Oʻz navbatida, ushbu Aktivlarni xususiylashtirish jarayonini xalqaro tajriba asosida amalga oshirish maqsadida, Xivadagi mehmonxonalar uchun “RSM Uzbekistan” va “UZ CHASYS” MChJ uchun “Portfolio Investments” (keyingi oʻrinlarda – "Konsultantlar") kompaniyalari xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Avval berilgan axborotga muvofiq, “Xiva Plaza” MChJ boʻyicha 2 nafar, “Xiva Lokomotiv” MChJ boʻyicha 5 nafar“UZ CHASYS” MChJ boʻyicha 2 nafar talabgorlar savdo jarayonlarining Majburiyatga ega boʻlgan takliflarni (BO) qabul qilish bosqichiga oʻtkazilgan.
Belgilangan muddatlarda “Xiva Lokomotiv” MChJ va “UZ CHASYS” MChJlarning har biri boʻyicha 2 nafar talabgorlardan Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) qabul qilindi hamda “Xiva Plaza” MChJ boʻyicha takliflar kelib tushmadi. Konsultantlarning tahliliga asosan qabul qilingan takliflar Aktivlarning sotilishi mumkin boʻlgan bozor qiymatdan past boʻlganligini inobatga olib, sotish jarayonlari Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (EoIbosqichidan davom ettirish boʻyicha taklif berildi.
Shunga koʻra, Davaktiv agentligi barcha manfaatdor tomonlar va salohiyatli investorlarga Aktivlarni ustav kapitalidagi davlat ulushlarini xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Expression of Interest) bosqichi muddati 2025-yil 26-may kuni soat 23:59 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar uzaytirilganligini maʼlum qiladi.
Shu bilan birga, avvalgi chop etilgan Aktivlarni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichi boshlanganligi toʻgʻrisidagi eʼlonlarning qolgan barcha bandlari oʻzgarishsiz qolmoqda.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) savdo jarayonlarining bosqichlari bo‘yicha oʻzgartirish kiritish;
(iii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davlat aktivlari agentligi va “Portfolio Investments” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;
(iv) har qanday sababga koʻra sotish jarayonini toʻxtatish;
(v) va/yoki istalgan vaqtda va sabablarni tushuntirmasdan Savdoga taalluqli boʻlgan har qanday potensial xaridor (xaridorlar) bilan har qanday muhokama va muzokaralarni tugatish huquqlarini oʻzida saqlab qoladi.
Davlat aktivlari agentligi sotish jarayonining ketma-ketligini oʻzgartirish yoki ishtirokchilar va potensial xaridorga (xaridorlarga) sotishni yoki sabablarini tushuntirmasdan istalgan vaqtda ular bilan muzokara olib borishni rad etish huquqini oʻzida saqlab qoladi.

Информация о процессе открытых торгов гостиниц, расположенных в Хиве и ООО “UZ CHASYS”
Как сообщалось ранее, согласно соответствующим программам приватизации, начался процесс открытых торгов государственной доли в уставных капиталах ООО «Xiva Plaza» (гостиница «Farovon Khiva Hotel»)ООО «Xiva Lokomotiv» (гостиница «Khiva Lokomotiv Hotel»и ООО «Uz Chasys» (далее – «Активы»).
В свою очередь, с целью проведения процессов приватизации Активов на основе международного опыта, для гостиниц в Хиве компания «RSM Uzbekistan», а для ООО «UZ CHASYS» компания «Portfolio Investments» (далее – «Консультанты») были привлечены в качестве Консультантов по приватизации Агентства по госактивам.
Согласно ранее предоставленной информации, по ООО «Xiva Plaza» 2 претендента, по ООО «Xiva Lokomotiv» 5 претендентов и по ООО «UZ CHASYS» 2 претендента были допущены к этапу принятия Обязывающих предложений (BO) процессов приватизации.
В установленные сроки по каждому из ООО «Xiva Lokomotiv» и ООО «UZ CHASYS» были приняты Обязывающие предложения (BO) от 2 претендентов, тогда как по ООО «Xiva Plaza» предложения не поступили. На основании проведённого Консультантами анализа, с учётом того, что представленные предложения оказались ниже ориентировочной рыночной стоимости Активов, рекомендовано продолжить процессы приватизации с этапа выражения заинтересованности в приобретении Актива (EoI).
Учитывая вышеизложенное, Агентство по госактивам сообщает всем заинтересованным сторонам и потенциальным инвесторам о продлении срока приёма заявок на выражение заинтересованности в приобретении Активов (Expression of Interest) до 23:59 (Ташкентское время) 26 мая 2025 года.
Все остальные пункты предыдущих объявлений о начале этапа выражения заинтересованности в приобретении Активов остаются без изменений.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства по госактивам и “Portfolio Investments” в отношении Реализации Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство по госактивам и “Portfolio Investments” оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(iii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством по госактивам и “Portfolio Investments” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;
Агентство по госактивам оставляет за собой право изменять последовательность процесса реализации или отказываться от реализации любому участнику и потенциальному покупателю (покупателям) или от переговоров с ними в любое время без разъяснения причины.