Халқаро валюта жамғармаси вакиллари билан учрашув бўлиб утди
Жорий йил 14 декабрь куни мамлакатимизга иқтисодий ривожланишнинг сўнгги тенденцияларини муҳокама қилиш ва прогнозларни янгилаш юзасидан ташриф буюрган Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) миссияси билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда давлат корхоналари ва банкларини ислоҳ қилиш, хусусийлаштириш юзасидан амалга оширилган ишлар ва келгусидаги режалар, давлат корхоналари учун молиявий ҳисоботларнинг юритилиши муҳокама қилинди.
Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков Халқаро валюта жамғармасининг Ўзбекистон бўйича миссия раҳбари Ясир Абдих бошчилигида келган вакилларни Давактив агентлиги асосий фаолияти билан таништирди. Шу жумладан, “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилиниб, амалиётга жорий этилганлиги, яъни ким давлат мулкини бошқаради, ким тасарруф этади ва ким уни бошқарувида иштирок этади деган масалалар Қонун билан аниқ ёзиб берилганлиги ҳамда давлат мулкини бошқарувида аниқ тартиблар белгиланганлиги тушунтирилди.
Шу билан бирга, йирик корхоналарни хусусийлаштириш жараёнлари профессионал консалтинг компанияларни жалб қилган ҳолда амалга оширилиши, бунда ушбу корхоналарнинг эртанги кунини ўйлаб, ҳақиқий бизнес эгаларига ўтиши учун мазкур жараёнлар қўлланилиб келинаётганлиги маълум қилинди.
Учрашув давомида очиқлик ва шаффофлик принципини таъминлаш юзасидан ҳам кенг қамровли ишлар олиб борилаётганлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. Мисол сифатида “E-Auksion” электрон савдо платформаси келтирилди ва барча кўчмас мулк объектлари, кичик улуш ва корхоналар ҳамда ер майдонлари ушбу платформа орқали сотилиши, шунингдек мазкур тизимда инсон омили деярли йўқ қилинганлиги ортидан одамларнинг ишончи ҳам ошганлиги тушунтириб берилди.
Ўз навбатида, ХВЖ вакиллари Давактив агентлиги асосий фаолиятига доир кўплаб маълумотлар билан таништирилди.

Проведена встреча с представителями Международного валютного фонда
14 декабря текущего года состоялась встреча с миссией Международного валютного фонда (МВФ), посетившей нашу страну для обсуждения последних тенденций экономического развития и обновления прогнозов. На встрече обсуждены вопросы реформирования государственных предприятий и банков, проделанная работа по приватизации и дальнейшие планы, ведение финансовой отчетности государственных предприятий.
Директор Агентства госактивов Акмалхон Ортиков ознакомил представителей Международного валютного фонда под руководством главы миссии по Узбекистану Ясира Абдиха с основными направлениями деятельности Агентства. В частности, было проинформировано о принятии и введении в действие Закона Республики Узбекистан «Об управлении государственным имуществом». В Законе четко прописаны такие вопросы как, кто управляет государственным имуществом, кто им распоряжается и кто участвует в его управлении, а также определен конкретный порядок управления государственной собственностью.
Вместе с тем отмечено, что процессы приватизации крупных предприятий осуществляются с привлечением профессиональных консалтинговых компаний, и что эти процессы используются для передачи этих предприятий реальным владельцам бизнеса, думающим о завтрашнем дне компании.
Во время встречи отмечено о ведении широкомасштабной работы по обеспечению принципов открытости и прозрачности. В качестве примера была приведена электронная торговая платформа «E-Auksion». Участникам встречи было разъяснено, что все объекты недвижимости, малые доли и предприятия, а также земельные участки продаются через данную платформу. А также, отдельно отмечено об отсутствии человеческого фактора в этой платформе, что способствует росту доверия среди населения.
В свою очередь, представители МВФ были ознакомлены с большим количеством информации об основных направлениях деятельности Агентства госактивов.