Avval maʼlum qilinganidek, ushbu Aktivni xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Abrau Capital” (keyingi oʻrinlarda – "Konsultant") kompaniyasi xususiylashtirish boʻyicha Konsultant sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2024-yil 22-avgustga qadar 3 nafar xalqaro va mahalliy investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
Davaktiv agentligi hamda xususiylashtirish boʻyicha Konsultant tomonidan kelib tushgan barcha arizalar quyidagi mezonlar boʻyicha saralangan:
• barqaror moliyaviy holati (MHXS boʻyicha tekshirilgan moliyaviy hisobotlari bilan tasdiqlangan) va ehtimoliy bitimni kafolatlangan moliyalashtirish qobiliyati
• Talabgor va ular bilan bogʻliq boʻlgan shaxslardan hech biri Yevropa Ittifoqi va AQSHning, shuningdek yirik xalqaro moliya institutlarining sanksiyalari roʻyxatiga kiritilmaganligi, shuningdek kelajakda bunday roʻyxatlarga kirish ehtimolining pastligi.
Kelib tushgan arizalarni yuqoridagi mezon talablari asosida Konsultant tomonidan chuqur oʻrganish natijasida, barcha investorlarning arizalari yuqoridagi mezon talablariga toʻliq mos deb topilgan.
Shunga koʻra, Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar, xususiylashtirish jarayonining kelgusi Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) qabul qilish bosqichida ishtirok etish uchun taklif qilinadi hamda ularning har biriga ushbu bosqich jarayonlari toʻgʻrisidagi individual xat (Process Letter) yuboriladi.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2024-yil 27-sentabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qadar qabul qilinadi.
Shu bilan birga, mazkur muddatga qadar talabgorlar tomonidan “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiladigan shaxsiy kabinetlari orqali taklif etiladigan Majburiyatga ega boʻlgan takliflarining kamida 1 foizini kafolatli toʻlov sifatida “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJning tegishli hisob raqamiga oʻtkazish talab etiladi.
Bunda, mazkur kafolat to'lovi talabgorlar gʻolib deb topilmagan taqdirda ularning shaxsiy kabinetiga qaytariladi, gʻolib boʻlgan taqdirlarida - sotib olish toʻlovining bir qismi sifatida hisobga olinadi.
Davaktiv agentligi xususiylashtirish jarayoniga qiziqish bildirgan va arizalar topshirgan barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildiradi hamda Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish bosqichidan muvaffaqiyatli oʻtgan talabgorlar bilan kelgusidagi konstruktiv hamkorlikni shaffof muhitda davom ettiradi.

Информация о процессе приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг»
Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 22 июля текущего года, начался этап приёма заявок о выражении заинтересованности (Express of interest) процесса приватизации государственной доли в уставном капитале ООО «Республиканский проектный институт «Узинжиниринг» (далее – «Актив»).
Как сообщали ранее, компания  Abrau Capital (далее«Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного государственного актива на основе передового международного опыта.
В рамках работы по сбору заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы, до 22 августа 2024 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 3 международных и местных инвесторов.
В результате углубленного изучения поступивших заявок со стороны Консультанта по вышеуказанным критериям, заявки от всех инвесторов были признаны полностью соответствующими указанным выше критериям.
Соответственно, претенденты, успешно прошедшие этап «Выражения заинтересованности» (Express of interest), будут приглашены к участию в следующем этапе процесса приватизации «Подача обязывающих предложений» (BO), а также им будет направлено индивидуальное процедурное письмо (Process Letter).
Обязывающие предложения () по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 27 сентября 2024 года.
Вместе с тем, до этого срока претендентам необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа на соответствующий счет АО «Организация электронных онлайн-аукционов».
Агентство по госактивам выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессу приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап «Выражение заинтересованности» в приобретении Актива.