Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Shvetsariyaning Valleyroad Capital S.A. (Xaridor) bilan “Humo Air” MChJ (Kompaniya) ustav kapitalidagi 100 foiz davlat ulushini 27,2 mlrd. so‘m to‘lov hamda 2023-2026 yillarda kompaniya aviaparkini rivojlantirish va mahalliy aviaqatnovlarni oshirish majburiyati bilan sotish yuzasidan kelishuvga (Bitim) erishilganini maʼlum qiladi.
Mazkur bitim doirasida Xaridor quyidagi majburiyatlarni o‘z zimmasiga olgan:
• 2026 yilgacha kompaniya tomonidan 18 dona havo kemalarini sotib olish, shu jumladan tasini  2023 yilning birinchi yarim yilligida sotib olish va parvozlarni yo‘lga qo‘yish;
• dastlabki bosqichda ichki reyslar sonini haftasiga 16 tagacha oshirish, keyingi 5 yil davomida 60 tagacha yetkazish;
• maxsus (qishloq va xalq xo‘jaligi) aviatsiyasining xizmat ko‘rsatadigan samolyotlari parkini bosqichma-bosqich yangilash;
• aviakompaniyani boshqarishga aviatsiya sohasida ko‘p yillik tajribaga ega malakali xorijiy va mahalliy mutaxassislarni jalb qilish;
• O‘zbekiston Respublikasi rezidentlari orasidan aviakompaniya xodimlarining kamida 80 foizini shakllantirishni taʼminlash;
• yo‘nalishlarda, shu jumladan O‘zbekiston Respublikasining boshqa aviakompaniyalari rezidentlari xizmat ko‘rsatmaydigan yo‘nalishlarda maqbul narxlarda yangi reyslarni tashkil etish.
Kompaniyani xorijiy investor tomonidan yuqoridagi rivojlantirish shartlari bilan sotib olinishi fuqaro aviatsiyasi sohasiga xususiy sektorning kirib kelishi orqali raqobat muhitini rivojlantirishgamahalliy aviaqatnovlarga bo‘lgan talabni yumshatishga va yo‘lovchilarga maqbul narxlarda aviatashuv xizmatlarini ko‘rsatishga o‘z hissasini qo‘shadi.
Maʼlumot uchun: Valleyroad Capital S.A. Shveysariyada 2006 yilda tashkil etilgan bo‘lib, Shveysariyada va xalqaro miqyosda yirik korxonalar va tadbirkorlarga xizmat ko‘rsatuvchi mustaqil korporativ moliyalashtirish kompaniyasi hisoblanadi. Jamoa aʼzolarining bir asrdan ortiq yig‘ma tajribasiga ega bo‘lib, Valleyroad Capital S.A. turli sohalar va mamlakatlarda korporativ moliyalashtirish bo‘yicha keng va diversifikatsiyalangan tajribani taklif etadi. Xorijiy investor O‘zbekistondagi faoliyatini uning 100 foiz taʼsischiligidagi “Valleyroad Capital” MChJ tomonidan amalga oshiradi.

Государственная доля в уставном капитале ООО "Humo Air" приватизируется
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами сообщает, что достигнуто соглашение (Сделка) со швейцарской компанией Valleyroad Capital S.A. (Покупатель) по продаже 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Humo Air» (Компания) за 27,2 млрд. сумов, с обязательством по развитию авиапарка компании и увеличению местных авиаперевозок в 2023-2026 годах.
В рамках Сделки Покупатель принимает на себя следующие обязательства:
• приобретение компанией 18 воздушных судов до 2026 года, в том числе 3 судов до конца второго квартала 2023 года, с запуском полетов в первом полугодии 2023 года;
• увеличение количества внутренних рейсов до 16 в неделю на начальном этапе и увеличить до 60 в ближайшие 5 лет;
• организация поэтапного обновления парка воздушных судов специальной (сельскохозяйственной и народнохозяйственной) авиации;
• привлечение к управлению авиакомпанией квалифицированных иностранных и местных специалистов с многолетним опытом работы в области авиации;
• обеспечение формирования не менее 80 процентов работников авиакомпании из числа резидентов Республики Узбекистан;
• организация новых рейсов по оптимальным ценам, в том числе на маршрутах, не обслуживаемых другими авиакомпаниями Республики Узбекистан.
Приобретение Компании иностранным инвестором по вышеуказанным условиям будет способствовать развитию конкурентной среды за счет входа частного сектора на рынок гражданской авиации, смягчению спроса на внутренние рейсы и оказанию услуг авиаперевозок пассажирам по доступным ценам.
Для сведения: Компания Valleyroad Capital S.A., основанная в Швейцарии в 2006 году, является независимой компанией корпоративного финансирования, обслуживающая крупные предприятия и предпринимателей в Швейцарии и на международном уровне. Имея более чем столетний совокупный опыт работы членов команды, Valleyroad Capital S.A. предлагает обширный и разносторонний опыт в области корпоративных финансов в самых разных отраслях и странах. Деятельность иностранного инвестора в Узбекистане осуществляет ООО «Valleyroad Capital», учрежденный им со 100% долей.
ООО «Humo Air» создано на базе имущества государственного унитарного предприятия (ГУП) «Авиакомпания специальных авиационных работ» («АК САР») в 2020 году. В уставной капитал ООО «Humo Air» переданы самолеты Ан-2 в количестве 43 штук, авиационные двигатели, авиатренажеры и другое имущество.