Халқаро ҳамкорлик янада кенгайтирилмоқда
Жорий йил 5 июль Ўзбекистон – Германия халқаро бизнес форуми доирасида Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков, Германия Шарқий бизнес уюшмаси ижрочи директори Михаэль Хармс ва Mangold Consulting GmbH компанияси директори Кристов Мангольд ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан 3 томонлама англашув Меморандуми имзоланди.
Мазкур Меморандум томонлар ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва ишонч тамойилларига мувофиқ тузилган бўлиб, унинг доирасида давлат активларини бошқариш ва давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш жараёнларини такомиллаштириш йўналишлари, шунингдек, корпоратив бошқарув шакллари ва усуллари соҳасида ҳамкорлик қилиш режалаштирилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистонда корпоратив бошқарувнинг ривожланишига амалий ёрдам беришга қаратилган жараён ишга туширилиши кўзда тутилган. Хусусан, корхоналар, ташкилотлар, компаниялар вакиллари иштирокида кадрлар малакасини ошириш ва корхоналарда техник ҳамда технологик стратегияларни ишлаб чиқиш, хусусийлаштиришдан кейинги муваффақиятли лойиҳаларни амалга ошириш учун қўшма семинарлар, тренинглар, конференциялар ва ўқув курслари ташкил этилади.
Маълумот учун, Германиянинг Шарқий бизнес уюшмаси Шарқий ва Жануби-Шарқий Европа, Россия ва Марказий Осиёдаги немис компаниялари учун бизнес шароитларни яхшилашга, Mangold Consulting GmbH компанияси Германия ҳамда хориждаги миллий ва халқаро компанияларга, якка тартибдаги тадбиркорлар ва ишбилармонларга маслаҳат беришга ихтисослаштирилган.

on the 5th of July this year, within the Uzbek–German international business forum, director of the State Assets Management Agency Akmalkhon Ortikov, executive director of the German Eastern Business Association Michael Harms and director of Mangold Consulting GmbH Christoph Mangold signed a trilateral Memorandum of understanding.
The Memorandum, compiled on the principles of mutually beneficial cooperation and trust among the parties, implies cooperation in the direction of improving the processes of management of state assets and privatization of enterprises with state participation, as well as forms and methods of corporate governance.
At the same time, it is planned to launch a process aimed at providing practical support to the development of corporate governance in Uzbekistan. In particular, joint training courses, seminars, conferences and trainings on professional development of personnel with participation of representatives of enterprises, as well as the establishment of technical and technological strategies in enterprises, the implementation of successful post-privatization projects, the development of corporate governance are to be organized.
For reference, the German Eastern Business Association improves the framework conditions for German companies in Eastern and Southeastern Europe, Russia and Central Asia, in turn, Mangold Consulting GmbH advises nationally and internationally operating companies from Germany and abroad as well as individual entrepreneurs and institutions.