Дон корхоналаридаги давлат улушини оммавий савдоларга чиқариш тўғрисида эълон
Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 18 мартдаги ПҚ-168-сон қарори ижроси доирасида 2023 йилда оммавий савдоларга чиқариладиган қуйидаги дон корхоналаридаги давлат улуши (кейинги ўринларда – давлат активи)нинг оммавий савдолари жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
биринчи босқичда – талабгорлар олдиндан малакаланади (сараланади), жумладан, савдоларда қатнашиш учун талаб қилинган ҳужжатларнинг тўлиқлиги, закалат пулининг келиб тушганлиги, давлат активидан келгусида фойдаланиш йўналишларига қўйилган талабдан келиб чиқиб талабгор томонидан таклиф этилган бизнес концепцияси лойиҳасининг мақбул ёки мақбул эмаслиги кўриб чиқилади;
Савдонинг биринчи босқичида иштирок этиш учун талабгорлар томонидан 2023 йил 21 июнь куни соат 18:00 га қадар (Тошкент вақти билан) ўзбек ёки рус ёхуд инглиз тилларида (талабгорнинг ихтиёрига кўра) мазкур эълоннинг 1-иловаси (жисмоний шахслар 1 а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (имзоланган ҳолда), қуйидаги ҳужжатларнинг сканер қилинган шакли (кодланган ҳолда) “E-auksion” электрон савдо платформаси  орқали тақдим этилади:
• талабгор савдода иштирок этиши учун сотиб олишни режалаштирган давлат активи бўйича талабгорнинг ўзи таклиф этадиган қийматдан камида 5 фоизи миқдорида закалат пули маблағларини “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш маркази” давлат унитар корхонасининг қуйида келтирилган махсус ҳисоб-рақамига ўтказилганлиги тўғрисидаги тўлов ҳужжати нусхаси.
• солиқ тўловчининг идентификация рақами (Ўзбекистон Республикаси резидентлари учун), паспорт маълумотлари;
Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси томонидан савдонинг биринчи босқич якунлари бўйича қарори қабул қилинган кундан бошлаб, 3 иш куни мобайнида жараённинг биринчи босқичи натижалари бўйича Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайти ва ижтимоий тармоқлардаги каналлари орқали ахборот берилади ҳамда биринчи босқичда иштирок этган барча талабгорларга расмий хабарнома юборилади.
• талабгорнинг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхаси (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга). Бунда, талабгор томонидан ўз молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаса, таъсисчиси ёки бенефициарининг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхасини (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга) тақдим этиши мумкин. Бундай ҳолларда таъсисчи ёки бенефициарнинг талабгор манфаати учун тўловларни амалга ошириш юзасидан тасдиқ хати илова қилиниши шарт;
• талабгорлар томонидан бир ёки бир нечта давлат активи бўйича таклифлар тақдим этилиши мумкин. Бунда, ҳар бир давлат активи бўйича таклифлар алоҳида берилади;
• камида беш йил давомида дон корхоналарининг асосий фаолият тури сақлаб қолинади ва мавжуд дон сақлаш сиғимлари камайтирилмайди;
• қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб берилади;
• давлат активи бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганда дастлабки тўлов суммаси 35 фоиздан кам бўлган ҳолатлада қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида белгиланган тартибда йиллик фоизлар ҳисобланади;
• давлат активини сотиб олиш бўйича биринчи босқичда битта таклиф келиб тушган ҳолларда, савдолар ўтказилмаган деб эътироф этилади;
• талабгор давлат активини сотиб олиш тўловини бир ойдан кўп муддатларда (кўпи билан 36 ой) амалга оширишни таклиф этганда, унинг нарх таклифи ушбу муддатларни инобатга олган ҳолда, белгиланган тартибда жорий қийматга келтириб баҳоланади;
• савдо якунлари бўйича савдо ғолиби билан Давактив агентлиги томонидан хабарнома юборилгандан кейин белгиланган тартибда олди-сотди шартномаси расмийлаштирилади (форс-мажор ҳолатлари бундан мустасно) ва савдоларга қатнашиш учун тўланган закалат пули давлат активи харид тўловининг бир қисми сифатида қабул қилинади;
• давлат активи савдолари якунлари бўйича ғолиб томонидан тўланадиган харид қийматига чегирма қўлланилмайди;
• савдолар якунлари бўйича савдо ғолиби томонидан олди-сотди шартномасини тузиш рад этилса ёки ундан воз кечилса, у томонидан тўланган закалат пули миқдори қайтарилмайди;
Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси ёки Ишчи орган ўз хоҳишига кўра ҳеч қандай мажбуриятни ўз зиммасига олмаган ҳолда, ҳар қандай вақтда савдони тўхтатиши ҳамда савдо жараёнида талабгорлардан қўшимча ва/ёки аниқлаштирувчи маълумотлар сўраши мумкин.
Қўшимча маълумотлар учун телефон рақамлар: (+99871) 259-21-78, 259-21-46.
Савдо жараёни бўйича таклиф ва эътирозлар юзага келганда, Давактив агентлигининг (+99871) 259-22-98 ва 259-22-78 ёки қисқа 1082 ишонч телефонига мурожаат қилишингиз мумкин.

Announcement of public sale of state shares in grain enterprises
The State Assets Management Agency (hereinafter - UzSAMA) announces the beginning of the public sale of the following grain enterprises (hereinafter - state assets), which will be put up for public sales in 2023 within the framework of implementation of the Decree of the President of Uzbekistan No. PD-168 dated March 18, 2022.
Here:
At the first stage, applicants must complete the application form in Annex 1 (Annex 1a for Individuals) in Uzbek, Russian or English (preferred language of the applicant) by June 21, 2022 at 18:00 (Tashkent time), and send through “E-auksion” electronic trading platform as an encrypted scanned attachment with the following documents:
• copies of the charter (as amended) and the certificate of state registration as a legal entity certified by the applicant;
• a complete list of the applicant, its founder and/or beneficiary as of the date of submission of documents (indicating the relevant shares and amount of the bidder in the authorized capital, if the payment is intended to involve the founder and/or beneficiary);
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of SUE “Center for organizing electronic online auctions” given below.
• taxpayer identification number (for residents of the Republic of Uzbekistan), passport data;
• a copy of the deposit receipt confirming that a minimum of 5% of the value offered for the state asset that the applicant plans to purchase has been transferred to a special account of SUE “Center for organizing electronic online auctions” given below.
Within 3 working days from the date of the State Commission for Privatisation of State Assets and Coordination of Privatisation Processes decision on the results of the first stage, UzSAMA will announce on its official website and social networks and official notifications will be sent to all bidders.
• a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the applicant for the last 3 years (along with confirmation of the tax authorities on the receipt of the report for residents and depreciation and revaluation of assets). If the applicant is unable to pay as per its financial statements, the applicant must send a copy of the financial statements (Forms 1 and 2 of the accounting report) of the founder or beneficiary for the last 3 years (confirmation of the tax authorities on the receipt of reports for residents and depreciation along with evaluation indicators). In such cases, a letter of confirmation from the founder or beneficiary on the payment of benefits in the interests of the applicant must be attached;
• other documents confirming the bidder’s capacity to pay (certificate of deposit, bank guarantee) must be sent in the event that the applicant is unable to pay as per his financial statements.
Special Conditions:
• Applicants may bid on one or more state assets. In this case proposals are given separately for each state asset;
• for at least five years, the core operations of the grain companies will be maintained and the existing grain storage capacity will not be reduced;
• the volumes of grain held in the state reserve are stored in exchange for payment of dues on the basis of contracts in accordance with the legislation;
• in cases where the amount of the initial contribution is less than 35 percent when selling with the condition of payment as a state asset, the remaining amount is an annual interest in the amount of the base rate of the Central Bank;
• if one application for the acquisition of a state asset (one lot each) is received at the first stage of the auction, the auction is considered to have failed;
• if the bidder offers to pay the repurchase value of the state asset for a period of more than one month (up to 36 months), his price offer is evaluated by bringing the price offer of the state asset to the current value;
• The UzSAMA, within twenty days from the date of sending the notification (except for force majeure cases), enters into a purchase and sale agreement in the specified manner with the winner of the auction and the deposit made to participate in the auction will be included in the amount of redemption payments for the acquired state asset;
• discounts are not applied for redemption payments made by the winner of the auction;
• if the winner of the auction refuses to conclude a purchase and sale agreement, the amount of the deposit made by him will not be refunded;
The State Commission for Privatisation of State Assets and Coordination of Privatisation Processes or the Working Body, without assuming any obligations, may, at its discretion, suspend the bidding at any time, as well as request additional information and/or clarifications from the participants during the bidding process.
Phone numbers for additional information: (+99871) 259-21-78, 259-21-46.
Website: www.davaktiv.uz
If you have any complaints or suggestions during the bidding process, you can contact the helpline of UzSAMA (+99871) 259-22-98 and 259-22-78 or 1082.