Хусусийлаштириш дастури Сингапурнинг бизнес соҳа вакиллари назарида
Жорий йил 25 май куни Сингапур президенти Ҳалима Яқубнинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Ўзбек-Сингапур ишбилармон доира вакиллари иштирокида бўлиб ўтган давра суҳбатида, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Хусусийлаштириш - бу бизнес учун янги йўналиш ва имкониятлар мавзусида тақдимот ўтказилди.
Унда, Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш Департаменти бошлиғи Шохруҳ Оҳунов тақдимот билан иштирок этиб, 50 дан ортиқ Сингапур ишбилармон соҳа вакилларига Ўзбекистонда хусусийлаштириш соҳасида эришилган натижалар, келгусидаги истиқболли режалар, жумладан, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ савдога чиқарилган ва хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари тўғрисидаги маълумотлар ҳамда уларни сотиб олиш жараёнлари бўйича тушинтиришлар бериб ўтди.
Шу билан бирга, музокараларга бой ўтган давра суҳбати давомида Давактив агентлиги вакиллари Сингапурнинг 10 дан ортиқ йирик бизнес ҳамжамияти, жумладан, “Das Family Office”, “Meinhardt Group International Limited” ва “Ngarde” компаниялар раҳбарлари билан G2B учрашувларини ўтказди.
Учрашув давомида, хорижий инвесторлар учун мамлакатимизда яратилаётган шароитлар юзасидан тушунтириш берилиб, сингапур бизнес вакилларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида фаол қатнашишга таклиф этилди. Ўз навбатида, хориж ишбилармон доира вакиллари томонидан, Ўзбекистонда мазкур олиб борилаётган хусусийлаштириш дастури уларда катта қизиқиш уйғотганлиги таъкидлаб, келгуси ҳамкорлик алоқалари келишиб олинди.

Privatization programm in the eyes of Singapore's business community
On May 25 this year, during the visit of the President of Singapore Halima Yaqub to Uzbekistan, at the round-table meeting with representatives of the Uzbek-Singaporean business community, the State Assets Management Agency held a presentation on "Privatization - new horizons and opportunities for business".
Head of Department on preparation for privatization and privatization of state assets Shokhrukh Okhunov presented to more than 50 representatives of business communities of Singapore the results achieved in privatization in Uzbekistan, future prospective plans, including information on state assets offered for sale and subject to privatization under the relevant privatization programs, as well as explanations of the procedure on their acquisition.
At the same time, the representatives of the State Assets Management Agency held G2B meetings with the leaders of more than 10 large business communities of Singapore, including "Das Family Office", "Meinhardt Group International Limited" and "Ngarde".
During the meeting, it was explained the conditions created in our country for foreign investors, as well as representatives of Singapore business were invited to participate actively in privatization processes in Uzbekistan. In turn, representatives of foreign business communities noted that the current privatization program in Uzbekistan has aroused their great interest, and were agreed on further ways of cooperation.