Davaktiv agentligida “Toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisida”gi Qonunni amaliyotga tadbiq etish boʻyicha seminar-taqdimot boʻlib oʻtdi
Joriy yilning 7 sentyabr kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (YETTB), hamda “Dentons” yuridik kompaniyasi hamkorligida Davaktiv agentligi va uning hududiy boshqarmalari, tegishli manfaatdor vazirlik va idoralar masʼul xodimlari, sud vakillari va sud boshqaruvchilari, xalqaro ekspertlar va tadbirkorlik subyektlari uchun Oʻzbekiston Respublikasining 2022 yil 12 apreldagi “Toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisida”gi OʻRQ-763-son Qonunidan kelib chiqib amaldagi qonun-hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish doirasida seminar tadbiri oʻtkazildi.
Mazkur seminar tadbirining oʻtkazilishidan asosiy maqsad “Toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisida”gi Qonunning mazmun-mohiyati, uni amaliyotda qoʻllash masalalarida hamda sohadagi ilgʻor xorijiy davlatlarning tajribalarini ijrochilarga yetkazish asosida sohadagi kadrlar malakasini oshirish hisoblanadi.
Taʼkidlash joizki, Oʻzbekiston Respublikasining “Toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisida”gi Qonuni qabul qilinganligi munosabati bilan ushbu Qonunni amaliyotga samarali tadbiq etish, uning sharhini ishlab chiqish va ushbu Qonundan kelib chiqib amaldagi qonun-hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida takliflar ishlab chiqish uchun Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki koʻmagida “Dentons” yuridik kompaniyasi jalb etilgan.
Tadbirni YETTBning Oʻzbekistondagi vakolatxonasi rahbari Andi Aranitasi oʻz nutqi bilan ochib berdi. Seminar doirasida avvalgi “Bankrotlik toʻgʻrisida”gi qonun va 2022 yilgi “Toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisida”gi yangi qonun oʻrtasidagi asosiy farqlar va konseptual oʻzgarishlar, yangi Qonunni amalga oshirishni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha YETTB loyihasi natijalari haqida soʻz olib borildi.
Shuningdek, restrukturizatsiya, to'lovga qobiliyatsizlik va bankrotlik sohasidagi xalqaro hamkor Linn Xarrison (Dentons AQSH) AQSHda isteʼmolchi bankrotligining muvaffaqiyatli elementlari, yangi toʻlovga qobiliyatsizlik toʻgʻrisidagi qonun boʻyicha isteʼmolchilarning bankrotligini muvaffaqiyatlashtirish toʻgʻrisida tushuntirib berdi.
Katta yuridik maslahatchi Katrin Bridj (YETTB) esa korporativ toʻlovga qobiliyatsizlik: YETTB mintaqalarida, shu jumladan Oʻzbekistonda biznesni qayta qurishning qiyosiy sharhi va Yevropa Ittifoqining asosiy xalqaro tendensiyalari bilan ishtirokchilarni tanishtirdi.
Bundan tashqari, etakchi yurisdiksiyalar bilan nochorlik masalalari boʻyicha, shu jumladan Yevropa Ittifoqi va AQSH bilan taqqoslash, biznesni qayta tashkil etishdan olingan saboqlarga eʼtibor qaratib, davom etayotgan muammolar: erta ogohlantirish signallari, likvidlik va yangi moliyalashtirish (jumladan, AQSHda qarzdorlarning 11-bobi boʻyicha moliyalashtirish), manfaatdor tomonlarning ishtiroki, muvaffaqiyatni taʼminlashda ekspertiza roli va kelishilgan restrukturizatsiyaga qarshi sud amaliyoti mavzulari xalqaro ekspertlar tomonidan tushuntirib berildi.

The State Assets Management Agency held a seminar on implementation of the Law "On Insolvency" into practice
On 7 September this year the State Assets Management Agency in cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the law firm "Dentons" held a seminar for UzSAMA and its territorial departments, responsible representatives of relevant ministries and divisions, court representatives and court administrators, foreign experts and business entities within the framework of amendments and additions to the current legislation, based on the Law No. LRU-763 of 12 April 2022 "On Insolvency".
The main purpose of this event is to improve the qualification of personnel in this area by explaining the essence and meaning of the Law "On Insolvency" and its practical application, as well as to bring to the performers the experience of advanced foreign countries in this area.
It is worth noting that in connection with the adoption of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Insolvency", Dentons law firm was engaged with the support of the European Bank for Reconstruction and Development for the effective implementation of the law, development of its comments and proposals for amendments and additions to the current legislation on the basis of this law.
The event was opened with a speech by Andi Aranitasi, Head of the EBRD office in Uzbekistan. The seminar discussed the main differences and conceptual changes between the previous Bankruptcy Law and the new Insolvency Law 2022, as well as the results of the EBRD's project to support the implementation of the new Law.
Also, international restructuring, insolvency and bankruptcy partner Lynn Harrison (Dentons USA) explained the successful elements of consumer bankruptcy in the US, and ensuring the success of consumer bankruptcy under the new insolvency law.
In turn, Senior Counsel Catherine Bridge (EBRD) introduced participants to Corporate Insolvency: A Comparative Overview of Business Reorganisation in the EBRD regions, including Uzbekistan, and the main international trends in the European Union.
In addition, international experts explained comparisons with leading insolvency jurisdictions, including the European Union and the US, focusing on lessons learnt in business restructuring as current challenges: early warning signals, liquidity and new financing (including Chapter 11 debtor financing in the US), stakeholder engagement, the role of expertise in ensuring success and jurisprudence against negotiated restructuring.