Ma'lumki, korxonalarni boshqarishda kuzatuv kengashi muhim rol o‘ynaydi.
Bugungi kunga qadar, kuzatuv kengashi tarkibiga asosan davlat organlari xodimlari kiritilib kelingan bo‘lib, ushbu organ faoliyati samaradorligini oshirish, zamonaviy korporativ boshqaruvni joriy etish uchun ularning tarkibiga korxonadan mutlaqo holi bo‘lgan mustaqil a'zolarni kiritishimiz zarur.
Ma'lumot o‘rnida, hozirda davlat ishtirokidagi 57 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga 86 ta (atigi 4 foiz) mustaqil a'zolar kiritilgan.
Bizning oldimizda keyingi 3 yilda davlat ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibidagi mustaqil a'zolarni kamida 30 foizga yetkazish vazifasi turibdi.
Buning uchun birinchi navbatda qonunchilik bazasini yaratish, mustaqil a'zolar o‘zi kimlar bo‘lishi, ularni saylash tartibini xalqaro tajriba asosida takomillashtirish lozim edi.
Shunga ko‘ra, joriy yil 18 yanvarda “Korporativ boshqaruv tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuni qabul qilindi, unga ko‘ra:
“Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi va “Mas'uliyati cheklangan hamda qo‘shimcha mas'uliyatli jamiyatlar to‘g‘risida”gi qonunlarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi, ya'ni:
1) Mustaqil a'zolarni saylashda barcha aksiyadorlar ovoz berishda ishtirok etish imkoniyati yaratildi (oldin faqat davlat va xo‘jalik birlashmalari vakillari ovoz berishi belgilangan edi);
2) Kuzatuv kengashi tarkibiga saylangan mustaqil a'zolarning reestrini yuritiladi hamda korxona rasmiy veb-saytlarida e'lon qilinadi;
3) davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlarida kuzatuv kengashi tarkibiga kamida bir nafar mustaqil a'zo kiritiladi;
4) mustaqil a'zolikka nomzodlar kuzatuv kengashi tomonidan tanlov asosida tanlab olinib, umumiy yig‘ilishga kiritiladi;
5) quyidagilar kuzatuv kengashining mustaqil a'zosi bo‘lishga qo‘shimcha ravishda cheklov o‘rnatildi:
• so‘nggi uch yil ichida jamiyat va (yoki) uning affillangan shaxslarida auditorlik xizmatlarini ko‘rsatgan auditorlik tashkilotining xodimi;
• ketma-ket 6 yil davomida jamiyatning kuzatuv kengashi a'zosi bo‘lgan shaxs;
• jamiyatning ustavi yoki boshqa hujjatlari bilan belgilangan talablarga mos kelmaydigan shaxs;
• jamiyatning va (yoki) uning affillangan shaxslarining boshqaruv va ichki nazorat organlarining a'zosi bo‘lgan shaxsning yoki so‘nggi uch yil ichida ularga a'zo bo‘lgan shaxsning yaqin qarindoshi yoki quda tomondan qarindoshi bo‘lgan shaxs;
6) jamiyat ijroiya organi tomonidan yirik bitim yoki affillangan shaxslar bilan bitim tuzish tartibi buzilganligi natijasida uning aybi bilan jamiyatga yetkazilgan zarar bo‘yicha ijroiya organining subsidiar javobgarligi belgilandi.
Ushbu Qonunning amalda ijrosini ta'minlash xo‘jalik jamiyatlarining kuzatuv kengashi tarkibida mustaqil a'zolar salmog‘ini oshirib, davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini kamaytirishga, jamiyatlarda zamonaviy menejmentni va korporativ boshqaruv usullarini joriy etishga, kuzatuv kengashi tarkibiga professional mutaxassislarini, jumladan xorijiy mutaxassislarni jalb etishga va pirovard natijada korxonalarni boshqarish samaradorligini va raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi.

Брифинг с участием начальника управления Агентства госактивов Ш.Ахмедова, по вопросам дальнейшего совершенствования системы корпоративного управления
Текст брифинга:
Известно, что наблюдательный совет играет важную роль в управлении предприятиями.
До сегодняшнего дня в состав наблюдательного совета в основном включались работники государственных органов, и для повышения эффективности наблюдательных советов и внедрения современного корпоративного управления необходимо включение в их состав полностью независимых от предприятия независимых членов.
Для сведения, в настоящее время в наблюдательный совет 57 предприятий с государственным участием входят 86 (всего 4%) независимых членов.
Перед нами стоит задача увеличить количество независимых членов в наблюдательных советах предприятий с государственным участием не менее чем на 30% в ближайшие 3 года.
Для этого, прежде всего, необходимо было создать правовую базу, определить, кто является независимыми членами, и усовершенствовать процедуру их избрания на основе международного опыта.
Соответственно, 18 января текущего года был принят Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы корпоративного управления», согласно которому:
Внесены изменения и дополнения в законы «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» и «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью», а именно:
1) При избрании независимых членов все акционеры имеют возможность участвовать в голосовании (ранее к голосованию допускались только представители государства и хозяйственных объединений);
2) Ведется реестр независимых членов, избранных в Наблюдательный совет, и публикуется на официальных веб-сайтах предприятия;
3) в состав наблюдательного совета хозяйственных обществ с долей государства более 50 процентов должно быть включено не менее одного независимого члена;
4) кандидаты в независимые члены выдвигаются наблюдательным советом на конкурсной основе и включаются в общее собрание;
5) дополнительно установлены следующие ограничения к тому, чтобы быть независимым членом наблюдательного совета:
• работник аудиторской организации, оказывавший аудиторские услуги обществу и (или) аффилированным лицам общества в течение последних 3 лет;
• лицо, входящее в состав наблюдательного совета общества в течение 6 лет подряд;
• лицо, не соответствующее требованиям, установленным уставом общества или другими документами;
• лицо, состоящее в близком родстве или свойстве с лицом, которое является (было) в течение последних 3 лет членом органа управления и внутреннего контроля общества и (или) аффилированных лиц общества;
6) Определена субсидиарная ответственность исполнительного органа за вред, причиненный обществу по его вине в результате нарушения исполнительным органом общества порядка заключения крупной сделки или сделки с аффилированными лицами.
Обеспечение практической реализации настоящего Закона путём увеличения роли независимых членов в наблюдательных советах хозяйственных обществ, служит сокращению участия государства в экономике, внедрению в обществах современных методов менеджмента и корпоративного управления, привлечению в наблюдательный совет профессиональных специалистов, в том числе иностранных специалистов и в конечном итоге повышению эффективности и конкурентоспособности управления предприятием.