“Uz-Koram Kompani” MChJ va “Avtooyna” MChJlarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilinadi
Tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʻrinlarda – Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) “Uz-Koram Kompani” MChJ va “Avtooyna” MChJ ustav kapitallaridagi 100 foiz ulushlarini (keyingi oʻrinlarda – Aktivlar) ommaviy savdolar orqali xususiylashtirishni tashkillashtirish uchun professional konsalting kompaniyasini (keyingi oʻrinlarda – Konsultant) jalb qilish yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Konsultantning asosiy vazifasi aktivlarning xususiylashtirish usuli va shakli boʻyicha tavsiya berish hisoblanadi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan quyidagi Taklif taqdim etish uchun soʻrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2024-yil 27-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini soʻraymiz.
Konsultantlarning vakillari bilan Bitim boʻyicha ishlar yaqin hamkorlikda, zarur hollarda esa, Aktivlarda qoʻshimcha loyiha guruhini tuzish orqali amalga oshirilishi mumkinligi maʼlum qilinadi.
Tanlov ishtirokchilari tanlov jarayoni bilan bogʻliq holda Buyurtmachi uchun dastlabki taqdimotlar va takliflarni tayyorlashning yagona cheklangan maqsadidan tashqari, hech narsaga tayana olmaydilar va ishonmasliklari shart.
“Uz-Koram Kompani” MChJ va “Avtooyna” MChJlarni xususiylashtirish boʻyicha professional konsalting kompaniyasi jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʻrovnoma (RfP)
Xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Uz-Koram Kompani” MChJ va “Avtooyna” MChJ ustav kapitallaridagi 100 foiz ulushlari (keyingi oʻrinlarda – Bitim) ommaviy savdolarga chiqarilishi belgilangan.
Savdo jarayonlari Aktivlarning tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʻzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʻgʻri qaror qabul qilishi uchun Aktivlarni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Konsultant tavsiyasiga koʻra aktivlar auksion yoki tanlov savdolari orqali xususiylashtirilganda savdoning muvaffaqiyati uchun toʻlov (“success fee”) toʻlanmaydi.
Oʻzbekiston Respublikasining “Masʼuliyati cheklangan hamda qoʻshimcha masʼuliyatli jamiyatlar toʻgʻrisida”gi Qonunining 20-moddasiga muvofiq:
• jamiyat ishtirokchilaridan birortasi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda jamiyat ishtirokchilari uchinchi shaxslar oldida imtiyozli huquqdan foydalanishi;
• agar jamiyatning boshqa ishtirokchilari jamiyatning ishtirokchisi tomonidan sotilayotgan ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda oʻzining imtiyozli huquqidan foydalanmagan boʻlsa, jamiyat mazkur ulushni (ulushning bir qismini) sotib olishda imtiyozli huquqqa ega boʻlishi qayd etilgan.
Agar jamiyatning ishtirokchilari yoki jamiyat ulushni sotib olish boʻyicha oʻzlarining imtiyozli huquqidan foydalansa, konsultant xizmatlari yuridik jihatdan hamkorlik qilish, shu jumladan oldi-sotdi shartnomasi loyihasini tayyorlash bilan cheklanadi.
Uz-Koram KompaniMChJ - 1998-yilda tashkil etilgan boʻlib, asosiy faoliyati avtomobillar uchun old va orqa bamper ishlab chiqarishdan iborat. Jamiyatning ishlab chiqarish hajmi yiliga 230 mingdan ortiq mahsulotlarni tashkil etadi.
• Ustav fondi: 10,3 mlrd soʻm;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: https://uzkoram.uz
• STIR: 200 908 912
AvtooynaMChJ - 1998-yilda tashkil etilgan boʻlib, aosiy faoliyati har qanday marka modeldagi avtomobillar uchun avtooyna ishlab chiqarishdan iborat. Jamiyat tomonidan 150 dan ortiq turdagi mahsulotlar ishlab chiqarilib, ishlab chiqarish hajmi yiliga 420 mingdan ortiq mahsulotlarni tashkil etadi. Bunda dunyoga mashxur kompaniyalar– Bystronic Glass (Shvetsariya), Cugher Glass, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Italiya), Glassrobots, Pilkington (Finlandiya) va Vetrotool (Ispaniya) kompaniyalarining zamonaviy texnologiyalaridan foydalaniladi.
• Ustav fondi: 35,1 mlrd soʻm;
• Jamiyatning rasmiy veb-sayti: https://avtooyna.uz
• STIR: 202 678 977
a) Aktivlarni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish boʻyicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʻlamini oʻz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonining davomiyligi boʻyicha xulosasi (10 ballgacha);
I. Avtomobillar uchun butlovchi qismlar ishlab chiqarish bozorini tahlil qilish:
• boshqa (jumladan, qoʻshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivlarning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar;
• Aktivlarning investitsiya jozibadorligini oshirish, eng ilgʻor amaliyotlar va oʻxshash (analog) aktivlarning tahlili asosida tuzilma va boshqaruvni takomillashtirish boʻyicha takliflar;

Professional consulting companies are attracted to privatize Uz-Koram Kompani LLC and Avtooyna LLC
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA/Client) announces a tender to attract a professional consulting company (hereinafter - the Consultant) to organize privatization through open sales of 100% shares in the authorized capitals of Uz-Koram Kompani LLC and Avtooyna LLC (hereinafter - the Assets).
The main task of the Consultant is to provide recommendations on the method and form of privatisation of the assets.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on 27 June 2024.
It is additionally informed that the work on the Transaction may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, if necessary, by creating an additional project team in the Asset.
Request for Proposals (RfP) to attract a consultant for the privatisation Uz-Koram Kompani LLC and Avtooyna LLC
In accordance with the privatisation programmes, 100% shares in the authorized capitals of Uz-Koram Kompani LLC and Avtooyna LLC (hereinafter - Transaction) are put up for public sales.
The sale process shall be organised in accordance with the best international practice, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, sectoral and individual specifics of the Assets. In order to make a correct decision of the Client, the Asset shall be evaluated in accordance with the legislation.
This Request for Proposals (hereinafter - Request) defines the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as describes the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request for Proposals. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
No success fee is payable when assets are privatised by auction or competitive sales on the recommendation of a consultant.
According to Article 20 of the Law on Limited and Additional Liability Companies:
• when buying a share (part of a share) sold by any of the participants of a company, the participants of a company shall enjoy a pre-emptive right before third parties;
• if other shareholders of a company have not used their pre-emptive right of purchase of share (part of share) sold by shareholder of a company, it is noted that a company has pre-emptive right of purchase of this share (part of share).
If the company's members or the company exercises its pre-emptive right to acquire a share, the consultant's services are limited to legal co-operation, including the drafting of the sale and purchase agreement.
Brief information about assets
Uz-Koram Kompani LLC was established in 1998, the main activity is production of front and tail bumpers for cars. The production volume of the Company is more than 230 thousand pieces per year.
• Authorized capital: 10.3 billion soums;
• Official website of the company: https://uzkoram.uz
• TIN: 200908912
Avtooyna LLC was established in 1998, the main activity is production of automobile glass for vehicles of any brand and model. The enterprise produces more than 150 types of products, and the production volume is more than 420 thousand pieces per year. The Company uses modern technologies of world famous companies such as Bystronic Glass (Switzerland), Cugher Glass, Ctriulzi, Mario Argiro, Kera Glass (Italy), Glassrobots, Pilkington (Finland) and Vetrotool (Spain).
• Authorized capital: 35.1 billion soums;
• Official website of the company: https://avtooyna.uz
• TIN: 202678977
I. Analysing the market of coal production and sale:
• analysis of the experience of privatisation carried out in this sphere in other (for example, neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of assets, factors ensuring further development of the sector and successful privatisation;
• based on the analysis, a plan of measures necessary for the successful organisation of asset privatisation processes will be developed;
• development of methods and procedures for selling assets (real estate, shareholdings, industry and non-industry facilities), including those listed in the privatisation programme, as well as proposals and recommendations for implementation.
• Analysis of the experience of privatisation of industry enterprises in other (including neighbouring) countries, the main reasons for failures in privatisation of this type of Asset, factors ensuring successful privatisation and further development of the industry.