Халқаро шериклик ташаббуслари ҳафталиги доирасида “Барқарор иқтисодий тараққиёт: долзарб масалалар” мавзусидаги панель сессияси  ташкил этилди
Жорий йилнинг 3-7 июль кунлари нуфузли халқаро молия ва илмий-тадқиқот институтлари, консалтинг компаниялари вакиллари ҳамда хорижий экспертларни Тошкент шаҳрида бирлаштирган Халқаро шериклик ташаббуслари хафталиги ўтказилди.
Ушбу хафталик доирасида мамлкатимизнинг барча муҳим соҳа ва йўналишлари кенг муҳокама қилиниб, қатор тадбирлар ташкил этилди, хусусан "Барқарор иқтисодий тараққиёт: долзарб масалалар" мавзусидаги панелъ сессия бўлиб ўтди.
Мазкур панель сессияда хорижий экспертлар қаторида Польша Республикасининг Иқтисодиёт вазирлиги собиқ бош директори Марек Грабарек нутқ сўзлаб, Ўзбекистонда хусусийлаштириш ва корпоратив бошқарув соҳаларида амалга оширилган ислоҳотлар ҳамда уларнинг натижаларига алоҳида тўхталиб ўтди. 2021-2025 йилларда давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси ва Давлат мулкини бошқариш тўғрисидаги қонун тасдиқланганлиги ҳамда ушбу хужжатлар амалиётга жорий этилиб, унинг натижасида мазкур соҳалар тўлиқлигича бозор меҳанизмларига мувофиқлаштирилганлигини юксак эътироф этди.
Шунингдек, Ўзбекистонда хусусийлаштириш хажми сўнги йилларда сезиларли даражада ошиб бораётганлиги, мамлакатда хусусий сектор учун катта имкониятларни яратилаётганлигидан далолат беришини таъкидлади.
Қолаверса, Марек Грабарек Оммавий Ахборот Воситалари вакилларига берган интервьюсида Ўзбекистонда сўнгги йилларда амалга оширилган ҳуқуқий, ижтимоий – иқтисодий ислоҳотлар кўлами жуда кенг ва самарали эканлиги, уларнинг натижалари бугунги кунда мамлакатда ўз ифодасини топаётганлиги ҳамда Ўзбекистоннинг халқаро рейтингларда юқорилаб бораётгани мазкур ислоҳотларнинг ижобий натижаларидан бири экани ҳақида фикр ва мулоҳазаларини билдирди.
Хусусан, Марек Грабарек билан Давлат активларини бошқариш агентлиги биносидаЎзбекистоннинг 2023 йил учун белгиланган хусусийлаштириш дастури ва уни амалга ошириш механизми, бунда тажрибани қўллаш” ва “Янги таҳрирдаги “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда, Европа Иттифоқи, хусусан, Польша давлатининг тажрибаси мавзусидаги давра суҳбатлари ўтказилди. Унда хусусийлаштириш соҳасидаги илғор иқтисодий-ижтимоий йўналишлар юзасидан мавзулар ўртага ташланди.
Давра суҳбати икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий алоқалар ва хусусийлаштириш борасидаги қизиқарли савол – жавоблар ҳамда мулоҳазаларга бой бўлди.

A panel session "Sustainable Economic Development: Current Issues" was organized within the framework of the International Week of Partnership Initiatives.
On July 3-7 of the current year, Tashkent hosted the International Week of Partnership Initiatives, which gathered representatives of prestigious international financial and research institutions, consulting companies and foreign experts.
Within the framework of this week, all important areas and directions of our country were widely discussed and a number of events were organized, in particular, a panel session on "Sustainable economic development: current issues" was held.
Marek Grabarek, former Director General of the Ministry of Economy of Poland, was among the foreign experts who spoke at this panel session and highlighted the results of reforms carried out in the field of privatization and corporate governance in Uzbekistan. He also highly praised the approval of the Strategy for Management and Reform of Enterprises with State Participation for 2021-2025 and the Law on State Property Management, as well as the implementation of these documents in practice, as a result of which these sectors were fully coordinated with market mechanisms.
He also noted that the volume of privatization in Uzbekistan has been increasing significantly in recent years, which indicates the creation of great opportunities for the private sector in the country.
Moreover, Marek Grabarek during his interview to the mass media expressed the opinion that the scale of legal, social and economic reforms implemented in Uzbekistan in recent years is very broad and effective, that their results are reflected in the country already today, and that the growth of Uzbekistan in international ratings is one of the positive results of these reforms.
In particular, with the participation of Marek Grabarek in the building of the State Assets Management Agency, a roundtable meeting was held on the topics "Uzbekistan's privatization program for 2023 and the mechanism of its implementation with the applying of international experience" and "The experience of the European Union, in particular Poland, in the development of a new version of the draft law "On Protection of Joint Stock Companies and Shareholders' Rights". At the same time, perspective economic and social trends in the field of privatization were discussed.
The roundtable meeting was full of interesting questions and comments on economic relations between the two countries, in particular, privatization.