“Bloomberg” нашрида “Mobiuz”ни хусусийлаштириш бўйича чоп этилган мақоланинг асосий тезислари
“Bloomberg” нашрида “Mobiuz”ни хусусийлаштириш бўйича чоп этилган мақоланинг асосий тезислари: Ўзбекистон мобил операторни сотиш орқали 300 млн АҚШ доллари жалб қилишни режалаштирмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонларидан тасдиқланган жорий йилга мўлжалланган кенг қамровли хусусийлаштириш дастури бошланган. Дастурда телекоммуникациядан тортиб энергетика соҳасигача бўлган 29 та йирик компаниядаги улушларни сотишни режалаштирмоқда. Бу жараён давлат иштирокини камайтириш ва чет эл сармояларини жалб этишни мақсад қилади.
Mobiuz бўйича савдо жараёни жорий йил июнь ойида эълон қилинган ва қизиқиш билдириш бўйича аризаларни (EoI) юбориш учун сўнгги муддат 2025 йил 1 август. Ушбу битим бўйича Rothschild & Co стратегик ва молиявий маслаҳатчи сифатида жалб этилган.
Mobiuz мамлакатда тўртинчи йирик мобил оператори ҳисобланади ҳамда унинг қиймати давлат томонидан уни бошқа маҳаллий операторлар билан бирлаштириш қўллаб-қувватланиши сабабли юқори бўлиши мумкин. Қатар, Саудия Арабистони, Озарбайжон ва Европадан бўлган инвесторлар томонидан дастлабки қизиқиш билдирилганлиги айтилмоқда.
Ўтган йил якунига кўра, Ўзбекистон мобил бозорда 35,6 млн абонент бўлган, шундан Mobiuz бозорнинг 20,9% улушига эга, дея маълум қилган BMI (“Fitch Solutions” бўлими).
Mobiuz 2024 йилда 164 млн АҚШ доллари миқдорида соф даромад (net revenue) ва 41 млн АҚШ доллари EBITDA кўрсаткичини қайд этди.

Основные тезисы статьи «Bloomberg» о приватизации «Mobiuz»
Основные тезисы статьи «Bloomberg» о приватизации «Mobiuz»: Узбекистан планирует привлечь 300 млн долларов США за счёт продажи мобильного оператора.
Президент Шавкат Мирзиёев утвердил масштабную программу приватизации для текущего года. Согласно программе планируется продать доли в 29 крупных компаниях – от сектора телекоммуникаций до энергетики. Этот процесс направлен на сокращение участия государства в экономике и привлечение иностранных инвестиций.
Процесс приватизации Mobiuz был объявлен в июне текущего года, при этом крайний срок подачи заявок на выражение заинтересованности (EoI) – 1 августа 2025 года. Компания Rothschild & Co привлечена в качестве стратегического и финансового консультанта по данной сделке.
Mobiuz является четвёртым крупным мобильным оператор страны, и его стоимость может быть выше благодаря государственной поддержке потенциального объединения с другими местными операторами. Инвесторы из Катара, Саудовской Аравии, Азербайджана и Европы уже выразили первоначальный интерес.
По данным BMI (Fitch Solutions), на конец 2024 года число абонентов на мобильном рынке Узбекистана составляло 35,6 млн, и на долю Mobiuz приходилась 20,9 % рынка.
В 2024 году доля чистой выручки (net revenue) Mobiuz составила 164 млн долларов США, а показатель EBITDA — 41 млн долларов США.