Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан жорий йил 10 июль куни чоп этилган эълонга мувофиқ, "Фотон" АЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив" ёки "Компания") хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган.
Аввал маълум қилинганидек, ушбу давлат активини хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Abrau Capital” (кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, 2023 йил 15 августга қадар 2 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2023 йил 25 сентябрь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қадар қабул қилинади.

Information about the process of privatization of the state share in the authorized capital of “Foton” JSC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on July 10 this year, Express of interest stage of the privatization process of the state share in the authorized capital of “Foton” JSC (hereinafter - the "Asset" or "Company") has launched.
As reported previously, "Abrau Capital" company (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state asset on the basis of the best international experience.
As part of the company's privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received expressions of interest from 2 investors by August 15, 2023.
• financial performance (confirmed by audited IFRS financial statements) and guaranteed ability to raise financing for a potential transaction.
Binding offers (BO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) September 25, 2023.