Navoiy viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar ishtirokida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti o‘tkazildi
Hududlarda mazkur qaror mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 2-avgust kuni Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan Navoiy viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 300 nafardan ziyod tadbirkorlar va ishbilarmonlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davaktiv agentligi direktori oʻrinbosari Alisher Miraliyev, Davaktiv agentligining Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Nurali Atajonov hamda viloyat hokimi o‘rinbosari Elbek G'afforov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda A.Miraliyev so‘zga chiqib, so‘ngi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni rivojlantirish va qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun bir qator yangilik va qulayliklar yaratilganligini ta’kidlab o‘tdi. Xususan:
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davaktiv agentligi Navoiy viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2023-yil davomida jami 65 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, shundan 46 ta davlat aktivlari 142,1 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 2254 ta 628,3 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 804 ta 118,3 gektar yer uchastkalari 27,3 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2024-yilning oʻtgan davrida jami 37 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan bo‘lib, shundan 67 ta davlat aktivlari 60,8 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan. Hozirgi kunda umumiy qiymati 105,5 mlrd.soʻm boʻlgan 69 ta davlat aktivlarining savdosi davom etmoqda.
Oʻz oʻrnida, yangi 2024-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Navoiy viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 17 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining aktivlari, shundan 58 ta koʻchmas mulk obyektlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Shu bilan birga, kunning ikkinchi yarmida OAV vakillari uchun Press-tur ham tashkil etilib, hududda xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari joyiga chiqqan holda oʻrganildi.
Mazkur tadbir bugungi kunga qadar Farg'ona, Andijon, Namangan, Samarqand, Qashqadaryo viloyatlarida o'tkazildi hamda keyingi o'rinlarda respublikaning barcha viloyatlarda hamda Qoraqalpog'iston Respublikasida o'tkaziladi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Navoi region
In accordance with the Presidential Decree of April 19, 2024 “On additional measures to reduce the participation of the state in the economy”, the state block of shares in 247 enterprises and 1028 real estate objects are approved for public sales, as well as the initial public offering (IPO) and (or) secondary public offering (SPO) of state shares in 12 large enterprises in the local stock market.
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 2 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Navoi region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The event was attended by more than 200 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
This event was led by the Deputy Director of the UzSAMA Alisher Miraliyev, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Navoi region Nurali Atajonov, as well as the Deputy Khokim of Navoi region khokimiyat Elbek Gafforov.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Navoi region during 2023, in particular, 65 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 46 assets were sold for 142.1 billion UZS. In addition, 2254 land plots with the area of 628.3 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 804 land plots with the area of 118.3 hectares were sold for 27.3 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 37 state assets for public sales and sold 67 state assets worth 60.8 billion UZS. Currently, 69 state assets worth 105.5 billion UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program, 17 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 58 real estate objects put up for public sales in Navoi region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic and the Republic of Karakalpakstan.