Оммавий савдоларга чиқарилган Дон корхоналаридаги давлат улушлари бўйича савдо жараёнида ўтказилган қўшимча музокарлар якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди. Унга кўра:
“Самарқанддонмаҳсулотлари” АЖнинг 72,3 фоиз ҳамда “Хоразмдонмаҳсулотлари” АЖнинг 92,2 фоиз акция пакетлари бўйича оммавий савдолар қайта ташкил этилиши белгиланган;
“Попдонмаҳсулотлари” АЖнинг 92,8 фоиз акциялар пакети бўйича энг яхши тижорат таклифини тақдим этган “ART SOFT HOLDING” МЧЖ 58,0 млрд сўм харид қийматини тўлаш шарти билан савдо ғолиби деб топилган.
Ушбу активлар бўйича савдоларда иштирок этган талабгорларга индивидуал хабарномалар юборилади.
Ўз навбатида, савдо ғолиби камида 5 йил давомида дон корхоналарининг асосий фаолият турини сақлаб қолиш, мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш мажбуриятини олиши белгиланган.
Маълумот учун: “Art Soft Holding” МЧЖ – йирик пахта-тўқимачилик кластери бўлиб, Поп, Мингбулоқ ва Чуст туманларида кластерлари мавжуд. Жамиятнинг 30 дан ортиқ корхоналарда 10 275 нафар фуқаролар иш билан таъминланган. 2022-йилда қиймати 56.7 млн АҚШ доллари бўлган махсулотлар экспорт қилинган.

Информация о процессе реализации государственных пакетов акций в зерновых предприятиях
Завершены дополнительные переговоры по реализации выставленных на публичные торги государственных пакетов акций в зерновых предприятиях, с учетом результатов которых Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации принято следующее решение:
О повторном выставлении на публичные торги 72,3 процентов пакета акций АО «Самарканддонмахсулотлари» и 92,2 процентов пакета акций АО «Хоразмдонмахсулотлари»;
Победителем торгов по реализации 92,8 процентов пакета акций АО «Попдонмахсулотлари» признано ООО «ART SOFT HOLDING», представившее лучшее коммерческое предложение с условием выплаты 58,0 млрд. сум выкупной стоимости.
Претендентам, принимавшим участие в торгах по данным активам будут отправлены индивидуальные уведомления.
В свою очередь, победитель торгов обязуется поддерживать основную деятельность актива в течение не менее пяти лет, не сокращать существующие мощности по хранению зерна, а также сохранять объемы зерна, хранящиеся для государственного резерва, за уплату вознаграждения на основании договоров.
Для справки: ООО "Art Soft Holding" являясь крупным хлопково-текстильным кластером, имеет кластеры в Папском, Мингбулакском и Чустском районах. В более чем 30 предприятиях Общества работой обеспечены 10 275 человек. В 2022 году было экпортировано продукции на сумму 56,7 млн долларов США.