Бир қатор давлат активларни хусусийлаштириш жараёнларини ташкиллаштириш тўғрисида
Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳамда унинг ҳузуридаги “UzAssets” инвестиция компаниясининг расмий веб-сайтида 2021 йил 16 сентябрда “Ўрта Осиё транс” АЖ, “93-махсус трест” АЖ, “Ўзгазлойиҳа” МЧЖ ва “ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖни хусусийлаштириш бўйича Консультантларни жалб этиш тўғрисидаги Эълонга мувофиқ, сотиш жараёнини ташкиллаштиришга маслаҳатчи сифатида маҳаллий профессионал ташкилотлар ва консультантларни жалб этишни кенгайтириш мақсадида таклифлар 2021 йил 14 октябргача қабул қилинди.
Танлов жараёнида 7 та ташкилотлардан, жумладан консорциум шаклида берилган таклифлар қабул қилиниб, Талабгорларнинг молиявий таклифлари, соҳадаги тажрибаси, малакаси ва активларни сотиш бўйича ёндашувлари кўриб чиқилди.
Танлов натижасига кўра, маҳаллий профессионал ташкилотлар иштирокини кўзда тутган “Merritz” ва “Foley Hoag” компаниялари консорциуми “Ўрта Осиё транс” АЖ ҳамда “93-махсус трест” АЖ акциялари бўйича, “Grant Thornton” компанияси “Ўзгазлойиҳа” МЧЖ ва “ЎзГАШКЛИТИ” МЧЖ лойиҳа институтларидаги давлат улушини сотиш жараёнини ташкил этиш бўйича ғолиб деб топилди.
Давлат активларини бошқариш агентлиги ва “UzAssets” инвестиция компанияси жалб этилган маслаҳатчилар билан бирга активларнинг шаффоф ва муваффақиятли сотилиши учун барча чораларни кўради.
Маълумот учун, Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи томонидан амалга ошириладиган вазифалар доирасига, Корхонани ва у фаолият кўрсатаётган бозор сегментини таҳлил қилиш, Корхонанинг жозибадорлини кўрсатиб берувчи тизер тайёрлаш ва потенциал харидорлар орасида тарғибот олиб бориш, Корхонанинг молиявий, солиққа оид, юридик масалалари бўйича (due-diligence) ҳисоботларни шакллантириш, потенциал харидорларни ўрганиш, сотиш стратегияси ва босқичлари юзасидан, шунингдек потенциал харидорлар билан музокаралар ўтказиш юзасидан тавсияларни Сотувчига тақдим этиш киради.
“UzAssets” инвестиция компанияси орқали активларни сотиш жараёнларига “Dentons” фирмаси юридик жиҳатдан ҳамроҳлик қилади.

Об организации процесса приватизации некоторых государственных активов
В соответствии с объявлением, размещённым 16 сентября 2021 года на официальных сайтах Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан и инвестиционной компании «UzAssets» при Агентстве госактивов о привлечении консультантов по приватизации АО «Урта Осиё транс», АО «93-махсус трест», ООО  «Узгазлойиха» и ООО «УзГАШКЛИТИ», в целях расширения участия местных профессиональных организаций и консультантов были приняты предложения до 14 октября 2021 года по организации процесса продаж.
В ходе отбора поступили предложения от 7 организаций, в том числе в форме консорциума, и были рассмотрены финансовые предложения Претендентов, опыт работы в сфере, квалификация и подходы к продаже активов.
По результатам конкурса, консорциум компаний «Merritz» и «Foley Hoag» с участием местных профессиональных организаций признан победителем для организации процесса продажи акций АО «Урта Осиё транс» и АО «93-махсус трест», а компания «Grant Thornton» отобрана для организации процесса продаж государственной доли в проектных институтах ООО «Узгазлойиха» и ООО «УзГАШКЛИТИ».
Агентство по управлению государственными активами и инвестиционная компания «UzAssets» вместе с привлеченными консультантами предпримут все необходимые меры для прозрачной и успешной продажи активов.
Для информации, в сферу ответственности Консультанта по приватизации входит анализ Компании и сегмента рынка, в котором она работает, подготовка тизеров, показывающих привлекательность Компании, и продвижение среди потенциальных покупателей, подготовка отчетов по результатам комплексной проверки Компании по финансовым, налоговым и юридическим вопросам (due-diligence), изучение потенциальных покупателей, рекомендации Продавцу по стратегиям и этапам продаж, а также переговоры с потенциальными покупателями.
Юридическая фирма «Dentons» сопровождает деятельность инвестиционной компании «UzAssets» по приватизации активов.