Халқаро шериклик ташаббуслари ҳафталиги доирасида “Барқарор иқтисодий тараққиёт: долзарб масалалар” мавзусидаги панель сессияси  ташкил этилди
Жорий йилнинг 3-7 июль кунлари нуфузли халқаро молия ва илмий-тадқиқот институтлари, консалтинг компаниялари вакиллари ҳамда хорижий экспертларни Тошкент шаҳрида бирлаштирган Халқаро шериклик ташаббуслари хафталиги ўтказилди.
Ушбу хафталик доирасида мамлкатимизнинг барча муҳим соҳа ва йўналишлари кенг муҳокама қилиниб, қатор тадбирлар ташкил этилди, хусусан "Барқарор иқтисодий тараққиёт: долзарб масалалар" мавзусидаги панелъ сессия бўлиб ўтди.
Мазкур панель сессияда хорижий экспертлар қаторида Польша Республикасининг Иқтисодиёт вазирлиги собиқ бош директори Марек Грабарек нутқ сўзлаб, Ўзбекистонда хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув соҳаларида амалга оширилган ислоҳотлар ҳамда уларнинг натижаларига алоҳида тўхталиб ўтди. 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси ва Давлат мулкини бошқариш тўғрисидаги қонун тасдиқланганлиги ҳамда ушбу хужжатлар амалиётга жорий этилиб, унинг натижасида мазкур соҳалар тўлиқлигича бозор меҳанизмларига мувофиқлаштирилганлигини юксак эътироф этди.
Шунингдек, Ўзбекистонда хусусийлаштириш хажми сўнги йилларда сезиларли даражада ошиб бораётганлиги, мамлакатда хусусий сектор учун катта имкониятларни яратилаётганлигидан далолат беришини таъкидлади.
Қолаверса, Марек Грабарек Оммавий Ахборот Воситалари вакилларига берган интервьюсида Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилган ҳуқуқий, ижтимоий – иқтисодий ислоҳотлар кўлами жуда кенг ва самарали эканлиги, уларнинг натижалари бугунги кунда мамлакатда ўз ифодасини топаётганлиги ҳамда Ўзбекистоннинг халқаро рейтингларда юқорилаб бораётгани мазкур ислоҳотларнинг ижобий натижаларидан бири экани ҳақида фикр ва мулоҳазаларини билдирди.
Хусусан, Марек Грабарек билан Давлат активларини бошқариш агентлиги биносидаЎзбекистоннинг 2023 йил учун белгиланган хусусийлаштириш дастури ва уни амалга ошириш механизми, бунда тажрибани қўллаш” ва “Янги таҳрирдаги “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда, Европа Иттифоқи, хусусан, Польша давлатининг тажрибаси мавзусидаги давра суҳбатлари ўтказилди. Унда хусусийлаштириш соҳасидаги илғор иқтисодий-ижтимоий йўналишлар юзасидан мавзулар ўртага ташланди.
Давра суҳбати икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий алоқалар ва хусусийлаштириш борасидаги қизиқарли савол – жавоблар ҳамда мулоҳазаларга бой бўлди.

В рамках Международной недели партнерских инициатив организована панельная сессия «Устойчивое экономическое развитие: актуальные вопросы».
3-7 июля текущего года в Ташкенте прошла Международная неделя партнерских инициатив, собравшая представителей престижных международных финансовых и исследовательских институтов, консалтинговых компаний, зарубежных экспертов.
В рамках этой недели были широко обсуждены все важные области и направления нашей страны и организованы ряд мероприятий, в частности, проведена панельная сессия на тему «Устойчивое экономическое развитие: актуальные вопросы».
На этой панельной сессии в числе зарубежных экспертов выступил Марек Грабарек - бывший генеральный директор Министерства экономики Польши, и особо отметил результаты реформ, проводимые в сфере приватизации и корпоративного управления в Узбекистане. Также, он высоко отметил утверждение Стратегии управления и реформирования предприятий с государственным участием на 2021-2025 годы и Закон об управлении государственным имуществом, а также реализацию этих документы на практике, в результате чего данные отрасли были полностью скоординированны с рыночными механизмами.
Он также отметил, что объемы приватизации в Узбекистане в последние годы значительно увеличиваются, что свидетельствует о создании больших возможностей для частного сектора в стране.
Кроме того, Марек Грабарек во время интервью средствам массовой информации высказал мнение о том, что масштаб правовых, социальных и экономических реформ, осуществленных в Узбекистане в последние годы, очень широк и эффективен, что их результаты отражаются в стране уже сегодня, и что повыщение Узбекистана в международных рейтингах является одним из положительных результатов данных реформ.
В частности, при участии Марека Грабарека в здании Агентства по управлению государственными активами состоялось заседание круглого стола на темы «Программа приватизации Узбекистана на 2023 год и механизм ее реализации с применением международного опыта» и «Опыт Европейского Союза, в частности Польши, в разработке новой редакции проекта Закона «О защите акционерных обществ и прав акционеров». При этом, обсуждены перспективные экономические и социальные направления в сфере приватизации.
Заседание круглого стола прошло насыщенно с интересными вопросами и комментариями по экономическим отношениям двух стран, в частности, приватизации.