Халқаро ҳамкорлик янада кенгайтирилмоқда
Жорий йил 5 июль Ўзбекистон – Германия халқаро бизнес форуми доирасида Давлат активларини бошқариш агентлиги директори Акмалхон Ортиков, Германия Шарқий бизнес уюшмаси ижрочи директори Михаэль Хармс ва Mangold Consulting GmbH компанияси директори Кристов Мангольд ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан 3 томонлама англашув Меморандуми имзоланди.
Мазкур Меморандум томонлар ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва ишонч тамойилларига мувофиқ тузилган бўлиб, унинг доирасида давлат активларини бошқариш ва давлат иштирокидаги корхоналарни хусусийлаштириш жараёнларини такомиллаштириш йўналишлари, шунингдек, корпоратив бошқарув шакллари ва усуллари соҳасида ҳамкорлик қилиш режалаштирилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистонда корпоратив бошқарувнинг ривожланишига амалий ёрдам беришга қаратилган жараён ишга туширилиши кўзда тутилган. Хусусан, корхоналар, ташкилотлар, компаниялар вакиллари иштирокида кадрлар малакасини ошириш ва корхоналарда техник ҳамда технологик стратегияларни ишлаб чиқиш, хусусийлаштиришдан кейинги муваффақиятли лойиҳаларни амалга ошириш учун қўшма семинарлар, тренинглар, конференциялар ва ўқув курслари ташкил этилади.
Маълумот учун, Германиянинг Шарқий бизнес уюшмаси Шарқий ва Жануби-Шарқий Европа, Россия ва Марказий Осиёдаги немис компаниялари учун бизнес шароитларни яхшилашга, Mangold Consulting GmbH компанияси Германия ҳамда хориждаги миллий ва халқаро компанияларга, якка тартибдаги тадбиркорлар ва ишбилармонларга маслаҳат беришга ихтисослаштирилган.

5 июля текущего года в рамках Узбекско – Германского международного бизнес форума директор Агентства по управлению государственными активами Акмалхон Ортиков, исполнительный директор Восточного комитета германской экономики Михаэль Хармс и директор компании Mangold Consulting GmbH Кристов Мангольд подписали трёхсторонний Меморандум о взаимопонимании.
Меморандум, заключенный на принципах взаимовыгодного сотрудничества и доверия между сторонами, предусматривает, что сотрудничество проводится в направлении совершенствования процессов управления государственными активами и приватизации предприятий с государственным участием, а также форм и методов корпоративного управления.
Вместе с тем, планируется запустить процесс, направленный на оказание практической поддержки развитию корпоративного управления в Узбекистане. В частности, организуются совместные учебные курсы, семинары, конференции и тренинги по вопросам профессионального развития персонала с участием представителей предприятий, а также создания технических и технологических стратегий на предприятиях, реализации успешных постприватизационных проектов, развития корпоративного управления в Узбекистане.
Для справки, Восточный комитет немецкой экономики служит для улучшения рамочных условий для немецких компаний в Восточной и Юго-Восточной Европе, России и Центральной Азии, в свою очередь Mangold Consulting GmbH консультирует национальные и международные компании из Германии и из-за рубежа, индивидуальных предпринимателей и учреждения.