O‘z navbatida, ushbu jarayonga xorijiy professional konsultantlar bilan bir qatorda ko‘plab mahalliy konsalting kompaniyalari ishtirok etgani mazkur sohada raqobat muhiti yanada oshayotganligini hamda mahalliy bozorda salohiyatli konsalting kompaniyalar soni ortib borayotganligini ko‘rsatadi.
Saralash natijasida, Portfolio Investments va Gemstone Capital konsorsium kompaniyalari xususiylashtirish bo‘yicha konsultant sifatida tanlov g‘olibi deb topildi.
Portfolio Investments vа Gemstone Capital konsorsium kompaniyalari O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan investision kompaniyalar bo‘lib, turli xizmatlar, jumladan, brokerlik, aktivni boshqarish va konsalting xizmatlarini davlat organlari, korporatsiyalar va moliyaviy institutlarga ko‘rsatadi.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi jalb etilgan professional konsalting kompaniyalari bilan birga ushbu aktivning raqobat tamoyillariga asoslangan shaffof va muvaffaqiyatli sotilishi uchun barcha choralarni ko‘radi.

Согласно соответствующей программе приватизации, а также объявлением Агентства по управлению государственными активами по привлечению профессиональной консалтинговой компании по приватизации 51 % пакета акций в уставном капитале АО «Dori-Darmon», сообщается следующее.
В ходе процесса отбора были получены предложения от 8 профессиональных организаций, в том числе в форме консорциума, и рассмотрены их финансовые предложения, опыт работы в сфере, квалификация и подходы к выполнению соответствующих задач.
Соответственно, в результате отбора консорциум компаний Portfolio Investments и Gemstone Capital были признаны победителем конкурса в качестве консультанта по приватизации.
Компании Portfolio Investments и Gemstone Capital представляют собой инвестиционную компанию в Узбекистане и предоставляют различные услуги, включая  управление активами, брокерские и консультационные услуги государственным органам, корпорациям и финансовым институтам.
Агентство по управлению государственными активами, совместно с привлеченными профессиональными консалтинговыми компаниями, примет все необходимые меры для прозрачной и успешной продажи актива на основе конкурентных принципов.