Эндиликда кичик саноат зоналари ҳамда ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ҳудудидаги давлат мулки объектлари ва ер участкалари хусусийлаштирилади
Вазирлар Маҳкамасининг жорий йил 17 июлдаги “Кичик саноат зоналари ҳамда ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари тадбиркорларини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Қарор билан қуйидагилар белгиланмоқда:
• кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари иштирокчиларининг инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларининг бажарилишини қабул қилиш механизмлари;
• инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларни тўлиқ бажарган иштирокчиларига берилган давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш тартиби;
• кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарида жойлашган давлат мулки объектларини хусусийлаштириш бўйича Давлат активларини бошқариш агентлиги ваколатлари;
• кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналаридаги инвестиция лойиҳалари ҳисобини юритиш бўйича алоҳида электрон дастурни ишга туширилиши.
Шу билан бирга, Тошкент шаҳрида жойлашган кичик саноат зоналари, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналарида инвестиция ҳамда ижтимоий мажбуриятларнинг бажарилишини қабул қилиш ҳамда давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси тузилди.
Ҳукумат комиссиясига қуйидаги вазифалар юкланмоқда:
• Тошкент шаҳрида жойлашган кичик саноат, ёшлар саноат ва тадбиркорлик зоналари ҳудудидаги ер участкаларини хусусийлаштириш масалаларини шаҳарнинг ишлаб чиқилаётган бош режасига мувофиқлигини ўрганган ҳолда кўриб чиқади;
• инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларининг бажарилишини қабул қилади ҳамда давлат кўчмас мулк объектларини хусусийлаштириш тўғрисида қарор қабул қилади.

Теперь объекты государственной собственности и земельные участки на территории малых промзон и молодежных промышленных и предпринимательских зон подлежат приватизации
Принято постановление Кабинета Министров от 17 июля текущего года "О дополнительных мерах по поддержке предпринимателей малых промышленных зон, молодежных промышленных и предпринимательских зон".
Постановлением устанавливается:
• механизмы принятия исполнения инвестиционных и социальных обязательств участников малых промышленных зон, молодежных промышленных и предпринимательских зон;
• порядок приватизации государственных объектов недвижимости, предоставленных участникам, полностью выполнившим свои инвестиционные и социальные обязательства;
• полномочия Агентства по управлению государственным активами по приватизации объектов государственной собственности, расположенных в малых промышленных зонах, молодежных промышленных и предпринимательских зонах;
• запуск отдельной электронной программы учета инвестиционных проектов в малых промышленных зонах, молодежных промышленных и предпринимательских зонах.
Вместе с тем, создана Правительственная комиссия по вопросам принятия выполнения инвестиционных и социальных обязательств, а также приватизации государственных объектов недвижимости в малых промышленных зонах, молодежных промышленных и предпринимательских зонах, расположенных в городе Ташкенте.
На Правительственную комиссию возложены следующие задачи:
• рассматривает вопросы приватизации земельных участков на территории малых промышленных, молодежных промышленных и предпринимательских зон, расположенных в городе Ташкенте, изучив на соответствие с разрабатываемым генеральным планом города;
• принимает выполнение инвестиционных и социальных обязательств, а также принимает решение о приватизации государственных объектов недвижимости.