Davlat muassasalari va davlat ishtirokidagi korxonalarni qisqartirish boʻyicha navbatdagi chora-tadbirlar
"2021-2025-yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish strategiyasi"ning ustuvor yoʻnalishi sifatida davlat ishtirokidagi korxonalarga egalik qilish asoslarini belgilash, xususiy sektor muvaffaqiyatli faoliyat koʻrsatayotgan va raqobat rivojlangan sohalarda davlat ishtirokini cheklash, davlat ishtirokidagi korxonalarni xususiylashtirishda tizimlilik va “sot yoki tushuntir” tamoyillarini joriy etish orqali davlat ishtirokidagi korxonalarni keskin qisqartirish hisoblanadi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 8-fevraldagi PQ-123-son qaroriga muvofiq, bir tovar bozorida beshta va undan ortiq xususiy tadbirkorlik subyektlari faoliyat yuritib kelayotgan, raqobat rivojlangan sohalarda faoliyat yuritayotgan davlat muassasalari tugatilishi yoki xoʻjalik jamiyatlariga oʻzgartirilgan holda xususiy sektorga sotilishi koʻrsatilgan.
Unga koʻra 50 ta vazirlik va idolar tizimidagi jami 461 ta davlat muassasalari hamda davlat ishtirokidagi korxonalarning:

Очередные меры по сокращению государственных учреждений и предприятий с участием государства
Одним из приоритетных направлений "Стратегии управления и реформирования предприятий с участием государства на 2021-2025 годы" является определение основ владения предприятиями с государственным участием, ограничение участия государства в секторах, где успешно работает частный сектор и существует развитая конкуренция, а также резкое сокращение числа предприятий с участием государства через внедрение системности и принципов "продать или объяснить" при приватизации предприятий с государственным участием.
Кроме того, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 8 февраля 2022 года ПП-123, в тех отраслях, где на одном товарном рынке функционирует пять и более частных субъектов предпринимательства и развита конкуренция, государственные учреждения будут ликвидированы или преобразованы в хозяйственные общества и проданы частному сектору.
Согласно постановлению, в системе 50 министерств и ведомств:
• 62 предприятия с участием государства будут реорганизованы в государственные учреждения;
• 289 государственных учреждений и 110 предприятий с участием государства будут ликвидированы в установленном законодательством порядке.