O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori bilan xususiylashtirish jarayonlari yanada jadallashtiriladi (1001 aksiya+1046 ko'chmas mulk+40 ta IPO)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi Prezident qarori imzolandi.
Birinchidan, 1 001 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari ommaviy savdoga chiqariladi;
Ikkinchidan, 1 046 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga qoʻyiladi. Ommaviy savdolarga qoʻyilayotgan koʻchmas mulk obyektlarining asosiy qismi infratuzilma bilan taʼminlangan va aholi punktlariga yaqinligi ushbu mulklardan keyinchalik foydalanishda qoʻshimcha imkoniyatlar yaratadi. Bunda, ushbu obyektlarni sotishni tezlashtirish uchun mulklarni sotishga tayyorlash muddati 80 kundan 48 kunga qisqartiriladi. 2 ming kvadrat metrgacha boʻlgan obyektlarni tadbirkorlarning murojaati asosida toʻgʻridan-toʻgʻri savdoga chiqarishga ruxsat beriladi;
Uchinchidan, 40 ta yirik korxona va banklardagi davlat ulushi xalqchil IPO orqali sotiladi. Jumladan, “xalqchil IPO”da barcha fuqarolar va investorlarga qatnashish imkoniyati taqdim etish maqsadida “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili joriy etiladi. Jumladan, ilk bor Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlari, Metallurgiya kombinati, “Oʻztelekom” AJ, Sanoatqurilishbank kabi yirik korxonalarning oʻrtacha 2 foiz aksiyalari aholiga taklif etiladi.
Bunda:
aholiga aksiyalarni toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olish imkoniyati yaratiladi;
eng yaxshi takliflarni tanlab olish asosida professional tashkilotlar savdo jarayonlarini tashkil etish uchun jalb etilishi mumkin;
mahalliy investorlarga E-auksionelektron savdo platformasi, shu jumladan mobil ilovasi orqali real vaqt rejimida ularni identifikatsiya qilish, investitsiya vositachilari bilan shartnoma tuzish va depo hisob raqamini ochish imkoniyati yaratiladi;
aksiyalarni sotib olishda “E-auksion” elektron savdo platformasida barcha investitsiya vositachilari va ularning mijozlari ishtirok etishi uchun teng sharoitlar yaratiladi;
aksiyalarni sotib olish uchun elektron arizalar mahalliy investorning oʻzi tomonidan yoki investorlar nomidan harakat qiluvchi investitsiya vositachisi orqali berilishi mumkin;
onlayn auksionlar yakunlariga koʻra oldi-sotdi shartnomalari qimmatli qogʻozlar savdolari tashkilotchilarining savdo maydonchalaridan tashqarida roʻyxatdan oʻtkaziladi va uning natijasi toʻgʻrisidagi maʼlumot investorning shaxsiy kabinetiga yuboriladi.
Shu bilan birga quyidagi normativ-huquqiy talablar joriy etiladi:
a)fond birjasiga chiqarilgan davlat aksiya paketlarini sotishga va oldi-sotdi shartnomasini rasmiylashtirishga faqat savdo jarayonlarida kamida ikkita ishtirokchi qatnashganda ruxsat beriladi;
b)barcha davlat muassasalarining asosiy vositalarini sotish yoki ijaraga berish E-auksionelektron savdo platformasi orqali amalga oshiriladi;
d)2023-yil 1-iyuldan boshlab, jismoniy shaxslarga Davlat mulkielektron tizimi orqali maydoni 2 000 metr kvadratgacha boʻlgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri onlayn auksion savdolariga chiqarish boʻyicha ariza berish huquqi beriladi;
e)2023-yil 1-sentyabrdan boshlab
koʻchmas mulk obyektlari va davlat ulushlari xususiylashtirilganligi toʻgʻrisidagi davlat namunasidagi order va sertifikat Davlat xizmatlari markazlari va (yoki) Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali  orqali QR-kod qoʻyilgan holda beriladi;
onlayn auksion savdolarida davlat mulki obyektlarini sotib olgan xaridorlar bilan shartnomalar savdo natijasi boʻyicha bayonnoma asosida E-auksionelektron savdo platformasida elektron shaklda (shu jumladan elektron raqamli imzo orqali) rasmiylashtiriladi;
har chorakda tegishli vazirlik va idoralar xodimlarining joyiga chiqqan holda investitsiya majburiyatlarining bajarilishini oraliq monitoring qilish tartibi bekor qilinadi;
investitsiya majburiyatlarining bajarilishi toʻgʻrisidagi hisobotlarni qogʻoz shaklida taqdim etish tartibi bekor qilinib, tegishli davlat organlari va tashkilotlarning elektron bazasini Davlat mulkiaxborot tizimiga integratsiya qilish va tadbirkorlar elektron tizimga kiritadigan maʼlumotlar orqali hisobotlarni olish yoʻlga qoʻyiladi.

According to the presidential decree, the privatization processes will be further accelerated (1001 shares+1046 properties+40 IPO)
The Presidential Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated March 24, 2023 "On additional measures to reduce state participation in the economy" was signed.
First, 1,001 state packs of shares of companies will be publicly traded;
Second, 1,046 properties will be put up for public auction. Most of the properties put up for public auction are provided with an infrastructure, and the proximity to settlements creates additional opportunities for further use of these properties. In order to accelerate the sale of these properties, the lead time will be reduced from 80 days to 48 days. Properties with an area of up to 2,000 square metres can be sold directly on the basis of the entrepreneur's application;
Thirdly, the state's shares in 40 large companies and banks will be sold through a "people's IPO". In particular, the principle of "one share - one lot" will be introduced to enable all citizens and investors to participate in the "people's IPO". Namely, for the first time, the public will be offered average 2 percent shares of such large enterprises as Navoi and Olmaliq mining and metallurgical plants, Uztelecom and Sanoatkurilishbank.
In this:
citizens will be given the opportunity to purchase shares directly;
professional organisations might be engaged to organise sales processes based on the selection of the best offers;
Local investors will be given the option of online identification through the “E-auksion” trading platform, including a mobile app, entering into an agreement with investment intermediaries and opening a securities account number;
there will be a competitive environment for all investment intermediaries and their clients to participate in buying shares on the “E-auksion” electronic trading platform;
electronic applications for the purchase of shares might be submitted by the local investor himself or through an investment intermediary acting on behalf of investors;
based on the results of the online auctions, sales contracts will be registered outside the trading platforms of the exchange organisers, and information about the result is sent to the investor's personal account.
At the same time, the following legal requirements are introduced:
a) State packs of shares can be sold on the stock exchange, and a sale and purchase agreement can only be drawn up if at least two bidders participate in the auction;
b) sale or lease of the main means of all state institutions will be carried out through the "E-auction" electronic trading platform;
c) To grand from July 1, 2023, individuals will be given the right to apply for direct online auctions for privatization or lease of state real estate objects with an area of up to 2,000 square meters through the "State Property" electronic system;
d) To grand From September 1, 2023:
The warrant and state certificate for the privatisation of real estate and state shares will be released with a QR code through state service centres and/or the Single Interactive Portal of State Services;
contracts with buyers who bought state-owned objects in online auctions will be drawn up in electronic form (including through digital signature) on the electronic trading platform "E-auction" based on the report on the result of the sale;
The procedure for intermediate monitoring of investment commitments through quarterly visits of staffs of relevant ministries and agencies is abolished;
Paper-based reporting of investment commitments will be abolished, the electronic database of relevant public authorities and organisations will be integrated into the State Assets Information System, and reports will be accepted through information entered into the electronic system by entrepreneurs.