“ЯГОНА УМУМРЕСПУБЛИКА ПРОЦЕССИНГ МАРКАЗИ” МЧЖдаги давлат улушлари хусусийлаштирилганлиги тўғрисида қўшимча ахборот
Маълумки, жорий йил 20 август куни “ЯГОНA УМУМРЕСПУБЛИКA ПРОЦЕССИНГ МAРКAЗИ” МЧЖдаги давлатга қарашли улушларни хусусийлаштиришга тайёргарлик кўриш жараёнлари тўғрисида ахборот берилган эди.
Унга кўра, “Масъулияти чекланган ва қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонуннинг 20-моддасига мувофиқ, Жамият устав капиталидаги 75 фоиз давлат улушини сотиб олишда имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланишлари мумкинлиги тўғрисида Жамиятнинг қолган иштирокчилари ҳамда Жамиятнинг ўзи Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан ёзма шаклда хабардор қилинган.
Натижада, Жамиятнинг устав фондидаги 75 фоиз давлат улуши Жамиятнинг қолган 4 нафар иштирокчилари томонидан, имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланган ҳолда, ўз улушларининг миқдорига мутаносиб равишда ҳар бирига 18,75 фоиздан Ўзбекистон Республикасининг “Баҳолаш фаолияти тўғрисида”ги Қонуни ҳамда Мулкни баҳолаш миллий стандартининг талабларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жалб этилган мустақил баҳоловчи "Real Excellent Valuation" МЧЖ томонидан баҳоланган қийматда, Жамиятнинг устав капиталидаги давлат улушини сотиб олиш истаги билдирилган.
Шунга кўра, “ЯГОНA УМУМРЕСПУБЛИКA ПРОЦЕССИНГ МAРКAЗИ” МЧЖнинг 75 фоиз давлат улушини Жамиятнинг қолган 4 нафар иштирокчиларига ўз улушларининг миқдорига мутаносиб равишда баҳоланган қийматда, жами 210,1 млрд. сўмга сотиш юзасидан олди-сотди шартномалари имзоланган.
Ўз навбатида, мазкур шартномаларга мувофиқ жорий йил сентябрь ойида Давлат активларини бошқариш агентлигининг хусусийлаштириш жамғармасига келиб тушган ушбу маблағлар қонунчиликда белгиланган тартибда тақсимланган.

Дополнительная информация о процессах подготовки приватизации долей, принадлежащих государству в ООО "ЕДИНЫЙ ОБЩЕРЕСПУБЛИКАНСКИЙ ПРОЦЕССИНГОВЫЙ ЦЕНТР"
Как известно, 20 августа текущего года была опубликована информация о процессах подготовки приватизации долей, принадлежащих государству в ООО «ЕДИНЫЙ ОБЩЕРЕСПУБЛИКАНСКИЙ ПРОЦЕССИНГОВЫЙ ЦЕНТР».
Согласно этому, в соответствии со статьей 20 Закона «Об обществах с ограниченной и дополнительной ответственностью» остальные участники Общества и само Общество были письменно уведомлены Агентством по управлению государственными активами о том, что они могут воспользоваться преимущественным правом покупки доли государства в размере 75 % в уставном капитале Общества.
В результате, воспользовавшись преимущественным правом, остальные 4 участника Общества выразили желание приобрести долю государства в размере 75 % в уставном капитале Общества, каждый по 18,75 % пропорционально размеру принадлежащих им долей в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан «Об оценочной деятельности» и Национального стандарта оценки имущества, по стоимости, оцененной независимой оценочной организацией ООО «Real Excellent Valuation», привлеченной Агентством по управлению государственными активами.
В связи с этим, с остальными 4 участниками Общества были заключены договоры купли-продажи по продаже государственной доли в размере 75 % в уставном капитале ООО «ЕДИНЫЙ ОБЩЕРЕСПУБЛИКАНСКИЙ ПРОЦЕССИНГОВЫЙ ЦЕНТР» по оценочной стоимости,  пропорционально размеру принадлежащих им долей, на общую сумму в размере 210,1 млрд.сум.
В свою очередь, поступившие средства, в соответствии с данными договорами в сентябре текущего года в приватизационный фонд Агентства по управлению государственными активами, распределены в установленном законодательстве порядке.