O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti qarori bilan xususiylashtirish jarayonlari yanada jadallashtiriladi (1001 aksiya+1046 ko'chmas mulk+40 ta IPO)
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi Iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirishning qoʻshimcha chora-tadbirlari toʻgʻrisidagi Prezident qarori imzolandi.
Birinchidan, 1 001 ta korxonadagi davlat aksiya paketlari ommaviy savdoga chiqariladi;
Ikkinchidan, 1 046 ta koʻchmas mulk obyektlari ommaviy savdolarga qoʻyiladi. Ommaviy savdolarga qoʻyilayotgan koʻchmas mulk obyektlarining asosiy qismi infratuzilma bilan taʼminlangan va aholi punktlariga yaqinligi ushbu mulklardan keyinchalik foydalanishda qoʻshimcha imkoniyatlar yaratadi. Bunda, ushbu obyektlarni sotishni tezlashtirish uchun mulklarni sotishga tayyorlash muddati 80 kundan 48 kunga qisqartiriladi. 2 ming kvadrat metrgacha boʻlgan obyektlarni tadbirkorlarning murojaati asosida toʻgʻridan-toʻgʻri savdoga chiqarishga ruxsat beriladi;
Uchinchidan, 40 ta yirik korxona va banklardagi davlat ulushi xalqchil IPO orqali sotiladi. Jumladan, “xalqchil IPO”da barcha fuqarolar va investorlarga qatnashish imkoniyati taqdim etish maqsadida “bitta aksiya – bitta lot” tamoyili joriy etiladi. Jumladan, ilk bor Navoiy va Olmaliq kon-metallurgiya kombinatlari, Metallurgiya kombinati, “Oʻztelekom” AJ, Sanoatqurilishbank kabi yirik korxonalarning oʻrtacha 2 foiz aksiyalari aholiga taklif etiladi.
Bunda:
aholiga aksiyalarni toʻgʻridan-toʻgʻri sotib olish imkoniyati yaratiladi;
eng yaxshi takliflarni tanlab olish asosida professional tashkilotlar savdo jarayonlarini tashkil etish uchun jalb etilishi mumkin;
mahalliy investorlarga E-auksionelektron savdo platformasi, shu jumladan mobil ilovasi orqali real vaqt rejimida ularni identifikatsiya qilish, investitsiya vositachilari bilan shartnoma tuzish va depo hisob raqamini ochish imkoniyati yaratiladi;
aksiyalarni sotib olishda “E-auksion” elektron savdo platformasida barcha investitsiya vositachilari va ularning mijozlari ishtirok etishi uchun teng sharoitlar yaratiladi;
aksiyalarni sotib olish uchun elektron arizalar mahalliy investorning oʻzi tomonidan yoki investorlar nomidan harakat qiluvchi investitsiya vositachisi orqali berilishi mumkin;
onlayn auksionlar yakunlariga koʻra oldi-sotdi shartnomalari qimmatli qogʻozlar savdolari tashkilotchilarining savdo maydonchalaridan tashqarida roʻyxatdan oʻtkaziladi va uning natijasi toʻgʻrisidagi maʼlumot investorning shaxsiy kabinetiga yuboriladi.
Shu bilan birga quyidagi normativ-huquqiy talablar joriy etiladi:
a)fond birjasiga chiqarilgan davlat aksiya paketlarini sotishga va oldi-sotdi shartnomasini rasmiylashtirishga faqat savdo jarayonlarida kamida ikkita ishtirokchi qatnashganda ruxsat beriladi;
b)barcha davlat muassasalarining asosiy vositalarini sotish yoki ijaraga berish E-auksionelektron savdo platformasi orqali amalga oshiriladi;
d)2023-yil 1-iyuldan boshlab, jismoniy shaxslarga Davlat mulkielektron tizimi orqali maydoni 2 000 metr kvadratgacha boʻlgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini xususiylashtirish yoki ijaraga berish uchun toʻgʻridan-toʻgʻri onlayn auksion savdolariga chiqarish boʻyicha ariza berish huquqi beriladi;
e)2023-yil 1-sentyabrdan boshlab
koʻchmas mulk obyektlari va davlat ulushlari xususiylashtirilganligi toʻgʻrisidagi davlat namunasidagi order va sertifikat Davlat xizmatlari markazlari va (yoki) Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali  orqali QR-kod qoʻyilgan holda beriladi;
onlayn auksion savdolarida davlat mulki obyektlarini sotib olgan xaridorlar bilan shartnomalar savdo natijasi boʻyicha bayonnoma asosida E-auksionelektron savdo platformasida elektron shaklda (shu jumladan elektron raqamli imzo orqali) rasmiylashtiriladi;
har chorakda tegishli vazirlik va idoralar xodimlarining joyiga chiqqan holda investitsiya majburiyatlarining bajarilishini oraliq monitoring qilish tartibi bekor qilinadi;
investitsiya majburiyatlarining bajarilishi toʻgʻrisidagi hisobotlarni qogʻoz shaklida taqdim etish tartibi bekor qilinib, tegishli davlat organlari va tashkilotlarning elektron bazasini Davlat mulkiaxborot tizimiga integratsiya qilish va tadbirkorlar elektron tizimga kiritadigan maʼlumotlar orqali hisobotlarni olish yoʻlga qoʻyiladi.

Постановлением Президента Республики Узбекистан процессы приватизации будут ускорены (1001 акция+1046 объектов недвижимости+40 IPO)
Президент Республики Узбекистан от 24 марта 2023 году подписал постановление об «О дополнительных мерах по сокращению государственного участия в экономике».
Согласно постановлению утверждены следующие:
Во-первыхна публичные торги будут выставлены государственные пакеты акций 1 001 предприятий.
Во вторых, 1 046 объектов недвижимости будут выставлены на публичные торги. Основная часть выставляемых на публичные торги объектов недвижимости обеспечена инфраструктурой, а близость к населенным пунктам создает дополнительные возможности для дальнейшего использования этих объектов. При этом для ускорения реализации этих объектов срок подготовки имущества к продаже сокращается с нынешних 80 дней до 48 дней. Допускается прямая продажа объектов площадью до 2 тыс. кв. м на основании обращения предпринимателей;
В третьих,  Перечень 40 предприятий, пакеты акций которых реализуются посредством публичных торгов в порядке проведения «народного IPO» по принципу «Одна акция – один лот». В частности, в среднем 2 процента акций крупных компаний будут предложены населению, таких как Навоийский и Алмалыкский горно-металлургические комбинаты и Металлургический комбинат, АО «Uztelekom», «ПРОМСТРОЙБАНК».
В этом:
населению будет предоставлена возможность приобрести акции напрямую;
на основе отбора лучших предложений к организации процессов продаж могут привлекаться профессиональные компании;
Местные инвесторы смогут идентифицировать себя через мобильное приложение в режиме реального (онлайн) времени через электронную торговую платформу «E-auksion», заключать контракты с инвестиционными брокерами и открывать депозитный счет;
при покупке акций на электронной торговой платформе «E-auksion» создаются равные условия для участия всех инвестиционных брокеров и для их клиентов;
электронные заявки на покупку акций могут быть поданы самим местным инвестором или (либо) через инвестиционного брокера, действующего от имени инвесторов;
по итогам онлайн-аукционов договоры купли-продажи регистрируются вне торговых площадок организаторов торгов ценными бумагами,
а информация о его результате направляется в личный кабинет инвестора.
При этом вводятся следующие нормативно-правовые требования:
а) продажа государственных пакетов акций, выпущенных на фондовую биржу, и оформление договора купли-продажи допускаются только при участии в торговых процессах не менее двух участников;
б) продажа или аренда основных средств всех государственных учреждений «E-auksion» осуществляется через электронную торговую платформу;
в) С 1 июля 2023 года физическим лицам будет предоставлено право через электронную систему “госимущество подавать заявки на приватизацию или аренду объектов государственной недвижимости площадью до 2 000 квадратных метров непосредственно на торгах онлайн-аукциона;
г) с 1 сентября 2023 года:
ордер и сертификат государственного образца о приватизации объектов недвижимости и государственных долей выдаются центрами государственных услуг и (или) Единым порталом интерактивных государственных услуг с проставлением QR-кода;
договоры с покупателями, приобретающими объекты государственной собственности на торгах онлайн-аукциона, оформляются в электронном виде (в том числе посредством электронной цифровой подписи) на электронной торговой платформе «E-auksion» на основании протокола о результатах торгов;
отменяется ежеквартальный порядок проведения промежуточного мониторинга исполнения инвестиционных обязательств с выездом на место сотрудников соответствующих министерств и ведомств;
отменяется порядок представления отчетности об исполнении инвестиционных обязательств на бумажном носителе, налаживается интеграция электронной базы соответствующих государственных органов и организаций в информационную систему “госимущество” и получение отчетности посредством информации, которую предприниматели вносят в электронную систему.