Халқаро валюта жамғармаси вакиллари билан учрашув бўлиб утди
Жорий йил 14 декабрь куни мамлакатимизга иқтисодий ривожланишнинг сўнгги тенденцияларини муҳокама қилиш ва прогнозларни янгилаш юзасидан ташриф буюрган Халқаро валюта жамғармаси (ХВЖ) миссияси билан учрашув бўлиб ўтди. Учрашувда давлат корхоналари ва банкларини ислоҳ қилиш, хусусийлаштириш юзасидан амалга оширилган ишлар ва келгусидаги режалар, давлат корхоналари учун молиявий ҳисоботларнинг юритилиши муҳокама қилинди.
Давактив агентлиги директори Акмалхон Ортиков Халқаро валюта жамғармасининг Ўзбекистон бўйича миссия раҳбари Ясир Абдих бошчилигида келган вакилларни Давактив агентлиги асосий фаолияти билан таништирди. Шу жумладан, “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилиниб, амалиётга жорий этилганлиги, яъни ким давлат мулкини бошқаради, ким тасарруф этади ва ким уни бошқарувида иштирок этади деган масалалар Қонун билан аниқ ёзиб берилганлиги ҳамда давлат мулкини бошқарувида аниқ тартиблар белгиланганлиги тушунтирилди.
Шу билан бирга, йирик корхоналарни хусусийлаштириш жараёнлари профессионал консалтинг компанияларни жалб қилган ҳолда амалга оширилиши, бунда ушбу корхоналарнинг эртанги кунини ўйлаб, ҳақиқий бизнес эгаларига ўтиши учун мазкур жараёнлар қўлланилиб келинаётганлиги маълум қилинди.
Учрашув давомида очиқлик ва шаффофлик принципини таъминлаш юзасидан ҳам кенг қамровли ишлар олиб борилаётганлигини алоҳида таъкидлаб ўтди. Мисол сифатида “E-Auksion” электрон савдо платформаси келтирилди ва барча кўчмас мулк объектлари, кичик улуш ва корхоналар ҳамда ер майдонлари ушбу платформа орқали сотилиши, шунингдек мазкур тизимда инсон омили деярли йўқ қилинганлиги ортидан одамларнинг ишончи ҳам ошганлиги тушунтириб берилди.
Ўз навбатида, ХВЖ вакиллари Давактив агентлиги асосий фаолиятига доир кўплаб маълумотлар билан таништирилди.

A meeting was held with representatives of the International Monetary Fund
On December 14 this year was held a meeting with a mission of the International Monetary Fund (IMF), which visited our country to discuss the latest trends in economic development and update forecasts. During the meeting the issues of reforming state-owned enterprises and banks, the work done on privatization and further plans, financial reporting of state-owned enterprises were discussed.
Director of the State Assets Management Agency Akmalkhon Ortikov familiarized representatives of the International Monetary Fund under the leadership of the head of the mission on Uzbekistan Yasser Abdih with the main directions of the Agency's activity. In particular, they were informed about the adoption and enactment of the Law of the Republic of Uzbekistan "On State Property Management". The Law clearly specifies such issues as who manages state property, who administers it and who participates in its management, as well as defines the specific order of management of state property.
At the same time, it was noted that the processes of privatization of large enterprises are carried out with the attraction of professional consulting companies, and that these processes are used to transfer these enterprises to real business owners who think about the future of the company.
During the meeting it was noted that large-scale work is being done to ensure the principles of openness and transparency. The electronic trading platform "E-Auksion" was given as an example. It was explained to the participants of the meeting that all real estate objects, small shares and enterprises, as well as land plots are sold through this platform. Also, it was noted about the absence of human factor in this platform, which contributes to the growth of trust among the population.
In turn, the IMF representatives were familiarized with a lot of information about the main directions of the State Assets Management Agency's activities.