“Sharg‘unko‘mir” AJ va “Boysunko'mir” MChJ davlat ulushlarining ommaviy savdosini tashkil etish uchun professional konsalting kompaniyasini jalb etish to‘g‘risida e’lon
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Shargʻunkoʻmir” AJ (99,9%) va “Boysunkoʻmir” MCHJ (100,0 %) (keyingi oʻrinlarda–Aktivlar) xalqaro bozorda ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda - Buyurtmachi) mazkur aktivlarni xalqaro bozorda ommaviy savdolarini tashkillashtirish uchun sohaviy yondashuvga muvofiq xalqaro tajribaga ega boʻlgan professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb etishi boʻyicha eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 17-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʻraladi:
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyuurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayana olmaydilar va ishonmasliklari shart.
“Shargʻunkoʻmir” AJ va “Boysunkoʻmir” MCHJni xususiylashtirish boʻyicha konsultant jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Shargʻunkoʻmir” AJ (99,9%) va “Boysunkoʻmir” MCHJ (100,0 %) dagi davlat ulushlari (keyingi oʻrinlarda – Bitim) xalqaro bozorda savdoga chiqarilishi belgilangan.
Aktivlar toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot
1. “Shargʻunkoʻmir” AJ
Ustav fondi7,0 mlrd. soʻm
Veb-sahifasi: www.sharguncoal.uz
Kompaniyaning bosh ofisi: Surxondaryo viloyati, Sariosiyo tumani, Shargʻun, Ikromova koʻchasi, 50 uy
1. “Boysunkoʻmir” MCHJ
Ustav fondi2,7 mlrd. soʻm
Kompaniyaning bosh ofisi: Surxondaryo viloyati, Boysun TUDA qishlogʻi
a) Aktivni xalqaro xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
e) Manfaatlar toʻqnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin boʻlgan hollarda potensial bitim boʻyicha salohiyatga ega ekanligini koʻrsatish.
I. Koʻmir qazib olish va sotish bozorini tahlil qilish:
II. Aktivni sotishdan oldin tayyorlash boʻyicha maslahatlar:
(3) Agar boshqa ishtirokchilar yoki Jamiyat ulushini sotib olish boʻyicha oʻzlarining imtiyozli huquqidan foydalansa, konsultant xizmatlari uchun toʻlov faqat ushbu bitimni huquqiy taʼminlash uchun qoʻshimcha shartnoma imzolash orqali amalga oshiriladi.

Агентство по управлению государственными активами (далее – Заказчик) объявляет о привлечении профессиональной консалтинговой компании с международным опытом (далее – Консультант) в соответствии с отраслевым подходом для организации публичных торгов данных активов на международном рынке.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), не позднее 18:00 (по Ташкентскому времени) 17 июня 2024 года.
Самандаров Талат Юлдашевич Заместитель начальника департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов Агентства госактивов;
E-mail: tender@davaktiv.uz;
Запрос предложений (RfP) на привлечение консультанта по приватизации АО «Шарғункўмир» и ООО «Бойсункўмир»
В соответствии с программами приватизации государственные доли АО «Шарғункўмир» (99,9%) и ООО «Бойсункўмир» (100%) (далее – сделка) подлежат продаже на международном рынке.
Международные торговые процессы должны быть организованы на основе наиболее подходящего зарубежного опыта в рамках требований законодательства Республики Узбекистан с учетом сети и индивидуальных особенностей Активов. Заказчик проводит независимую оценку Актива, чтобы для принятия правильного решения.
1. АО «Шарғункўмир»
Уставной фонд7,0 млрд сумов;
Официальная веб-страницаwww.sharguncoal.uz
Головной офис компании по адресу: расположен Сурхандарьинская область, Сариасийский район, г. Шаргун, А.Ул. Икрамова, д. 50.
2. ООО «Бойсункўмир»
Уставной фонд 2,7 млрд сумов;
Головной офис компании по адресу: расположен Сурхандарьинская область, Байсунпос. ТУДА.
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на английском/русском языках, содержать информацию о следующем:
I. Анализ рынка добыча и продажа угля:
• анализ опыта приватизации, проведенной в этой сфере в других (к примеру, соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного вида активов, факторы, обеспечивающие дальнейшее развитие отрасли и успешную приватизацию;
• разработка методов и процедур реализации активов (недвижимости, пакетов акций, отраслевых и не отраслевых объектов), в том числе объектов, включенных в программу приватизации, а также предложений и рекомендаций по реализации.
II. Советы по подготовке актива перед его продажей:
• анализ опыта приватизации предприятий отрасли в других (в т.ч. соседних) странах, основные причины неудач в приватизации данного типа Актива, факторы, обеспечивающие успешность приватизации и дальнейшее развитие отрасли.
• Проведение комплексного (налогового, юридического, финансового и экологического) глубокого анализа актива (due diligence);