Бир қатор қурилиш соҳасидаги корхоналарнинг устав капиталидаги акция пакетларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш механизмини ишлаб чиқиш бўйича консультант жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активлари агентлиги бир қатор қурилиш соҳасидаги корхоналарнинг, жумладан “Йўлқурилиш” АЖ (100%)“Ўзсувқурилиш” АЖ (100%)“Трансгазмахсусқурилиш” АЖ (71,39%)“Махсусэнергогаз” АЖ (41,0%) устав капиталидаги акция пакетларини (кейинги ўринларда – Активлар) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш механизмини ишлаб чиқиш (кейинги ўринларда – Лойиҳа) учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультант Активларнинг тармоқ ҳамда индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда соҳадаги институционал инвесторларни Активларни сотиб олишга бўлган қизиқишларини ўрганиш асосида хусусийлаштириш олди чора-тадбирлар,  хусусийлаштириш усули, кетма-кетлиги ва шартларини ишлаб чиқишлари лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2025 йил 25 июнь куни Тошкент вақти билан соат 18:00га қадар tender@davaktiv.uz электрон почта манзилига тақдим этишларини сўраймиз.
Жалб қилинадиган консультант томонидан ишлаб чиқиладиган хусусийлаштириш механизми орқали жамиятларни савдо жараёни амалга оширилганда, мазкур консультантга ушбу жараёнга ҳамроҳлик қилиш учун молиявий консультант жалб қилиш жараёнида имтиёзли ҳуқуқ берилади.
Агар, биргаликда қўшма тижорат таклифи (консорциум) тақдим этилса, жалб қилинган шерик – консультантнинг ҳам ишини мувофиқлаштириш учун масъул бўлган ва жавобгарликни зиммасига оладиган асосий консультант кўрсатилиши лозим.
Консультантларнинг вакиллари билан мазкур битим бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса, Активларда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Астонақулов Музаффар Мухсин ўғли – Давлат активлари агентлиги бошқарма бошлиғи ўринбосари: Тел: +99871-259-21-51; e-mail: tender@davaktiv.uz.
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Давлат активлари агентлигига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровномани эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Давлат активлари агентлиги учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага таянолмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
Активларни хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш механизмини ишлаб чиқиш бўйича профессионал консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2025 йил 21 апрелдаги ПҚ-145-сон қарорига мувофиқ, “Йўлқурилиш” АЖ (100%), “Ўзсувқурилиш” АЖ (100%), “Трансгазмахсусқурилиш” АЖ (71,39%),  “Махсусэнергогаз”  АЖ (41,0%) устав капиталидаги акция пакетлари хусусийлаштирилиши (кейинги ўринларда – Битим) белгиланган:
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда – Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
Консультантнинг (индивидуал аризачи ёки Консорциум) таклифи ўзбек/рус/инглиз тилида тайёрланиши ва қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши керак:
а) Активларнинг тармоқ ҳамда индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда соҳадаги институционал инвесторларни Активларни сотиб олишга бўлган қизиқишларини ўрганиш асосида хусусийлаштириш олди амалга ошириладиган чора-тадбирлар, хусусийлаштириш усули, кетма-кетлиги ва шартларини ишлаб чиқишлари (10 баллгача);
б) Тижорат таклифи (50 баллгача):
Хизмат ҳаққининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим;
Агар хизмат ҳаққи нархлар оралиғида берилган бўлса, унда таклифни баҳолаш учун унинг юқори чегараси қабул қилинади. Қўшимча жорий харажатлар (хизмат сафари, таржима ва бошқалар учун) белгиланган қатъий қисмига киритилиши керак.
в) Шу тоифадаги Активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, охирги беш йиллик даврда хорижий шу жумладан МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (20 баллгача);
г) Лойиҳани амалга оширишдан келиб чиқиб, хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш механизмини ишлаб чиқиш юзасидан ишларни ташкил этиш бўйича таклиф. Жалб қилинган жамоа ҳақида маълумот, шахсларнинг (жисмоний ва юридик) исмлари ва улар ҳақидаги маълумотлар: иш тажрибаси, фаолият муддати, битимлар тузиш бўйича умумий тажриба ва уларни амалга ошириш бўйича малакаси (20 баллгача);
д) Қўйилган вазифаларни бажариш учун Консультант Активларнинг соҳаларига муносиб равишда халқаро тажрибага эга бўлиши ҳамда етарли салоҳият ва ваколатга эгалиги, шунингдек, инсон, вақт ва моддий ресурсларнинг мавжудлиги тўғрисида ёзма ариза;
е) Манфаатлар тўқнашуви мавжуд эмаслиги ҳақида маълумот. Консультант ушбу лойиҳага жалб қилинган тақдирда зиддиятлар олиб келиши мумкин бўлган ҳолларда потенциал битим бўйича салоҳиятга эга эканлигини кўрсатиш.
Консультантдан кутилаётган ишлар ҳажми
I. Инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш ва бошқа тегишли хизматлар бозорини таҳлил қилиш:
• хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш механизмини ишлаб чиқиш;
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги Активларнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида Лойиҳани муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
II. Активларни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активларнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор хорижий амалиётлар ва ўхшаш (аналог) Активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Ўзбекистон Республикасида Активларнинг фаолиятини лицензия ва рухсат бериш тусига эга ҳужжатларни бериш шартларини таҳлили;
• Активларнинг комплекс (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва қурилиш йўналиши бўйича) таҳлилини ўтказиш (due diligence) (ҳар бири бўйича алоҳида);
• жамоатчилик ва тадбиркорлик субъектлари билан алоқа ўрнатиш бўйича тавсиялар тақдимоти, уларнинг саволларига жавоблар;
• лойиҳа доирасида бошқа малакали консультантларни жалб этиш (зарур бўлган ҳолларда) ва уларнинг ишини мувофиқлаштириш;
• Активларни уставларини, молиявий ва бошқа сотиш билан боғлиқ ҳужжатларини ўрганиб чиқиб, сотиш бўйича таклифлар тайёрлаш.
(1) Агар ариза консорциум томонидан тақдим этилган тақдирда, консорциум бўйича келишувни тақдим этиш, шунингдек, мувофиқлаштирувчи асосий маслаҳатчи (одатда консорциум раҳбари деб аталади) кўрсатиш лозим. Ушбу ҳолатда хизматларнинг умумий қиймати кўрсатилиши керак.
(2) Агар консультантларнинг таклифлари “а”, “в” вa “г” бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

Привлекается консультант для подготовки к приватизации и разработки механизма приватизации пакетов акций в уставном капитале ряда предприятий в сфере строительства
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами объявляет конкурс на привлечение профессиональной консалтинговой компании (далее – Консультант) для подготовки к приватизации и разработки механизма приватизации (далее – Проект) пакетов акций в уставном капитале ряда предприятий в сфере строительства, таких как АО «Yoʻlqurilish» (100%)АО «Oʻzsuvqurilish» (100%)АО «Transgazmaxsusqurilish» (71,39%)АО «Maxsusenergogaz» (41,0%) (далее – Активы).
Консультант должен разработать метод, последовательность и условия приватизации, исходя из отраслевых и индивидуальных особенностей Активов, а также на основе изучения интереса институциональных инвесторов в приобретении Активов.
Всем заинтересованным претендентам предлагается подать свои коммерческие предложения в соответствии с Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 по ташкентскому времени 25 июня 2025 года на электронный адрес: tender@davaktiv.uz.
При реализации процесса торгов обществ через разработанный привлекаемым консультантом механизм приватизации, указанному консультанту предоставляется преимущественное право на привлечение финансового консультанта для сопровождения данного процесса.
В случае подачи совместного коммерческого предложения (консорциума) должен быть указан главный консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и принимает на себя ответственность.
Сообщается, что работа над данной сделкой может осуществляться в тесном сотрудничестве с представителями консультантов, а в необходимых случаях – путем создания дополнительной проектной группы в Активах.
Для получения дополнительной информации обращаться по нижеуказанному контакту:
Астонакулов Музаффар Мухсин угли – заместитель начальника управления Агентства по управлению государственными активами: тел.: +99871-259-21-51, e-mail: tender@davaktiv.uz
Этот запрос не является обязательством для предоставления коммерческого предложения, Агентства по управлению государственными активами не дает никаких обязательств принять какое-либо предложение или заключить какой-либо договор в соответствии с этим запросом. Соответственно, публикация данного запроса предложений и/или получение связанных с ним заявок не подразумевает заключение договора посредством переговоров и обсуждений с одним или несколькими участниками.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Проекта и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от Консультанта.
Участники отбора не могут и не должны полагаться ни на что, за исключением единственной ограниченной цели подготовки первоначальных презентаций и предложений для Агентства по управлению государственными активами в связи с процессом отбора.
Запросом на предоставление предложений (RfP) по привлечению Консультанта для подготовки к приватизации и разработки механизма приватизации Активов
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-145 от 21 апреля 2025 года, предусмотрена приватизация пакетов акций в уставном капитале АО «Йўлқурилиш» (100%), АО «Ўзсувқурилиш» (100%), АО «Трансгазмахсусқурилиш» (71,39%) и АО «Махсусэнергогаз» (41,0%(далее – Сделка).
Настоящий Запрос на предоставление предложений (далее – Запрос) устанавливает требования к Консультанту, структуру предложения, подлежащего оценке, а также содержит в приложении Запроса описание необходимого объема работ по сопровождению Сделки. Консультанты могут вступать в консорциум или делать совместные предложения для оказания полного спектра услуг.
Структура ожидаемых от Консультанта предложений и предъявляемые к ним требования
Предложение Консультанта (индивидуального заявителя или Консорциума) должно быть подготовлено на узбекском/русском/ английском языках и содержать информацию о следующем:
а) Исходя из отраслевых и индивидуальных особенностей Активов, на основе изучения интереса институциональных инвесторов в данной сфере к приобретению Активов, разрабатываются меры, подлежащие реализации до начала приватизации, а также метод, последовательность и условия приватизации (до 10 баллов);
б) Коммерческое предложение (до 50 баллов):
Фиксированная часть вознаграждения за услуги должна быть в виде единой суммы (включая НДС и другие расходы) и не должна зависеть от субъективных предположений консультанта;
Если вознаграждение указано в виде диапазона, то при оценке предложения будет приниматься во внимание его верхняя граница. Дополнительные текущие расходы (командировки, перевод и др.) должны быть включены в фиксированную часть.
в) Сведения об опыте работы консультантов в связи со сделками, заключенными в рамках данной категории Активов, а также сведения о мандатах за рубежом, в том числе в регионе СНГ за последние пять лет (до 20 баллов);
г) Предложение по организации работ по подготовке к приватизации и разработке механизма приватизации, исходя из реализации Проекта. Информация о привлечённой команде, включая имена физических и юридических лиц, а также сведения о них: опыт работы, продолжительность профессиональной деятельности, общий опыт в заключении сделок и квалификация по их реализации (до 20 баллов);
д) Письменное заявление о наличии у Консультанта соответствующего международного опыта, а также достаточного потенциала и полномочий для выполнения поставленных задач с учётом специфики Активов, а также наличии необходимых человеческих, временных и материальных ресурсов;
е) Информация о наличии конфликта интересов. В случае наличия возможных ситуаций, которые могут привести к конфликту интересов при участии в данном Проекте, Консультант должен указать наличие компетенции и потенциала по работе с предполагаемой сделкой.
Объем работы Консультанта
I. Изучение интереса инвесторов и анализ рынка прочих соответствующих услуг:
•  Анализ условий развития отрасли и рыночной ситуации в Узбекистане и регионе, а также условий, необходимых для развития предприятий отрасли;
• Разработка рекомендаций по подготовке к приватизации и разработке механизма приватизации;
• Анализ опыта приватизации в аналогичной отрасли в других (включая соседние) странах, выявление основных причин неудач при приватизации аналогичных активов, а также факторов, способствующих успешному развитию отрасли и обеспечению успешной приватизации;
• На основе проведённого анализа разрабатывается план мероприятий, необходимых для успешной реализации Проекта.
II. Советы по подготовке Активов перед его продажей:
• Предложения по повышению инвестиционной привлекательности Активов, совершенствованию структуры и управления на основе анализа лучших международных практик и аналогичных активов;
• Анализ условий получения лицензий и разрешительных документов для деятельности Активов в Республике Узбекистан;
• Проведение комплексного (налоговый, юридический, финансовый и строительный) анализа Активов (due diligence) (каждый по отдельности);
• Представление рекомендаций по установлению взаимодействия с общественностью и субъектами предпринимательства, а также ответы на их вопросы.
• Определение ключевых факторов, основных показателей и допущений, влияющих на оценку с точки зрения инвестора.
• При необходимости — привлечение других квалифицированных консультантов в рамках проекта и координация их работы;
• Подготовка предложений по продаже на основе изучения уставов, финансовых и иных сопутствующих документов Активов.
(2) Если предложения консультантов оценены ниже 30 баллов исходя из структуры ожидаемых от консультантов предложений и требований, указанных в пунктах "а", "в" и "г", то оценочный балл, предусмотренный пунктом "б", не подлежит применению.