Давлат активлари агентлиги иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига номзодларни сайлаш бўйича танлов эълон қилинади
Ўзбекистон Республикасининг "Давлат мулкини бошқариш тўғрисида"ги Қонунига ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг 2022 йил 4 ноябрдаги 647-сон қарорига мувофиқ Давлат активлари агентлиги иштирокидаги корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибига давлат улуши бўйича аъзоликка номзодларни танлов асосида саралаб олиш ва кейинчалик корхоналарнинг кузатув кенгаши таркибига сайлаш бўйича танлов эълон қилинади.
Давлат активлари агентлиги иштирокидаги қуйидаги жадвалда кўрсатилган 10 та корхоналарнинг кузатув кенгашлари таркибига давлат улуши бўйича 22 нафар номзодларни танлов асосида саралаб олиш бўйича очиқ танлов эълон қилинади.
Танловда иштирок этиш учун аризалар Давлат активлари агентлигининг махсус веб-портали (cns.davaktiv.uz) орқали электрон шаклда қабул қилинади (фойдаланиш бўйича йўриқнома билан танишиш). Ҳар бир корхонанинг соҳавий йўналишини инобатга олиб қўшимча талаблар белгиланган.
Танлов жараёни корхоналарда кузатув кенгаши аъзоси сифатида фаолият олиб бориш истагида бўлган ва қуйидаги умумий талабларга мос ҳар қандай шахслар учун очиқ:
• амалдаги корпоратив бошқарувчи малака аттестатига эга бўлиши, бундан қонунчилик ҳужжатларига биноан корпоратив бошқарувчи малака аттестатини олиш талаб этилмайдиган шахслар мустасно;
• олий маълумотга эга бўлиши;
• камида 2 йиллик иш тажрибасига эга бўлиши, бунда соҳавий тажрибага эга бўлган номзодларга устунлик берилади;
• номзод ариза топширмоқчи бўлган корхона бошқаруви аъзолари ва директори ёки уларнинг функцияларини амалга ошираётган, корхонада ёки унинг шўба ва тобе хўжалик жамиятларида меҳнат шартномаси (контракт) бўйича ишламаётган бўлиши;
• иқтисодий жиноятлар ёки бошқарув тартибига қарши жиноятлар учун судланганлиги мавжуд бўлмаган ҳамда суд қарорларига асосан мансаб лавозимларини эгаллаши чекланмаган, шунингдек коррупцияга оид жиноятларни содир этишда айбдор деб топилмаган бўлиши;
• корхонага нисбатан тартибга солувчи ёки назорат (шу жумладан, лицензиялаш органлари ва молия-хўжалик фаолиятини текширувчи органлар) функциясини амалга оширувчи давлат бошқаруви органларининг ходими бўлмаслиги;
• қонунчилик ҳужжатларида кузатув кенгаши аъзоси сифатида фаолият олиб бориши тақиқланган шахслар тоифасига кирмаслиги;
• беш ва ундан ортиқ кузатув кенгашларида аъзо бўлмаслиги (давлат хизматчилари учтадан ортиқ корхона кузатув кенгаши таркибида аъзо бўлмалиги);
• сўнги уч йилда корхонага ва (ёки) корхонанинг аффилланган шахсларига аудиторлик хизматларини кўрсатган аудиторлик ташкилотининг ходими бўлмаслиги лозим.
Номзодлар Кузатув кенгаши аъзоларига юклатиладиган фидуциар мажбуриятларни ўз зиммасига олади.
Гендер тенглигини таъминлаш бўйича давлат сиёсатига мувофиқ, танлов жараёнида аёллар номзодларига устуворлик берилади, бунда уларнинг малакаси, иш тажрибаси ва соҳавий йўналишга мослиги инобатга олинади.
Қўшимча маълумот учун Давлат активлари агентлигининг махсус алоқа рақамлари: Ф.Абдувалиева, (71) 259-22-04.

Объявляется конкурс по отбору кандидатов в состав наблюдательного совета предприятий с участием Агентства госактивов
В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об управлении государственной собственностью» и постановлением Кабинета Министров от 4 ноября 2022 года № 647 объявляется конкурс по отбору кандидатов в состав наблюдательных советов предприятий с участием Агентства по управлению государственными активами на основе конкурсного отбора для последующего их избрания в состав наблюдательных советов этих предприятий по государственной доле.
Объявляется открытый конкурс по отбору 22 кандидатов в состав наблюдательных советов 10 предприятий с участием Агентства госактивов, указанных в таблице ниже.
Заявки для участия в конкурсе принимаются в электронном виде через специальный веб-портал (cns.davaktiv.uz) Агентства госактивов (инструкция по использованию). С учётом отраслевого направления каждого предприятия установлены дополнительные требования.
Процесс конкурса открыт для всех лиц, желающих осуществлять деятельность в составе наблюдательного совета предприятий и соответствующих следующим общим требованиям:
• наличие действующего квалификационного сертификата корпоративного управляющего, за исключением лиц, для которых законодательством не предусмотрено обязательное получение данного сертификата;
• наличие высшего образования;
• наличие не менее двух лет профессионального опыта, при этом предпочтение отдаётся кандидатам с отраслевым опытом;
• кандидат не должен быть членом руководства или директором предприятия, на которое подаётся заявление, либо выполнять их функции, а также не должен работать по трудовому договору (контракту) в этом предприятии, его дочерних или зависимых хозяйственных обществах;
• не должен иметь судимости за экономические или управленческие преступления, не должен быть ограничен в праве занимать должности по решению суда, а также не должен быть признан виновным в совершении преступлений по коррупции;
• не должен являться сотрудником государственного органа, осуществляющего регулирующие или надзорные функции в отношении предприятия (включая лицензирующие органы и органы, проверяющие финансово-хозяйственную деятельность);
• не должен входить в категорию лиц, которым в соответствии с законодательством запрещено осуществлять деятельность в качестве члена наблюдательного совета.
• не должен быть членом пяти и более наблюдательных советов (для государственных служащих — не более трёх наблюдательных советов предприятий);
• не должен быть сотрудником аудиторской организации, оказывавшей аудиторские услуги предприятию и/или его аффилированным лицам в течение последних трёх лет.
Кандидаты принимают на себя фидуциарные обязанности, возлагаемые на членов наблюдательного совета.
В соответствии с государственной политикой по обеспечению гендерного равенства, при проведении конкурсного отбора приоритет будет отдаваться кандидатам-женщинам с учётом их квалификации, опыта работы и соответствия отраслевой специфике.
Дополнительную информацию можно получить по специальным контактным номерам Агентства по управлению государственными активами: Ф. Абдувалиева, (71) 259-22-04.