Хивадаги меҳмонхоналарнинг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Аввал хабар берилганидек, Давактив агентлиги томонидан “Хива Плаза” МЧЖ (“Farovon Khiva Hotel” меҳмонхонаси) ва “Хива Локомотив” МЧЖ (“Khiva Lokomotiv Hotel” меҳмонхонаси)лардаги 100 фоиз улушларни (кейинги ўринларда – "Активлар") очиқ савдо жараёнлари бошланган.
Ушбу Активларни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун RSM(кейинги ўринларда – "Консультант") компанияси хусусийлаштириш бўйича Консультант сифатида жалб этилган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Натижада, мазкур босқичда белгиланган муддат 2024 йил 29 ноябрга қадар “Хива Плаза” МЧЖ бўйича 2 нафар ҳамда “Хива Локомотив” МЧЖ бўйича 4 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушган.
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида, барча талабгорлар юқоридаги мезон талабларига тўлиқ мос деб топилган.
Шунингдек, Консультант томонидан барча талабгорларга жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Талабгорларга Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) тайёрлаш учун Активлар тўғрисидаги Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаган ҳолда Консультант томонидан тайёрланган Активларнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади.
Консультант томонидан Активларни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO2025 йил 6 январь соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, Консультант томонидан рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида савдо жараёнларига янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари параллел равишда амалга оширилади ва Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) бўйича аризаларни қабул қилиш давом эттирилади.
Ўз навбатида, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали таклиф этиладиган Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида “Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш” АЖнинг тегишли ҳисоб рақамига ўтказиш талаб этилади. “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хатлар (Process Letter) орқали етказилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликни шаффоф муҳитда давом эттиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва "RSM"нинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва "RSM" ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва "RSM" томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Информация об открытых торговых процессах гостиниц, расположенных в Хиве
Как сообщалось ранее, Агентством госактивов были начаты процессы открытых торгов 100% долей в уставных капиталах ООО "Хива Плаза" (гостиница “Farovon Khiva Hotel”и ООО “Хива Локомотив (гостиница “Khiva Lokomotiv Hotel”) (далее – «Активы»).
Компания “RSM (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данных Активов на основе передового международного опыта.
В рамках данного этапа, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. По результатам проведенной работы, до 29 ноября 2024 года в адрес Консультанта поступили заявки об интересе со стороны 2 инвесторов по ООО “Хива Плаза”, а также 4 инвесторов по ООО “Хива Локомотив”.
После подписания Соглашений о неразглашении (NDA), участники  получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и операционную информацию об Активах, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом для подготовки своих Обязывающих предложений (Binding Offer).
Обязывающие предложения () по приобретению Активов принимаются со стороны Консультанта до 18:00 (по Ташкентскому времени) 6 января 2025 года.
Вместе с тем, с целью обеспечения конкурентной среды, Консультантом будет продолжена работа по привлечению больше квалифицированных инвесторов для участия в торговых процессах, а также продолжится прием заявок на выражение заинтересованности (Expression of Interest) по приобретению Активов.
Вместе с тем, до этого срока претендентам необходимо перечислить, через личный кабинет в электронной торговой платформе «E-auksion», не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего ценового предложения в качестве гарантийного платежа (заклад) на соответствующий счет АО «Организация электронных онлайн-аукционов». Личный кабинет и показатели расчетного счета, открываемые на электронной торговой платформе «E-auksion», будут направлены участникам со стороны Консультанта посредством индивидуальных писем (Process letter) о процессе торгов.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов и “RSM” в отношении Реализации Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “RSM” оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “RSM” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;