Хусусийлаштириш дастури Сингапурнинг бизнес соҳа вакиллари назарида
Жорий йил 25 май куни Сингапур президенти Ҳалима Яқубнинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида Ўзбек-Сингапур ишбилармон доира вакиллари иштирокида бўлиб ўтган давра суҳбатида, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Хусусийлаштириш - бу бизнес учун янги йўналиш ва имкониятлар мавзусида тақдимот ўтказилди.
Унда, Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш Департаменти бошлиғи Шохруҳ Оҳунов тақдимот билан иштирок этиб, 50 дан ортиқ Сингапур ишбилармон соҳа вакилларига Ўзбекистонда хусусийлаштириш соҳасида эришилган натижалар, келгусидаги истиқболли режалар, жумладан, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ савдога чиқарилган ва хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари тўғрисидаги маълумотлар ҳамда уларни сотиб олиш жараёнлари бўйича тушинтиришлар бериб ўтди.
Шу билан бирга, музокараларга бой ўтган давра суҳбати давомида Давактив агентлиги вакиллари Сингапурнинг 10 дан ортиқ йирик бизнес ҳамжамияти, жумладан, “Das Family Office”, “Meinhardt Group International Limited” ва “Ngarde” компаниялар раҳбарлари билан G2B учрашувларини ўтказди.
Учрашув давомида, хорижий инвесторлар учун мамлакатимизда яратилаётган шароитлар юзасидан тушунтириш берилиб, сингапур бизнес вакилларини Ўзбекистондаги хусусийлаштириш жараёнларида фаол қатнашишга таклиф этилди. Ўз навбатида, хориж ишбилармон доира вакиллари томонидан, Ўзбекистонда мазкур олиб борилаётган хусусийлаштириш дастури уларда катта қизиқиш уйғотганлиги таъкидлаб, келгуси ҳамкорлик алоқалари келишиб олинди.

Программа приватизации глазами бизнес-сообщества Сингапура
25 мая текущего года, в ходе визита Президента Сингапура Халимы Якуб в Узбекистан, во время заседания круглого стола с участием представителей Узбекско-Сингапурского бизнес-сообщества, Агентство по управлению государственными активами провело презентацию на тему «Приватизация – это новые горизонты и возможности для бизнеса».
Начальник Департамента по подготовке к приватизации и приватизации государственных активов Шохрух Охунов презентовал более 50 представителям деловых кругов Сингапура результаты, достигнутые в сфере приватизации в Узбекистане, перспективные планы на будущее, включая информацию о государственных активах, выставленных на продажу и подлежащих приватизации согласно соответствующим программам приватизации, а также разъяснения о порядке их приобретения.
Вместе с тем, в рамках круглого стола представители Агентства госактивов провели встречи G2B с лидерами более 10 крупных бизнес-сообществ Сингапура, в том числе «Das Family Office», «Meinhardt Group International Limited» и «Ngarde».
В ходе встречи было дано разъяснение о созданных в нашей стране условиях для иностранных инвесторов, а также представители сингапурского бизнеса были приглашены к активному участию в процессах приватизации в Узбекистане. В свою очередь, представители зарубежного делового круга отметили, что текущая программа приватизации в Узбекистане вызвала у них большой интерес, и были согласованы дальнейшие пути сотрудничества.