Эндиликда кичик саноат зоналари ҳамда ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ҳудудидаги давлат мулки объектлари ва ер участкалари хусусийлаштирилади
Вазирлар Маҳкамасининг жорий йил 17 июлдаги “Кичик саноат зоналари ҳамда ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари тадбиркорларини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарор билан қуйидагилар белгиланмоқда:
• кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари иштирокчиларининг инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларининг бажарилишини қабул қилиш механизмлари;
• инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларни тўлиқ бажарган иштирокчиларига берилган давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш тартиби;
• кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарида жойлашган давлат мулки объектларини хусусийлаштириш бўйича Давлат активларини бошқариш агентлиги ваколатлари;
• кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналаридаги инвестиция лойиҳалари ҳисобини юритиш бўйича алоҳида электрон дастурни ишга туширилиши.
Шу билан бирга, Тошкент шаҳрида жойлашган кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарида инвестиция ҳамда ижтимоий мажбуриятларнинг бажарилишини қабул қилиш ҳамда давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси тузилди.
Ҳукумат комиссиясига қуйидаги вазифалар юкланмоқда:
• Тошкент шаҳрида жойлашган кичик саноат, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ҳудудидаги ер участкаларини хусусийлаштириш масалаларини шаҳарнинг ишлаб чиқилаётган бош режасига мувофиқлигини ўрганган ҳолда кўриб чиқади;
• инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларининг бажарилишини қабул қилади ҳамда давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш тўғрисида қарор қабул қилади.

From now on state property objects and land plots on the territory of small industrial zones and youth industrial and entrepreneurial zones are subject to privatization
A decree of the Cabinet of Ministers dated July 17 this year “On additional measures to support entrepreneurs of small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones” has been adopted.
The decree establishes:
• mechanisms for accepting the fulfillment of investment and social obligations of participants of small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones;
• procedure for privatization of state real estate objects provided to the participants who have fully fulfilled their investment and social obligations;
• the authority of the State Assets Management Agency to privatize state property located in small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones;
• the launch of a separate electronic software program for recording investment projects in small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones.
At the same time, a Government Commission has been established on the issues of accepting the fulfillment of investment and social obligations, as well as privatization of state real estate objects in small industrial zones, youth industrial and entrepreneurial zones located in the Tashkent city.
The Government Commission is entrusted with the following tasks:
• considers issues of privatization of land plots on the territory of small industrial, youth industrial and entrepreneurial zones located in the Tashkent city, examining for compliance with the general plan of the city that is being developed;
• accepts fulfillment of investment and social obligations, as well as decides on privatization of state real estate objects.