“Xalqchil IPO” dasturi doirasida “OʻzRTXB” aksiyalarini ommaviy joylashtirish jarayoni toʻgʻrisida axborot
Davaktiv agentligining joriy yil 26-sentabrdagi “Xalqchil IPO” dasturi doirasida “OʻzRTXB” AJning aksiyalarini ommaviy joylashtirish boʻyicha OAVda bergan eʼloniga muvofiq quyidagilar maʼlum qilinadi.
Davaktiv agentligi tomonidan “KPMG” xalqaro kompaniyasi bilan birgalikda “OʻzRTXB” AJ aksiyalarini ommaviy joylashtirishni tashkil etish uchun eng maqbul takliflar asosida “KAP DEPO” investitsiya kompaniyasi (“Kapital-Depozit” MChJ, “Satori Capital” MChJ va “Satori IB Group” MChJ anderrayterlar konsorsiumi) anderrayter sifatida jalb etildi.
Mahalliy investorlarning buyurtmalarini qabul qilish “Toshkent” RFB savdo maydonchasida amalda boʻlgan usullarga qoʻshimcha ravishda, “E-auksion” elektron savdo platformasi (ipo.e-auksion.uz) va uning mobil ilovasi, shuningdek “KAP DEPO” kompaniyasining GoInvest ilovasi hamda Jett servisi (Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile ilovalari) va uning app.jett.uz veb-terminali orqali onlayn xarid qilish imkoniyatlari yaratildi.
Shuningdek, “OʻzRTXB” AJ aksiyalarini ommaviy joylashtirish jarayonida raqobat muhitini taʼminlash va jamoatchilik qamrovini kengaytirish maqsadida qoʻshimcha ravishda 10 dan ortiq – “Mulk sarmoya brokerlik uyi” AJ, “Freedom Finance” MChJ, “Alkes Research” MChJ, “Alp Omad Invest” MChJ, “Premium Finance” MChJ, “Qoraqalpogʻiston vaqt” MChJ, “Dalal Standart” MChJ, “Leader Finance Capital” MChJ, “Silk Capital” MChJ, “Ishonch Ltd” MChJ, “Tat-Reestr” MChJ va “Finance Invest Brok” MChJ kabi investitsiya vositachilari jalb qilindi.
Olib borilgan targʻibot-tashviqot ishlari va hududlarda oʻtkazilgan Road show dasturlari hamda fuqarolar tomonidan bildirilgan qiziqishlari natijasida sotib olishga taklif etilgan aksiyalar boʻyicha yetarlicha buyurtmalar yigʻildi.
Shunga qaramasdan, aksiyalarni sotib olish boʻyicha aholidan koʻplab qiziqish kelib tushmoqda.
Shu bilan birga, “OʻzRTXB” AJ aksiyalarini ommaviy joylashtirishni bilan bogʻliq targʻibot jarayonlari yurtimizdagi siyosiy tadbir – Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va mahalliy kengashlar deputatlari saylovi kampaniyasi bilan bir vaqtga toʻgʻri kelganligi sababli hamda aksiyalarni sotib olishga mavjud boʻlgan talabni inobatga olib, anderrayterlar tomonidan buyurtmalarni qabul qilish muddatini uzaytirish taklif etilgan.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda "Xalqchil IPO" dasturida ishtirok etish uchun aholining barcha qatlamlariga keng imkoniyat yaratish va uning sezilarli qismining ishtiroki orqali jarayonning xalqchilligini taʼminlash maqsadida, “OʻzRTXB” AJ aksiyalarini ommaviy joylashtirish muddati 2024-yil 8-noyabr kuni soat 23:59 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar uzaytiriladi.

Information on the process of public offering of UZEX shares within the framework of “People's IPO” program
According to the announcement of the State Assets Management Agency in mass media from September 26 this year on public offering of UZEX shares within the framework of "People's IPO" program, the following is reported.
State Assets Management Agency together with the international company KPMG on the basis of the best offer attracted investment company KAP DEPO (consortium of underwriters Kapital-Depozit LLC, Satori Capital LLC and Satori IB Group LLC) as an underwriter for organization of public offering of UZEX shares.
To accept applications from local investors, in addition to the existing methods on the trading floor of the RSE “Toshkent”, the possibility of online purchase of shares through the electronic trading platform "E-Auksion" (ipo.e-auksion.uz) and its mobile application, as well as through the application GoInvest of the company KAP DEPO and Jett service (applications Multicard, Zoomrad, MyUztelecom, DavrMobile) and its web-terminal app.jett.uz was provided.
In addition, in order to ensure a competitive environment in the process of public offering of UZEX shares and to expand the public participation, more than 10 investment intermediaries were additionally attracted, such as JSC “Mulk Sarmoya Brokerlik Uyi”, LLC “Freedom Finance”, LLC “Alkes Research”, LLC “Alp Omad Invest”, LLC “Premium Finance”, LLC “Qoraqalpogiston Vaqt”, LLC “Dalal Standart”, LLC “Leader Finance Capital”, LLC “Silk Capital”, LLC “Ishonch Ltd”, LLC “Tat-Reestr” and LLC “Finance Invest Brok”.
As a result of conducted promotional and awareness raising activities and Roadshow presentations in the regions, as well as the interest shown by the citizens, a sufficient number of applications were collected to purchase the offered shares.
Nevertheless, a high interest on the part of the public to purchase the shares is still being observed.
Also, since the processes of promotion of the public offering of UZEX shares coincided simultaneously with the political event in the country - campaign for the election of deputies of the Legislative Chamber of Oliy Majlis and local Kengashes, as well as taking into account the existing demand for shares, the underwriters proposed to extend the deadline for accepting applications.
Taking into account the abovementioned, in order to create wide opportunities for participation to all layers of population in the "People's IPO" program and to ensure the public character of the process through the participation of a significant part of the population, the deadline for public offering of UZEX shares is extended until 23:59 (Tashkent time) on November 8, 2024.