Инвестиция активларининг ишончли бошқарувчилари ва тижорат банклари диққатига!
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги “UzVC миллий венчур фонди” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини ишончли бошқарувга бериш учун танлов эълон қилади.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2006 йил 16 октябрдаги “Устав фондида давлат улуши бўлган корхоналарнинг самарали бошқарилишини ва давлат мулкининг зарур даражада ҳисобга олинишини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 215-сонли қарори, 2020 йил 3 ноябрдаги “UzVC миллий венчур фонди” фаолиятини ташкил қилиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 684-сон қарори ҳамда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 24 ноябрдаги “Тадбиркорлик ва инновациялар соҳасидаги лойиҳаларни молиялаштириш механизмларини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ-5583-сон Фармонига мувофиқ, 2021 йил 11 майда танлов ўтказилади.
Танловда устав капиталида давлат улуши бўлмаган мустақил хусусий бошқарув компаниялари ва тижорат банклари қатнашиш ҳуқуқига эга.
Марказлашган манбалар ҳисобидан венчур лойиҳаларни молиялаштириш учун “UzVC миллий венчур фонди” МЧЖга ажратилган ресурсларга тенг миқдорда (15,0 млрд.сўм) хусусий сектор маблағларини жалб қилиш бошқарув компаниясини танлашнинг асосий шартларидан бири этиб белгиланади.
Танловда қатнашиш учун аризачи Давлат активларини бошқариш агентлигига қуйидаги ҳужжатларни тақдим этиши лозим:
• бошқарув компанияси тўғрисида умумий маълумот (паспорт);
• бошқарув компаниясидан талаб қилинадиган ҳисобот меморандуми;
• хўжалик жамиятининг давлат улушини ишончли бошқариш бўйича ўтказиладиган танловда қатнашиш учун аризаси;
• ишончли бошқариш бўйича бизнес-режа (ношаффоф (ичи кўринмайдиган) конвертга жойлаштирилган ва аризачининг муҳри босилган ҳолда);
• аризачи тўғрисида маълумот;
• давлат рўйхатидан ўтганлиги тўғрисидаги ҳужжатлар нусхаси, корхона Низоми ва унга киритилган ўзгартиришлар нусхалари (бир маротаба тақдим қилинади);
• танлов қатнашчиси томонидан тақдим этилган солиқ инспекциясида қабул қилинганлиги тўғрисидаги белги билан охирги ҳисобот даври ва охирги йил бўйича, танлов қатнашчиси томонидан тасдиқланган бухгалтерия балансидан нусха (бошқарувчи компания микрофирма ҳисобланган тақдирда, охирги йилги баланс тақдим қилинади);
• ариза берилаётган санада бюджет, бюджетдан ташқари тўловлар ва иш ҳақидан қарздорлик мавжуд эмаслиги тўғрисида солиқ идорасининг маълумотномаси;
• охирги ҳисобот даври ва охирги йил бўйича молиявий ҳисоботлар ва молиявий ҳисоботлар бўйича аудитор хулосасидан нусха (Ўзбекистон Республикаси норезидентлари учун);
• аризачининг мазкур соҳадаги иш тажрибаси ва қимматли қоғозларни бошқариш соҳаси бўйича иш тажрибаси тўғрисида маълумот.
Ариза берувчининг бизнес-режаси қуйидаги асосий йўналишларни ўз ичига олиши лозим:
• корхонанинг кучли ва заиф томонларини ёритган ҳолда, корхонанинг жорий ҳолати таҳлили;
• бозор (тармоқ) бўйича маркетинг изланишлари;
• соф фойданинг асосланган прогноз кўрсаткичлари (уч йилга).
Қуйидагилар бўйича ишончли бошқарув фаолияти дастури:
- иштирокчи сифатида давлат манфаатларини ифодалаш;
- корхонанинг ривожланиш стратегиясини белгилаш;
корхона мулки сақланишини (бутлигини) ва ундан оқилона фойдаланишни таъминлаш;
- ишлаб чиқариш самарадорлигини ошириш, корхона молия-хўжалик фаолиятини яхшилаш, давлат бюджети олдида мажбурий тўловлар ва иш ҳақи бўйича қарздорлик юзага келишининг олдини олиш;
- корхонада корпоратив бошқарув тизимини жорий этиш ва уни такомиллаштириш;
- корхона соф фойдасидан дивидендлар тўлаш ёки ишлаб чиқаришни ривожлантиришга йўналтириш орқали ундан оқилона фойдаланишни таъминлаш;
- давлат манфаатларини назарда тутувчи бошқа мажбуриятлар ва режалар.
Аризалар 2021 йил 10 май куни Тошкент вақти билан соат 16:00 гача Давлат активларини бошқариш агентлиги биносида қабул қилинади.
Давлат активларини бошқариш агентлигининг манзили: Тошкент шаҳри, Амир Темур  кўчаси, 6-уй, индекс: 100000, электрон манзил: info@davaktiv.uz
Маълумот учун телефонлар: 71-259-21-47, 71-259-20-47, 95-500-09-19
Бошқарув компанияси тўғрисида умумий маълумот (паспорт)         Сана:                   .
Бошқарув компаниясининг тўлиқ номи:
Манзил                                              Кўча:
Шаҳар:
Давлат:
Почта индекси:
Телефон рақами:
Бошқарув компаниясини назорат қилувчи Давлат регулятори:
Давлат регуляторида Регистрацион рақами:
Давлат регуляторидан ўтилган Регистрацион хужжатлар, лицензия ва сертификатлар тақдим этилиши лозим
Қўшимча маълумот олиш учун маъсул шахс:
Ф.И.О.:
Лавозими:
e-mail манзили:
Фонд хажми: 10-15 млрд. сум
Ҳамкорлик муддати:
(йиллар)
Инвестицион давр:
Инвестиция қилинган стартапларга яна қўшимча инвестиция киритиш даври (follow-on period):
Узайтириш даври (extension period):
Бошқарув компаниясининг
харажатлари (%):
(management fees)
Инвестицион давр мобайнида
(investment period):      %            дан
Инвестиция қилинган стартапларга яна қўшимча инвестиция киритиш даври мобайнида (follow-on period):    _ %           дан
Узайтириш давр мобайнида (extension period):      %           дан
Турли хил шартлар:
Ҳисобот валютаси:
Минимал даромад даражаси (Hurdle):                             %
IRR:                                 %
Cash on cash (C-o-C):                               %
Инвестициялардан олинган фойдадан фоиз
(Carried interest):                               %
Бошқарув компанияси томонидан жалб қилинадиган маблағнинг хажми (GP commitment):                           50%
ёки бошқарув компаниясининг ўзи  фондга бошқа LP инвесторларни жалб қилиши лозим, уларнинг инвестициядаги улуши UzVC венчур фонди йўналтираётган маблағларга тенг миқдорда бўлиш керак
Инвестицион фокус
Стратегик фокус:                      _____
Географик фокус:  Ўзбекистон Республикаси
Соҳа ёки сектор:                                  _____
Бошқарув компаниясидан талаб қилинадиган ҳисобот меморандум
Private placement memorandum (PPM)
Маблағ жойлаштириш меморандуми
Executive summary. Why should UzVC choose you as a managing company? (3-4 pages)
● Market opportunity
● Background, history, and performance of the firm
● Management team
● Investment focus areas
● Summary of terms
Investment strategy and market opportunity (4-5 pages)
Investment process (3-4 pages)
Organization and management team
(4-5 pages)
Selected transactions/investment summary
Investment terms (5-10 pages)
Risk and regulatory considerations
(10 pages)
Қисқача хулоса. Нима сабабдан UzVC жамгармаси Сизни компания бошкарувчиси сифатида танлаши керак? (3-4 бет)

Вниманию доверительных управляющих инвестиционными активами и коммерческих банков!
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан объявляет конкурс по передаче в доверительное управление государственной доли в уставном капитале ООО «Национальный венчурный фонд UzVC».
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 16.10.2006 № 215 «О мерах по обеспечению эффективного управления предприятиями с государственной долей в уставном фонде и надлежащего учета государственного имущества», от 03.11.2020г. №684 «О мерах по организации деятельности Национального венчурного фонда «UzVC», а также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 24.11.2018г. №УП-5583 «О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов финансирования проектов в сфере предпринимательства и инноваций», 11 мая 2021 года состоится конкурс.
Право участвовать в конкурсе имеют частные управляющие компании без доли государства в уставном капитале в порядке, установленном законодательством о государственных закупках.
Одним из основных условий выбора управляющей компании является привлечение средств частного сектора, равный объему ресурсов, выделенного ООО «Национальный венчурный фонд UzVC» для финансирования венчурных проектов из централизованных источников (в размере 15,0 млрд.сум)
Для участия в конкурсе претендент должен предоставить в Агентство по управлению государственными активами следующие документы:
• общие сведения об управляющей компании (паспорт);
• требуется меморандум (отчет) от управляющей компании;
• заявка на участие в конкурсе по передаче в доверительное управление государственных акций и долей в уставном капитале хозяйственных обществ;
• бизнес-план по доверительному управлению (помещен в непрозрачный (невидимый) конверт и проштампован заявителем);
• сведения о заявителе;
• копия документов государственной регистрации, копии Устава предприятия и изменений к нему (предоставляются однократно);
• копия утвержденного участником конкурса баланса за последний отчетный период и последний год с отметкой о принятии участником конкурса в налоговой инспекции (если управляющая компания - микрокомпания, предоставляется баланс за последний год);
• справка из налоговой, подтверждающая отсутствие задолженности перед бюджетом, внебюджетных платежей и трудовой задолженности на дату подачи заявления;
• копия аудиторского заключения по бухгалтерской отчетности за последний отчетный период и последний год (для нерезидентов Республики Узбекистан);
• информация об опыте работы заявителя в данной сфере и опыте работы в сфере управления ценными бумагами;
Бизнес-план заявителя должен включать в себя следующие основные направления:
• анализ текущего состояния предприятия с выделением сильных и слабых сторон предприятия;
• маркетинговые исследования рынка (сети);
• прогнозные показатели по чистой прибыли (на три года);
Программа доверительного управления деятельностью по:
- представление интересов государства как акционера (участника);
- определение стратегии развития предприятия;
- обеспечение сохранности (целостности) и рационального использования имущества предприятия;
- повышение эффективности производства, улучшение финансово-хозяйственной деятельности предприятия, предотвращение возникновения обязательных платежей в государственный бюджет и задолженности по заработной плате;
- внедрение и совершенствование корпоративного управления на предприятии;
- обеспечение рационального использования чистой прибыли предприятия путем выплаты дивидендов или направления ее на развитие производства;
- другие обязательства и планы учитывающие интересы государства.
В рамках конкурса государственные пакеты акций (доли) нескольких хозяйственных обществ могут быть переданы в доверительное управление одному заявителю единовременно. Бизнес-план доверительного управления должен быть запечатан в отдельном конверте для каждого предприятия.
Заявки принимаются до 16:00 часов по Ташкенту 10 мая 2021 года в здании Агентства по управлению государственными активами.
Адрес Агентства по управлению государственными активами: город Ташкент, ул. Амира Темура 6, почтовый индекс – 100000, электронный адрес: info@davaktiv.uz.
Телефоны для справок – (71) 259-21-47, (71) 259-20-47, (95)-500-09-19
Общая информация об управляющей компании (паспорт)          Дата:                   .
Полное имя управляющей компании:
Адрес                                               Улица:
Город:
Страна:
Почтовый индекс:
Номер телефона:
Государственный регулятор, контролирующий управляющую компанию:
Регистрационный номер, предоставленный государственным регулятором:
Предоставленные государственным регулятором регистрационные документы, лицензии и сертификаты должны быть представлены
Контактное лицо (для дополнительной информации):
Ф.И.О:
Звание:
e-mail адрес:
Объем Фонда10-15 млрд. сум
Продолжительность сотрудничества:
(в годах)
Период Инвестирования:
В период вложения дополнительных инвестиций (follow-on period):
В период продления (extension period):
Комиссии за управление (%):
(management fees)
В период инвестирования
(investment period):      %            от
В период вложения дополнительных инвестиций (follow-on period):    _ %           от
В период продления (extension period):      %           от
Другие Условия:
Валюта отчетности:
Минимальная доля прибыли (Hurdle):                             %
IRR:                                 %
Cash on cash (C-o-C):                               %
Процентная доля от инвестиционной прибыли
(Carried interest):                               %
Объем инвестиционных средств представляющихся управляющей компанией (GP commitment):                           50%
или сама управляющая компания должна привлечь в фонд других LP-инвесторов, доля которых  должна быть равна средствам, направляемым венчурным фондом UzVC
Инвестиционный фокус
Стратегический фокус:                      _____
Географический фокус: Республика Узбекистан
Отраслевой Фокус:                                  _____
Требуемый меморандум о частном размещении от управляющей компании
Private placement memorandum (PPM)
Меморандум о частном размещении
Executive summary. Why should UzVC choose you as a managing company? (3-4 pages)
● Market opportunity
● Background, history, and performance of the firm
● Management team
● Investment focus areas
● Summary of terms
Investment strategy and market opportunity (4-5 pages)
Investment process (3-4 pages)
Organization and management team
(4-5 pages)
Selected transactions/investment summary
Investment terms (5-10 pages)
Risk and regulatory considerations
(10 pages)
Краткое содержание: Почему Национальный венчурный фонд “UzVC” должен выбрать Вас управляющей компанией? (от 3 до 4 страниц)