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi.
Konsultantlar tomonidan Aktivni xususiylashtirish uchun zarur boʻladigan barcha maslahatlar va konsultatsiya xizmatlarini taqdim etilishi kutiladi.
Konsultantlar talab etilgan ish hajmini toʻliq bajarish uchun konsorsiumga birikishlari yoki birgalikda qoʻshma takliflar taqdim etishlari mumkin.
Agar konsorsium tomonidan ariza taqdim etilsa, konsorsium bitimini taqdim etilishi soʻraladi. Agar, birgalikda qoʻshma tijorat taklifi taqdim etilsa, jalb qilingan sherik-konsultantning ham ishini muvofiqlashtirish uchun masʼul boʻlgan va javobgarlikni zimmasiga oladigan asosiy konsultant koʻrsatilishi kerak.
Talʼat Yuldashevich Samandarov – Davlat aktivlarini xususiylashtirishga tayyorlash va xususiylashtirish departamenti boshligʻining oʻrinbosari;
Xivadagi mehmonxonalarni xususiylashtirish boʻyicha konsultantlarni jalb qilish boʻyicha taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Xiva Plaza” MChJ va “Xiva Lokomativ” MChJlardagi 100% ulushlar xususiylashtirilishi belgilangan (keyingi oʻrinlarda - Bitim).
Savdo jarayonlari Oʻzbekiston Respublikasi qonunchilik talablari doirasida hamda Aktivlarning sohaviy va individual xususiyatidan kelib chiqib, eng yaxshi xorijiy yoki mahalliy tajriba asosida tashkil etilishi lozim.
Aktivlar toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot:
“Xiva plaza” MChJ ("Farovon Khiva Hotel" mehmonxonasi):
• Manzili: Xorazm viloyati, Xiva shahri, Qiyot MFY, Buyuk yoʻl kuchasi, 1B-uy;
• Umumiy maydoni: 2,72 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 8 773 m;
• Mavjud xonalar soni 106 ta.
“Xiva lokomotiv” MChJ ("Khiva Lokomotiv Hotel" mehmonxonasi):
• Manzili: Xorazm viloyati, Xiva shahri, Yangi hayot mahallasi, A.Temur koʻchasi;
• Umumiy maydoni: 0,77 ga;
• Bino-inshootlar maydoni: 3 504 m;
• Mavjud xonalar soni 93 ta.
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsorsium) oʻzbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʻz ichiga olishi lozim:
a) Aktivni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
ye) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Aktivni boshqarish sohadasidagi bozor tahlili:
• Oʻzbekistonda va mintaqada sohani rivojlantirishdagi sharoitlarni va bozor tahlili, soha korxonalarini rivojlantirish uchun zarur sharoitlar; Oʻzbekistonda mexmonhona faoliyati bozorini tartibga soluvchi asosiy qoidalar tavsifi;
II. Aktiv tahlili:
• Aktivning tavsifi, uning bozor va raqobatdagi oʻrni;
• xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq aktivni xatarga qoʻyadigan potensial yoʻnalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvoffaqiyatsizligiga sabab boʻladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʻrganish. Aniqlangan risklarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash toʻgʻrisida tavsiyalar berish;
• yuridik ekspertizadan oʻtkazish, jumladan, quyidagi masalalarda:
• tovar belgisi, bozor brendlari va intelektual mulkning boshqa jihatlariga egalik qilishni aniqlash;
• aktivlarga egalik qilish huquqi, korxona foydasiga yoki uchinchi shaxslarning mol-mulkiga boʻlgan mulkiy huquqlar, uchinchi shaxslar foydasiga belgilangan cheklovlar;
• daʼvolar va qarzlar, talablarning holati, shuningdek qarzlarni undirish va majburiy ijro etish boʻyicha koʻrilgan choralar;
• mehnat va raqobat qonunchiligi, atrof-muhitni muhofaza qilish toʻgʻrisidagi nizolarga rioya qilish holati;
• Aktivni xususiylashtirish boʻyicha harakatlar ketma-ketligi tavsifi bilan xususiylashtirish mexanizmi boʻyicha takliflar va eʼlon matni boʻyicha tavsiyalar.
III. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
• Aktivning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng yaxshi amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;
• optimal marketing strategiyasi boʻyicha tavsiyalar, marketing materiallarini tayyorlash (tizer, info-memorandum, jarayon holati boʻyicha xat va boshqalar);
• roadshow va “PR” strategiyasini ishlab chiqish, jamoatchilik bilan aloqalar oʻrnatish boʻyicha tavsiyalar taqdimoti, ularning savollariga javoblar;
• baholash uslubini toʻgʻri tanlash va ularning investorlar uchun dolzarbligini belgilash, har bir mehmonxonaboʻyicha diapazon narxi boʻyicha tavsiyalarni taqdim etish;
IV. Bitim jarayoniga hamrohlik qilish:
• Aktivni xususiylashtirishga qaratilgan barcha choralarni koʻrish, virtual maʼlumotlar xonasi (VDR) tashkil etish (zaruratga koʻra);
• barcha zarur hujjatlarni, jumladan oldi-sotdi shartnoma loyihasini (oʻzbek tiliga tarjimasi bilan) tayyorlash bilan birga sotish jarayonida hamrohlik qilish;

Привлекается профессиональная консалтинговая компания для приватизации гостиниц, расположенных в Хиве
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов/Заказчик») объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее - «Консультант») для приватизации 100% долей ООО «Хива Плаза» и ООО «Хива Локоматив».
Консультант должен осуществлять процесс продаж с учетом отраслевых и индивидуальных особенностей Активов на основе передового зарубежного опыта, а также организовывать международные маркетинговые кампании через ведущие мировые деловые издания и привлекать потенциальных инвесторов в сфере гостиничного бизнеса и его управления.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 28 августа 2024 года.
Ожидается, что консультанты предоставят все необходимые советы и консультационные услуги по приватизации Активов.
Консультанты могут присоединиться к консорциуму или совместно подать заявки на выполнение необходимого объема работ.
Если заявка подается консорциумом, потребуется заключение консорциумного соглашения. В случае подачи совместного коммерческого предложения необходимо определить ведущего консультанта, который будет отвечать за координацию работы привлеченного партнера-консультанта.
Для получения дополнительной информации о данном процессе просим связаться по нижеуказанному контакту:
Самандаров Талъат Юлдашевич – Заместитель начальника департамента Агентства госактивов;
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации гостиниц, расположенных в Хиве (RfP)
В соответствии с программами приватизации, предусмотрена приватизация 100% долей ООО «Хива Плаза» и ООО «Хива Локоматив» (далее – Сделка).
Торговые процессы должны быть организованы в рамках требований законодательства Республики Узбекистан и исходя из отраслевого и индивидуального характера Активов, на основе лучшего зарубежного или местного опыта.
Коротко об Активах:
ООО «Хива Плаза» (Гостиница "Farovon Khiva Hotel"):
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, Киёт МСГ, улица Буюк Йўл, дом 1Б;
• Общая площадь: 2,72 га;
• Площадь зданий и сооружений: 8 773 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 106.
ООО «Хива Локомотив» (Гостиница "Hotel Khiva Lokomotiv"):
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, микрорайон Янги хаёт, улица А. Темура;
• Общая площадь: 0,77 га;
• Площадь зданий и сооружений: 3 504 кв.м.;
• Количество доступных номеров – 93.
а) Видение Консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Актива. Мнение по продолжительности процесса, в случае если рекомендациям и предложениям Консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени; (до 10 баллов);
I. Анализ рынка в сфере управления активами:
• Анализ условий и анализ рынка развития промышленности Узбекистана и региона, необходимых условий для развития предприятий отрасли; описание основных правил регулирования рынка гостиничной деятельности в Узбекистане;
II. Анализ активов:
• Описание актива, его положения на рынке и конкуренции;
• анализ рисков: выявление потенциальных направлений и вероятностей, подвергающих актив риску согласно анализу инвестора, и изучение наиболее частых причин неудачи таких сделок. Выработка рекомендаций по определению мер по снижению выявленных рисков;
• проведение юридической экспертизы, в том числе по следующим вопросам:
• определение права собственности на товарные знаки, рыночные бренды и другие аспекты интеллектуальной собственности;
• право собственности на активы, имущественные права в пользу предприятия или имущества третьих лиц, установленные ограничения в интересах третьих лиц;
• претензии и долги, статус претензий, а также принятые меры по взысканию долгов;
• состояние соблюдения трудового и конкурентного законодательства, споры в области охраны окружающей среды;
• Предложения по механизму приватизации с описанием последовательности действий по приватизации актива и рекомендациями по тексту объявления.
• разработка роуд-шоу и «PR-стратегии», представление рекомендаций по налаживанию связей с общественностью, ответы на их вопросы;
• выбор правильного метода оценки и определение его актуальности для инвесторов, предоставление рекомендаций по ценовому диапазону для каждой гостиницы;