Davaktiv agentligi xodimlari "Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonunining loyihasi bilan tanishtirib o’tildi
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi binosida joriy yil 25-mart kuni Oliy Majlis huzuridagi Qonunchilik muammolari va parlament tadqiqotlari instituti mutaxassisi Sh. Joldasova tomonidan Davaktiv agentligi direktori o'rinbosari B. Usmonov boshchiligida markaziy apparat, tarkibiy tuzilmalar va hududiy boshqarmalar xodimlari uchun "Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyaviy qonuni loyihasining mazmuni va mohiyatini tushuntirishga qaratilgan ma’ruza qilindi.
Ta’kidlanganidek, umumxalq muhokamalarida kelib tushgan 220 mingdan ziyod takliflarning har to‘rttasidan bittasi loyihadan joy oldi. Fuqarolarning bildirgan biror-bir taklifi e’tibordan chetda qolmadi. Asosiy qonunning 65 foiz matni xalq takliflari asosida yangilandi.
Shuningdek, ushbu Konstitutsiyaviy qonun loyihasining:
65-moddasida barcha mulk shakllarining teng huquqliligi hamda huquqiy jihatdan himoya qilinishi, xususiy mulk daxlsizligi va mulkdor oʼz mol-mulkidan qonunda nazarda tutilgan hollardan tashqari hamda sudning qaroriga asoslanmagan holda mahrum etilishi mumkin emasligi belgilanganligi, iqtisodiyotimizning negizida daxlsiz xilma-xil shakllardagi mulk tashkil etilishiga va davlat bozor munosabatlarini rivojlantirib halol raqobat uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratilishiga hamda isteʼmolchilarning huquqlarini yanada ustuvorligini taʼminlashga xizmat qilishi;
68-moddasida yer qonunda nazarda tutilgan hamda uni umummilliy boylik sifatida muhofaza qilishni taʼminlovchi shartlar asosida va tartibda xususiy mulk boʼlishi mumkinligi belgilanganligi esa yerni xususiy mulkka berish, yaʼni yerni haqiqiy egasi — xalqqa berilishini Konstitutsiya darajasida huquqiy taʼminlanishi taʼkidlandi.
Konstitutsiyaviy komissiya a'zolari fikricha, mol-mulk, uy-joy daxlsizligi masalasini Bosh qomusimizda belgilash — partiya a’zolari va elektorati uchun ayni muddaodir. Zero, mol-mulk daxlsizligining yuksak darajada kafolatlanishi ishbilarmonlik va investitsiyaviy faollikni rag‘batlantiradi.
Konstitutsiyaviy qonun loyihasi bilan ilk marotaba uzluksiz ta’lim tizimi, uning har xil turlari va shakllari, davlat va nodavlat ta’lim tashkilotlari rivojini ta’minlash davlatning vazifalari qatoridan joy olmoqda.
Yig‘ilishda Konstitutsiyaviy qonun loyihasi besh turdagi, ya’ni lingvistik, yuridik, gender-huquqiy, korrupsiyaga qarshi hamda inson huquqlari bo‘yicha xalqaro standartlarga muvofiqligi bo‘yicha ekspertizalardan o‘tkazilgani, shuningdek, loyihaning o‘zbek tilidagi matni tahririni tayyorlash bo‘yicha keng qamrovli ishlar amalga oshirilgani ta’kidlandi.

Сотрудники Агентства госактивов ознакомились с проектом Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан»
25 марта текущего года в здании Агентства по управлению государственными активами под руководством заместителя директора Агентства госактивов Б. Усмонова для сотрудников Центрального аппарата, структурных подразделений и территориальных управлений специалистом Института проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе Ш. Джолдасовой презентован доклад, направленный на разъяснение содержания и сути проекта Конституционного закона Республики Узбекистан «О Конституции Республики Узбекистан».
Отмечено, что из более 220 тысяч предложений, поступивших в ходе всенародных обсуждений, каждое четвертое включено в проект. Ни одно предложение граждан не осталось без внимания. 65 процентов текста Основного Закона обновлено согласно предложениям народа.
Отмечено, что согласно:
Статья 65, устанавливающая равные права и правовую защиту всех форм собственности, неприкосновенность частной собственности и невозможность лишения собственника его имущества, кроме обстоятельств, предусмотренных законом и основанных на решении суда, служит установлению большего числа субъектов с неприкосновенными различными формами собственности и развитию рыночных механизмов экономики с дальнейшим обеспечением неприкосновенности собственности в различных формах в рамках закона;
Статья 68, устанавливающая, что земля может находиться в частной собственности на условиях, и в порядке, предусмотренных законом и обеспечивающих ее рациональное
использование и охрану как общенационального богатства, а именно предоставление земли настоящему собственнику - народу, имеет юридическую силу на уровне Конституции.
По мнению членов Конституционной комиссии, определение вопроса неприкосновенности имущества и жилья в Основном Законе стало важным нововведением. Ведь высокий уровень гарантии неприкосновенности собственности стимулирует деловую и инвестиционную активность.
Проектом Конституционного закона впервые к задачам государства отнесены вопросы обеспечения развития системы непрерывного образования, его видов и форм, государственных и негосударственных образовательных организаций.
На встрече было отмечено, что проект Конституционного закона прошел пять видов экспертизы: лингвистическую, правовую, гендерную, антикоррупционную и на соответствие международным стандартам в сфере прав человека, а также проведена весомая работа по подготовке редакции проекта на узбекском языке.
В конце мероприятия участники получили ответы на все интересующие их вопросы по проекту Конституционного закона.