“Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи” МЧЖ устав капиталидаги улушни сотиш тўғрисида эълонга қўшимча
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, “Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи” МЧЖ (кейинги ўринларда – “Завод” ёки “ФНҚЗ”) устав капиталидаги 100 фоиз улушни сотишни ташкил этиш ишлари давом этмоқда.
"UzAssets инвестиция компанияси" АЖ (кейинги ўринларда – “UzAssets” ёки “Сотувчи”) веб-сайтида ФНҚЗни сотув жараёнининг бошланиши ва барча манфаатдор томонларни унда иштирок этишга таклиф қилиш тўғрисида 2021-йилнинг 30-апрел санасида эълон чоп этилди.
Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи - KPMG компанияси томонидан мазкур турдаги битимларни амалга оширишнинг халқаро амалиётига мувофиқ билдирилган тавсиялар ва Заводни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини инобатга олган ҳолда, ФНҚЗни сотишнинг икки босқичли жараёни эълон қилинади (кейинги ўринларда – “Битим” ёки “Сотув”).
Қабул қилинган ёндашувга мувофиқ, ФНҚЗни сотиш жараёни қуйидаги босқичлардан иборат бўлади:
1. Битимда иштирок этиш истагини билдириш бўйича аризалар асосида Ошкор этмаслик тўғрисидаги битим тузиш;
2. Мажбурий таклифларни қабул қилиш, музокаралар ва Битим тузиш.
Биринчи босқичда Битимда иштирок этиш истаги билдирилган аризалар асосида Сотувчи томонидан 2021-йил 3-июлгача муддатда Битимнинг 2-босқичига ўтишга рухсат берувчи Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни имзолаш таклиф этилади. Бунда, Битимда иштирок этиш истагини билдириш бўйича 2021-йил 3-июл куни Тошкент вақти билан соат 18:00 га қадар келиб тушган аризалар Сотувчи томонидан қабул қилинади ва кўриб чиқилади.
Ошкор этмаслик тўғрисидаги битим имзоланганидан сўнг, иккинчи босқичда потенциал инвесторлар бир вақтнинг ўзида 2021-йил 6-июлда қўшимча маълумотларни олиш имкониятига эга бўлишади.
Потенциал инвесторлардан қўшимча маълумотни таҳлил қилиш ва олди-сотди шартномаси лойиҳасига тузатишларни ҳамда мажбурий таклифларни 2021-йил 30-августдан кечиктирмасдан тақдим этиш орқали Битимни амалга оширишга тайёрлигини тасдиқлаш сўралади.
Потенциал инвесторлар ўзларининг мажбурий таклифлари билан биргаликда 1-иловада келтириб ўтилган мезонлар бўйича малакавий саралашдан ўтиш учун зарур ва етарли маълумотларни тақдим этишлари лозим.
Қабул қилинган мажбурий таклифлар ва олди-сотди шартномасига тузатишлар асосида, Сотувчи уч ҳафта ичида кейинги босқичда ўтказилиши мумкин бўлган музокаралар босқичига рухсат берилган компаниялар рўйхатини тасдиқлайди. Ғолиб, бошқа омиллар қаторида, нарх таклифи ва келишилган олди-сотди шартларининг энг яхши комбинациясини ҳисобга олган ҳолда аниқланади.
1-Илова. Жараён Иштирокчиларига қўйиладиган малака талаблари
Ушбу талаблар (нарх таклифи ва бошқа тижорат шартларини ўз ичига олган шартлар билан бир қаторда) ғолибни аниқлаш учун мўлжалланган.
Харидор ва / ёки унинг тасисчилари, бенефициарлари, харидорнинг аффилланган компаниялар гуруҳларида нефт маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва сотиш соҳасида малакавий тажрибанинг мавжудлиги;
ФНҚЗ устав капиталидаги 100 фоиз улушни сотиб олиш учун пул маблағлари ёки унинг эквивалентида етарли молиявий ресурсларга эга бўлишлик;
потенциал харидорлар Ошкор этмаслик тўғрисидаги битим имзолаганидан кейин танишиши мумкин бўлган 2020-2030-йилларда "Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи" МЧЖни ривожлантириш бўйича чора-тадбирлар дастурида кўзда тутилган, Ўзбекистон Республикаси иқтисодиётининг ва бизнеснинг узоқ муддатли ўсишига эришишини кўзлаган Заводни модернизация қилиш дастури доирасида ФНҚЗга инвестиция киритиш имкониятига эга бўлишлик ва тайёр бўлишлик, хусусан, қуйидаги шартларнинг бажарилишини таъминлаш:
Евро-5 талабларига жавоб берадиган замонавий ва экологик тоза бензин ва дизел ёқилғиси ишлаб чиқаришни ташкил этиш;
API (Америка нефт институти) бўйича II ва III гуруҳ базавий ва двигател мойларини, шунингдек А-1 реактив ёқилғисини ишлаб чиқаришни ташкил этиш;
Углеводород газларидан суюлтирилган табиий газ ишлаб чиқаришни кўпайтириш;
Хомашёни қайта ишлаш даражасини 92% гача ошириш;
Мой-блокини модернизация қилиш ва халқаро стандартларга жавоб берадиган мотор мойларини ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш;
2030-йилгача ишлаб чиқариш қувватини камида 2 миллион тоннага етказишни таъминлаш;
Битим тузилган санадан 12 ой давомида Компания ходимлар сонини Битимни амалга ошириш санасидаги Компания ходимлари ўртача сонидан келиб чиққан ҳолда бандлик даражасини сақлаб туришга имконият мавжудлиги ва тайёр бўлишлик, иккинчи йилдан бошлаб, ишчилар сонини йилига 20% дан кўп бўлмаган миқдорда оптималлаштиришга тегишли компенсациялар тўланган ҳолда рухсат этилади;
“Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-ИИ-сонли Қонунига (2019-йил 15-январдаги таҳририда) риоя қилиш.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган UzAssets, Компания ва KPMGнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. UzAssets ва KPMG (Битим доирасида UzAssetsнинг эксклюзив молиявий маслаҳатчиси вазифасини бажарувчи) ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки UzAssets, ФНҚЗ ва KPMG томонидан кўзда тутилган режа жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенсиал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Additional information on Announcement of the sale of 100% of the shares of the chartered capital of “Fergana Oil Refinery” LLC
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Joint-Stock Company” (hereinafter – UzAssets or Seller) announces its intention to sell 100% of the shares in the chartered capital of “Fergana Oil Refinery” LLC (hereinafter – the Company or Fergana Oil Refinery).
On April 30, 2021, the UzAssets published an Announcement about the sale process of the Company and invited all interested parties to participate.
Taking into account the recommendation of the Privatization Consultant, KPMG, on global best practices for similar transactions and the Company’s development priorities, a two-step process for the sale of the Fergana Oil Refinery (hereinafter referred to as the Transaction or Sale) is announced.
According to the approach adopted, the process of selling the Fergana Oil Refinery consists of the following steps:
1. Based on the Expression of Interest, entering into a Non-Disclosure Agreement
2. Collection of binding offers, negotiation and closing of the Transaction.
At the first stage, on the basis of the Expressions of Interest received (EOI), the Seller will be asked to sign a non-disclosure agreement (hereinafter referred to as NDA) by 3 July 2021, for admission to Stage 2 of the Transaction. At the same time, the Seller will accept and consider expressions of interest received until 6:00 p.m. on July 3, 2021, Tashkent time.
At the second stage, following the signing of the NDA, potential investors will receive access to additional information, simultaneously for all, on 6 July 2021.
Potential investors will be asked to review additional information and confirm their willingness to complete the Transaction by submitting a binding offer (BO) and providing comments to the draft sale and purchase agreement (SPA) no later than August 30, 2021.
Prospective investors will be required to provide information necessary and sufficient to qualify under the qualification requirements in accordance with Appendix 1, along with their binding proposals.
On the basis of the binding bids and amendments to the SPA received, the Seller will, within three weeks’ time, approve the list of companies admitted to possible negotiations. The winner will be determined on the basis of, among other things, the best combination of the price offer and the agreed terms of the SPA.
Appendix 1. Requirements for Qualifications for Participants in the Process.
These requirements are intended to determine the winner (along with other conditions including the financial offer and the terms of the Project of the purchase agreement).
Demonstration of professional experience of the buyer and/or its founders and/or beneficiaries and/or affiliated groups of the buyer's companies in the production and sale of petroleum products;
Sufficient financial resources to acquire a 100% share in the authorized capital by financial means or equivalents;
Opportunity and commitment to invest in FNPZ “Fergana Oil Refinery” LLC as part of the modernization program of the plant to achieve long-term growth of the business and economy of the Republic of Uzbekistan as outlined in the information on implementation of the Development Program of LLC "Fergana Oil Refinery" in 2020-2030, with which potential buyers can get acquainted after signing a confidentiality agreement, in particular, to ensure the following conditions:
Launch of production of modern and environmentally friendly gasoline and diesel fuel complying with Euro-5 requirements;
Production of base and motor oils of groups II and III according to API, as well as Jet A-1 aviation fuel;
Production of liquefied natural gas from hydrocarbon gases increased;
Increasing the processing depth of oil refining to 92%;
Modernization of the oil block and setting up production of motor oils that meet international standards;
Ensuring an increase in production capacity to at least 2 million tons by 2030.
Opportunity and commitment of the seller to ensure the employment of the plant personnel according to the average headcount within 1 year from the date of closing; optimization of the average headcount by no more than 20% per year starting from the second year with compensation payments;
Compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II (as amended on January 15, 2019) "On Counteraction of Legalization of Proceeds of Crime, Financing of Terrorism and Financing Weapons of Mass Destruction Proliferation";
This announcement, or any part of its contents, should not be construed as a form of commitment on the part of UzAssets, the Company, and KPMG with respect to the sale of the Company, which could be inferred from the publication of this announcement. UzAssets and KPMG (acting as the exclusive financial advisor to the Company in the Transaction) reserve the right, in their sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or several liabilities
(v) for additional information or clarification about the process, please email a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzSSandykbayeva@kpmg.kz  and lgavrilova@kpmg.ru