Davlat mulkini boshqarish tartibi takomillashtirilmoqda
Joriy yil 21-sentabr kuni Oliy Majlis Senatining 57-yalpi majlisida “Davlat mulkini boshqarish sohasi takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi Qonun muhokama qilinib, natijasi boʻyicha maʼqullandi.
Qonun bilan bir qator qonunlarga oʻzgartirish va qoʻshimchalar kiritilmoqda:
• davlat unitar korxonalarini yoki davlat muassasalarini xoʻjalik jamiyatlariga oʻzgartirish jarayonida ularning tasarrufidagi davlat mulkini sotilishiga, hisobdan chiqarilishiga, garovga berilishiga yoʻl qoʻyilmasligi taʼminlanmoqda;
• davlat unitar korxonasi va davlat muassasasini davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyati sifatida qayta tashkil etish jarayoni soddalashtirilmoqda;
• masʼuliyati cheklangan jamiyatlardagi davlat ulushlarini xususiylashtirishda raqobatga asoslangan ommaviy savdolar orqali amalga oshirish tizimi joriy etilmoqda;
• “Homiylik toʻgʻrisida”gi Qonunga oʻzgartirishlar kiritilib, ustav fondidagi (ustav kapitalida) davlat ulushi 50 foizdan yuqori boʻlgan xoʻjalik jamiyatlarining homiylikka sarflanadigan har yilgi xarajatlari oʻtgan yilda olingan sof foydaning 3 foizidan oshmasligi kerakligi qayd etilmoqda.
Qonunning qabul qilinishi bilan davlat mulkini boshqarish sohasi takomillashtirilib, maxsus vakolatli organning vakolatlari va ustuvor yoʻnalishlarini belgilash orqali xususiy mulkchilik kengaytiriladi. Xususiylashtirish jarayonlari ochiq va oshkora boʻlishi taʼminlanadi.
Maʼlumot uchun, mazkur Qonun Oliy Majlis Qonunchilik palatasi tomonidan 2024-yil 16-iyulda qabul qilingan. Mazkur Qonun Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentiga imzolash uchun yuboriladi hamda rasmiy eʼlon qilingan kundan eʼtiboran kuchga kiradi.

Совершенствуется процедура управления государственным имуществом
21 сентября текущего года на 57-м пленарном заседании Сената Олий Мажлиса обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием сферы управления государственным имуществом», который в результате был одобрен.
Согласно Закону в несколько других законов вносятся изменения и дополнения:
• Обеспечивается запрет на продажу, списание и залог государственного имущества в процессе преобразования государственных унитарных предприятий или государственных учреждений в хозяйственные общества;
• Процесс реорганизации государственного унитарного предприятия и государственного учреждения в хозяйственное общество с участием государства упрощается;
• Вводится система приватизации долей государства в обществах с ограниченной ответственностью через конкурентные публичные торги;
• Вносятся изменения в Закон «О спонсорстве», согласно которым расходы на спонсорство хозяйственных обществ, доля государства в уставном капитале которых превышает 50%, не должны превышать 3% чистой прибыли, полученной за прошлый год.
Принятие закона позволит усовершенствовать сферу управления государственным имуществом, расширить частную собственность за счет определения полномочий и приоритетных направлений специального уполномоченного органа. Процессы приватизации будут открытыми и прозрачными.
Для информации, Закон был принят Законодательной палатой Олий Мажлиса 16 июля 2024 года. Данный Закон будет направлен Президенту Республики Узбекистан на подписание и вступит в силу с момента официального опубликования.