“ЯГОНА УМУМРЕСПУБЛИКА ПРОЦЕССИНГ МАРКАЗИ” МЧЖдаги давлат улушлари хусусийлаштирилганлиги тўғрисида қўшимча ахборот
Маълумки, жорий йил 20 август куни “ЯГОНA УМУМРЕСПУБЛИКA ПРОЦЕССИНГ МAРКAЗИ” МЧЖдаги давлатга қарашли улушларни хусусийлаштиришга тайёргарлик кўриш жараёнлари тўғрисида ахборот берилган эди.
Унга кўра, “Масъулияти чекланган ва қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонуннинг 20-моддасига мувофиқ, Жамият устав капиталидаги 75 фоиз давлат улушини сотиб олишда имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланишлари мумкинлиги тўғрисида Жамиятнинг қолган иштирокчилари ҳамда Жамиятнинг ўзи Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан ёзма шаклда хабардор қилинган.
Натижада, Жамиятнинг устав фондидаги 75 фоиз давлат улуши Жамиятнинг қолган 4 нафар иштирокчилари томонидан, имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланган ҳолда, ўз улушларининг миқдорига мутаносиб равишда ҳар бирига 18,75 фоиздан Ўзбекистон Республикасининг “Баҳолаш фаолияти тўғрисида”ги Қонуни ҳамда Мулкни баҳолаш миллий стандартининг талабларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жалб этилган мустақил баҳоловчи "Real Excellent Valuation" МЧЖ томонидан баҳоланган қийматда, Жамиятнинг устав капиталидаги давлат улушини сотиб олиш истаги билдирилган.
Шунга кўра, “ЯГОНA УМУМРЕСПУБЛИКA ПРОЦЕССИНГ МAРКAЗИ” МЧЖнинг 75 фоиз давлат улушини Жамиятнинг қолган 4 нафар иштирокчиларига ўз улушларининг миқдорига мутаносиб равишда баҳоланган қийматда, жами 210,1 млрд. сўмга сотиш юзасидан олди-сотди шартномалари имзоланган.
Ўз навбатида, мазкур шартномаларга мувофиқ жорий йил сентябрь ойида Давлат активларини бошқариш агентлигининг хусусийлаштириш жамғармасига келиб тушган ушбу маблағлар қонунчиликда белгиланган тартибда тақсимланган.

Additional information on the process of preparing for the privatisation of state shares in the "COMMON REPUBLICAN PROCESSING CENTER" LLC
As is known, on August 20 of the current year, information on the processes of preparing the privatization of state shares in the "COMMON REPUBLICAN PROCESSING CENTER" LLC was published.
Pursuant to this, in accordance with Article 20 of the Law "On Limited Liability Companies and Additional Liability Companies" other participants of the Company and the Company itself have been notified in written form by the State Assets Management Agency that they may use their pre-emptive right to buy 75% of the state share in the authorized capital of the Company.
As a result, by using the pre-emptive right, the other 4 shareholders of the Company expressed their intention to buy 75% of the state share in the authorized capital of the Company, each 18.75% in proportion to the amount of their shares in accordance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan "On valuation activities" and the National standard of property assessment, at the appraised value by the independent valuation organization "Real Excellent Valuation" LLC, attracted by the Agency for state asset management.
In this regard, with the other 4 shareholders of the Company were signed Sale and Purchase Agreements for the sale of 75% state share in the authorized capital of "COMMON REPUBLICAN PROCESSING CENTER" LLC at the appraised value, in proportion to the size of their shares, for a total amount of 210.1 billion UZS.
At the same time, the funds transferred to the Privatization Fund of the State Assets Management Agency in September of this year were allocated in accordance with the procedure prescribed by law.