Оммавий савдоларга чиқарилган Дон корхоналаридаги давлат улушлари бўйича савдо жараёнида ўтказилган қўшимча музокарлар якунланиб, Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори қабул қилинди. Унга кўра:
“Самарқанддонмаҳсулотлари” АЖнинг 72,3 фоиз ҳамда “Хоразмдонмаҳсулотлари” АЖнинг 92,2 фоиз акция пакетлари бўйича оммавий савдолар қайта ташкил этилиши белгиланган;
“Попдонмаҳсулотлари” АЖнинг 92,8 фоиз акциялар пакети бўйича энг яхши тижорат таклифини тақдим этган “ART SOFT HOLDING” МЧЖ 58,0 млрд сўм харид қийматини тўлаш шарти билан савдо ғолиби деб топилган.
Ушбу активлар бўйича савдоларда иштирок этган талабгорларга индивидуал хабарномалар юборилади.
Ўз навбатида, савдо ғолиби камида 5 йил давомида дон корхоналарининг асосий фаолият турини сақлаб қолиш, мавжуд дон сақлаш сиғимларини камайтирмаслик ҳамда қонунчиликда белгиланган тартибда давлат захираси учун сақланадиган дон ҳажмларини шартномалар асосида ҳақ тўлаш эвазига сақлаб бериш мажбуриятини олиши белгиланган.
Маълумот учун: “Art Soft Holding” МЧЖ – йирик пахта-тўқимачилик кластери бўлиб, Поп, Мингбулоқ ва Чуст туманларида кластерлари мавжуд. Жамиятнинг 30 дан ортиқ корхоналарда 10 275 нафар фуқаролар иш билан таъминланган. 2022-йилда қиймати 56.7 млн АҚШ доллари бўлган махсулотлар экспорт қилинган.

Information about sales process of the state share in grain enterprises
Additional negotiations on the sale of state shares in grain enterprises put up for public sales have been completed, taking into account the results of which the State Commission for Privatisation of State Assets and Coordination of Privatisation Processes adopted the following decision:
On putting up 72.3 percent of block of shares of JSC "Samarkanddonmahsulotlari" and 92.2 percent of block of shares of JSC "Khorazmahsulotlari" for public sales repeatedly;
The winner of the sale of 92.8 percent of Popdonmahsulotlari JSC shares was ART SOFT HOLDING Ltd, which submitted the best commercial offer with the condition of payment of 58.0 billion soums of the redemption value.
Applicants, who participated in the sales on these assets, will be sent individual notifications.
In turn, the successful applicant undertakes to maintain the main activity of the asset for at least five years, not to reduce the existing grain storage capacity, as well as to maintain the volume of grain stored for the state reserve for the payment of remuneration on the basis of contracts.
For reference: Art Soft Holding LLC, being a large cotton-textile cluster, has clusters in Pap, Mingbulak and Chust districts. More than 30 enterprises of the company provide jobs for 10 275 employees. In 2022, products worth USD 56.7 million were exported.