«Davaktiv» mobil ilovasi ishga tushdi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan jismoniy va yuridik shaxslarga yanada qulaylik yaratish maqsadida ishlab chiqilgan “Davaktiv” mobil ilovasi ishga tushdi.
“Davaktiv” mobil ilovasidan foydalanish yo'riqnomasi:
Ilova Davaktiv agentligi tomonidan koʻrsatiladigan davlat xizmatlaridan yagona nuqtadan foydalanish hamda davlat aktivlari haqida tezkor ma'lumot olish imkonini beradi.
Ilova Ma’lumotlar, Xizmatlar va Shaxsiy kabinet modullaridan iborat:
I. “Umumiy ma’lumotlar” moduli foydalanuvchilarga Agentlik faoliyati bilan bog‘liq statistik ma’lumotlar va hisobotlar, Agentlikning rahbariyati va tarkibiy tuzilmasi, bo‘sh ish o‘rinlari haqidagi ma’lumotlar, xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish sohasiga oid eng so‘nggi yangiliklar va e’lonlar, Agentlik tomonidan ochiqlanadigan ma’lumotlar ro‘yxati hamda bir qator boshqa foydali ma’lumotlarni interaktiv shaklda taqdim etadi. Ushbu modul foydalanuvchilarga qulay interfeys orqali kerakli ma’lumotlarni topish imkonini beradi.
II. “Xizmatlar” moduli foydalanuvchilarga Davaktiv agentligi tomonidan koʻrsatiladigan davlat interaktiv xizmatlaridan foydalanish imkonini beruvchi quyi tizim hisoblanadi. Modul tarkibiga davlat xizmatlari, ijaraga olish, to‘lovga qobiliyatsizlik, baholash va rieltorlik faoliyati, elektron auksionlar, onlayn murojaat hamda boshqa ko‘plab xizmatlarga oid bo‘limlar kiradi.
1. Interaktiv xizmatlar
Davlat xizmatlari ro‘yxati MyGov portali orqali taqdim etiladi. Xizmat nomi va qisqacha ma’lumotlar bilan tanishib, kerakli xizmatga havola orqali o‘tishingiz mumkin.
1. Ijara
Davlat aktivlari bo‘yicha ijara ma’lumotlarini ko‘rish va saralash imkoniyati mavjud. Shuningdek, ijara olish uchun ariza yuborish havolasi ham taqdim etiladi.
1. To‘lovga qobiliyatsizlik
Korxonalarning to‘lovga qobiliyatini korxona nomi yoki STIR raqamini kiritgan holda tekshirish imkoniyati mavjud. Shuningdek, bankrot korxonalar haqida batafsil ma’lumot taqdim etadi.
1. Baholash va rieltorlik faoliyati
Rieltor va baholash tashkilotlari haqidagi ma’lumotlarni ko‘rishingiz, ularni tekshirishingiz va ulashishingiz mumkin. Sertifikatlar haqiqiyligini QR-kod orqali tekshirish funksiyasi mavjud.
1. Sud boshqaruvchilari attestatsiyasini haqiqiyligini tekshirish
Sud boshqaruvchilari attestatsiyasini haqiqiyligini sertifikat raqami orqali tekshirish imkoniyatini taqdim etadi.
1. va shu kabi boshqa foydali bo’limlar.
III. “Shaxsiy kabinet” moduli foydalanuvchilarning shaxsiy ma’lumotlarini boshqarish, xavfsizlik sozlamalarini o‘rnatish hamda individual imkoniyatlarni taqdim etish uchun xizmat qiladi.
“Davaktiv” mobil ilovasini Google Play (Android mobil qurilmalari uchun yuklab olish havolasi) va App Store (IOS mobil qurilmalari uchun yuklab olish havolasi) orqali yuklab olish mumkin.

Запущено мобильное приложение «Davaktiv»
Агентство по управлению государственными активами запустило мобильное приложение «Davaktiv», разработанное с целью создания удобств для физических и юридических лиц.
Руководство по использованию мобильного приложения «Davaktiv»:
Приложение предоставляет возможность пользоваться государственными услугами, предоставляемыми Агентством госактивов, через единую точку доступа, а также получения оперативной информации о государственных активах.
Приложение состоит из модулей «Общая информация», «Услуги» и «Личный кабинет»:
I. Модуль «Общая информация» предоставляет пользователям статистические данные и отчёты, информацию о руководстве и организационной структуре Агентства, сведения о вакансиях, последние новости и объявления в сфере приватизации и управления государственными активами, перечень раскрываемых Агентством открытых данных, а также ряд других полезных сведений в интерактивной форме. Этот модуль позволяет пользователям находить необходимую информацию через удобный интерфейс.
II. Модуль «Услуги» представляет собой подсистему, позволяющую пользователям воспользоваться государственными интерактивными услугами, предоставляемыми Агентством госактивов. В состав модуля входят такие разделы как, интерактивные услуги, аренда, неплатёжеспособность, оценочная и риэлторская деятельность, электронный аукцион, онлайн-обращения, а также многие другие.
1. Интерактивные услуги
Список интерактивных государственных услуг предоставляется через портал MyGov. Ознакомившись с наименованием услуги и краткой информацией, вы можете перейти к необходимой услуге по ссылке.
1. Аренда
Предоставляется возможность просматривать и фильтровать информацию об аренде государственных активов. Также доступна ссылка для подачи заявки онлайн на аренду.
1. Неплатежеспособность
Предоставляется возможность проверить платежеспособность предприятий, посредством ввода названия или ИНН компании. Также доступна подробная информация о предприятиях - банкротах.
1. Оценочная и риэлторская деятельность
Можно просматривать, проверять и делиться информацией о риэлторских и оценочных организациях. Также имеется функция проверки подлинности сертификатов через QR-код.
1. Проверка подлинности аттестации судебных управляющих
Этот раздел предоставляет возможность проверить подлинность аттестации судебных управляющих через номер сертификата.
1. другие полезные разделы.
III. Модуль «Личный кабинет» предназначен для управления личными данными пользователей, настройки параметров безопасности и предоставления индивидуальных возможностей.
Мобильное приложение «Davaktiv» можно скачать через следующие ссылкиGoogle Play (ссылка скачивания для мобильных устройств на платформе Android) и App Store (ссылка скачивания для мобильных устройств на платформе iOS).