Ma'lumki, korxonalarni boshqarishda kuzatuv kengashi muhim rol o‘ynaydi.
Bugungi kunga qadar, kuzatuv kengashi tarkibiga asosan davlat organlari xodimlari kiritilib kelingan bo‘lib, ushbu organ faoliyati samaradorligini oshirish, zamonaviy korporativ boshqaruvni joriy etish uchun ularning tarkibiga korxonadan mutlaqo holi bo‘lgan mustaqil a'zolarni kiritishimiz zarur.
Ma'lumot o‘rnida, hozirda davlat ishtirokidagi 57 ta korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibiga 86 ta (atigi 4 foiz) mustaqil a'zolar kiritilgan.
Bizning oldimizda keyingi 3 yilda davlat ishtirokidagi korxonalarning kuzatuv kengashi tarkibidagi mustaqil a'zolarni kamida 30 foizga yetkazish vazifasi turibdi.
Buning uchun birinchi navbatda qonunchilik bazasini yaratish, mustaqil a'zolar o‘zi kimlar bo‘lishi, ularni saylash tartibini xalqaro tajriba asosida takomillashtirish lozim edi.
Shunga ko‘ra, joriy yil 18 yanvarda “Korporativ boshqaruv tizimi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuni qabul qilindi, unga ko‘ra:
“Aksiyadorlik jamiyatlari va aksiyadorlarning huquqlarini himoya qilish to‘g‘risida”gi va “Mas'uliyati cheklangan hamda qo‘shimcha mas'uliyatli jamiyatlar to‘g‘risida”gi qonunlarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi, ya'ni:
1) Mustaqil a'zolarni saylashda barcha aksiyadorlar ovoz berishda ishtirok etish imkoniyati yaratildi (oldin faqat davlat va xo‘jalik birlashmalari vakillari ovoz berishi belgilangan edi);
2) Kuzatuv kengashi tarkibiga saylangan mustaqil a'zolarning reestrini yuritiladi hamda korxona rasmiy veb-saytlarida e'lon qilinadi;
3) davlat ulushi 50 foizdan yuqori bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlarida kuzatuv kengashi tarkibiga kamida bir nafar mustaqil a'zo kiritiladi;
4) mustaqil a'zolikka nomzodlar kuzatuv kengashi tomonidan tanlov asosida tanlab olinib, umumiy yig‘ilishga kiritiladi;
5) quyidagilar kuzatuv kengashining mustaqil a'zosi bo‘lishga qo‘shimcha ravishda cheklov o‘rnatildi:
• so‘nggi uch yil ichida jamiyat va (yoki) uning affillangan shaxslarida auditorlik xizmatlarini ko‘rsatgan auditorlik tashkilotining xodimi;
• ketma-ket 6 yil davomida jamiyatning kuzatuv kengashi a'zosi bo‘lgan shaxs;
• jamiyatning ustavi yoki boshqa hujjatlari bilan belgilangan talablarga mos kelmaydigan shaxs;
• jamiyatning va (yoki) uning affillangan shaxslarining boshqaruv va ichki nazorat organlarining a'zosi bo‘lgan shaxsning yoki so‘nggi uch yil ichida ularga a'zo bo‘lgan shaxsning yaqin qarindoshi yoki quda tomondan qarindoshi bo‘lgan shaxs;
6) jamiyat ijroiya organi tomonidan yirik bitim yoki affillangan shaxslar bilan bitim tuzish tartibi buzilganligi natijasida uning aybi bilan jamiyatga yetkazilgan zarar bo‘yicha ijroiya organining subsidiar javobgarligi belgilandi.
Ushbu Qonunning amalda ijrosini ta'minlash xo‘jalik jamiyatlarining kuzatuv kengashi tarkibida mustaqil a'zolar salmog‘ini oshirib, davlatning iqtisodiyotdagi ishtirokini kamaytirishga, jamiyatlarda zamonaviy menejmentni va korporativ boshqaruv usullarini joriy etishga, kuzatuv kengashi tarkibiga professional mutaxassislarini, jumladan xorijiy mutaxassislarni jalb etishga va pirovard natijada korxonalarni boshqarish samaradorligini va raqobatbardoshligini oshirishga xizmat qiladi.

Briefing with the Head of Department of State Assets Management Agency Sh.Akhmedov, on further improvement of corporate governance system
Text of the briefing:
The Supervisory Board is known to play an important role in the corporate governance.
Until now, the Supervisory Board has mainly included government officials, and in order to improve the efficiency of Supervisory Boards and introduce modern corporate governance, it is necessary to include independent members who are fully independent from the enterprise.
For information, at present the Supervisory Board of 57 enterprises with state participation includes 86 (only 4%) independent members.
Our task is to increase the number of independent members in the Supervisory Boards of enterprises with state participation by at least 30% in the next 3 years.
For this purpose, first of all, it was necessary to create a legal basis, to determine who the independent members are, and to improve the procedure of their election on the basis of international experience.
Accordingly, on January 18 of this year the Law of the Republic of Uzbekistan "On introducing amendments and additions to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan related to further improvement of the corporate governance system" was adopted:
Amendments and additions were made to the laws "On joint-stock companies and the protection of the rights of shareholders" and "On companies with limited and additional liability", namely:
1) When electing independent members, all shareholders have the opportunity to participate in voting (previously only representatives of the state and economic associations were allowed to vote);
2) A register of independent members elected to the Supervisory Board shall be kept and shall be published on the company's official web sites;
3) At least one independent member shall be included in the Supervisory Board of economic entities with a state share of more than 50%;
4) candidates for independent members shall be nominated by the Supervisory Board on a competitive basis and shall be included in the general meeting;
5) The following limitations on being an independent member of the Supervisory Board are additionally established:
• an employee of an audit organization, who has rendered audit services to the company and (or) affiliates of the company within the last 3 years;
• a person who has been a member of the Supervisory Board of the Company for 6 consecutive years;
• a person who does not meet the requirements set forth in the company's charter or other documents;
• a person who is (was) for the last 3 years a member of the management and internal control body of the company and (or) affiliated persons of the company;
6) Subsidiary responsibility of the executive body has been defined for damage caused to the company through its fault as a result of violation by the executive body of the company of the procedure of making a big deal or deal with affiliated persons.
Provision of practical realization of the present Law by increasing the role of independent members in the Supervisory Boards of economic entities, serves the reduction of state participation in the economy, introduction of modern methods of management and corporate governance in the companies, attraction of professional specialists, including foreign specialists to the Supervisory Board and finally increase of efficiency and competitiveness of corporate management.