“Кафолат суғурта компанияси” АЖнинг “UzAssets” АЖга тегишли акциялар пакетини сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets investisiya kompaniyasi” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Кафолат суғурта компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки Кафолат) устав капиталидаги 69,55 фоиз акциялар пакетларини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим). Мазкур Битим доирасида, маслаҳатчи сифатида Grant Thornton компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
Кафолат 1997 йилдан буён Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги томонидан берилган лицензия асосида 120 дан ортиқ махсус суғурта маҳсулотларини ққамраб олган 17 та суғурта синфлари бўйича хизмат кўрсатади. Компания капитал ҳажми бўйича Ўзбекистон бозорида Топ-10 суғурта ташкилотлари рўйхатига киритилган ва 2020 йил охирида умумий обуна мукофотларининг 6% улушига эга.
Компания 15 та филиал, 60 та офис ва 156 та суғурта марказларидаги 600 дан ортиқ ходимлар ва 3400 та суғурта агентлари орқали бутун мамлакат бўйлаб қайта суғурталаш ва ҳаётни суғурталаш хизматларини кўрсатиш бўйича ҳам мижозларга хизмат кўрсатади.
Fitch Ratings халқаро рейтинг агентлиги 2020 йилда компаниянинг молиявий барқарорлиги рейтингини “ВВ-” даражасида тасдиқлади, бу Компаниянинг суғурта бозорида тўлов қобилияти ва ишончли ишбилармонлик обрўсидан далолат беради. Компаниянинг хизматлари портфелининг диверсификациясини ва рақобатбардош жиҳатларини ҳисобга олган ҳолда, Fitch унинг ривожланиш истиқболларини “қулай” деб баҳолайди. “SAIPRO” ахборот -рейтинг агентлиги компаниянинг юқори молиявий ишончлилигини тавсифловчи миллий миқёсдаги “UZ A++” рейтингини берган.
Компания “Abu Dhabi National Insurance Company”, “Oman Insurance Company”, “Insurance House”, “Polish REDirect Insurance”, “London Market Plc”, “ВСК” АЖ (Россия), “Нефтяная страховая компания” АЖ (Қозоғистон), “Barents Reinsurance SAAce Insurance Pvt. Ltd.” каби хорижий қайта суғурталаш компаниялари билан қайта суғурта қилиш бўйича ҳамкорлик шартномаларига эга. Компания “International Underwriting Association of London”нинг Ўзбекистондаги ягона уюшма аъзоси ҳисобланади.
Қуйидаги ҳавола орқали Компания тўғрисида қўшимча маълумот олиш мумкин: https://www.kafolat.uz
Компанияни сотиб олишга қизиқиш билдирган Талабгорлардан ўз мурожаатларини, қизиқиш истаги тўғрисидаги маълумот (кейинги ўринларда – Ариза) ва ушбу эълоннинг иловасида маълумотлар билан бирга тақдим этишлари сўралади. Мурожаатлар 2021 йил 30 сентябрь куни Тошкент вақти билан соат 18:00дан кечиктирмасдан қуйидаги электрон манзилларга юборилиши лозим: obidjan.azimbaev@uz.gt.comnematulla.karimov@uz.gt.com ва j.usmonov@uz-assets.uz .
Келиб тушган Аризаларга асосланиб, Сотувчи 5 октябргача Маслаҳатчининг тавсияси  асосида Битимнинг кейинги босқичига рухсат этилган Иштирокчилар рўйхатини(Short-List) аниқлайди. Рухсат этилган талабгорларга танлов натижалари тўғрисида шахсан хабар берилади. Ушбу рўйхат аниқланган кунга қадар, Сотувчи ҳар қандай Аризаларни ўз хоҳишига кўра қабул қилиш ва кўриб чиқиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Ушбу босқичга ўтказилган ва NDAни имзолаган иштирокчилар виртуал маълумотлар хонасига (кейинги ўринларда – Виртуал хона) кириш, Компания объектларига ташриф буюриш, шунингдек Компания менежментига саволлар бериш имкониятига эга бўладилар. Иштирокчилар NDA имзоланган кундан бошлаб 20 кун ичида, мажбурий таклифларини (кейинги ўринларда - "МТ"), шунингдек зарурат бўлганда, Сотувчининг талабига биноан бошқа талабларга риоя этилиши тўғрисида ёзма тасдиқни тақдим этишлари керак бўлади.
Битимда қатнашиш учун Талабгор томонидан Ариза ҳамда унга тасдиқловчи ҳужжатлари илова қилинган ҳолда, қуйидаги ахборот тақдим этилади:
• битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлиги тўғрисида;
• сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларида, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг шунга ўхшаш рўйхатларида харидор мансабдор шахсларининг исмлари бўлмаслиги, таъсисчилар ва бенефициарларга нисбатан жиноят иши ва тергов ўтказилмаганлиги тўғрисида;
• “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг Қонуни талабларига риоя қилиши тўғрисида;
• харидорнинг Компаниянинг АКТ инфратузилмасини яхшилашга тайёрлиги ва имконияти мавжудлиги тўғрисида.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган UzAssets, Компания ва Grant Thorntonнинг Компанияни сотиш билан боғлиқ бирор бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. UzAssets ва Grant Thornton ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай ҳолатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(v) жараён ҳақида қўшимча маълумот ёки тушунтиришлар олиш учун obidjan.azimbaev@uz.gt.comnematulla.karimov@uz.gt.com ва j.usmonov@uz-assets.uz электрон почта манзилларига мурожаат қилиш мумкин.

Announcement on the beginning of process on sale of shares of JSC “Kafolat Insurance Company” is owned by UzAssets JSC
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Company” JSC under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – UzAssets or Seller) announces its intention to sell 69,55% shares in the chartered capital of JSC "Kafolat Insurance Company" (hereinafter referred to as Kafolat or the Company) through a competitive sale process (hereinafter – Transaction). Grant Thornton (hereinafter – Consultant), an international company, acts as UzAssets' consultant on the Transaction.
Kafolat provides services in 17 classes of insurance services comprising over 120 specific products under the license issued by the Ministry of Finance of the Republic of Uzbekistan since 1997. Kafolat is one of the top-10 insurance companies in Uzbekistan in terms of capital and has a 6 percent share in total insurance premiums for 2020.
Over 600 employees and 3,400 insurance agents provide services to clients across the country through 15 branches, 60 divisions and 156 insurance centers, including reinsurance and life insurance services.
International rating agency Fitch Ratings has confirmed the Company's financial strength rating at 'BB-' in 2020, which demonstrates its consistently high solvency, and reliable business reputation in the insurance market. Given its competitive position and the diversification of its product portfolio, Fitch assesses its prospects as "beneficial". The information and rating agency SAIPRO has assigned a rating of "UZ A++" on a national scale, which characterizes the Company's excellent financial reliability.
The company has cooperation agreements on reinsurance with such foreign reinsurance companies as: "Abu Dhabi National Insurance Company", "Oman Insurance Company", "Insurance House", "Polish REDirect Insurance", "London Market Plc", SAO "VSK" (Russia), JSC "Oil Insurance Company" (Kazakhstan), "Barents Reinsurance SAAce Insurance Pvt. Ltd". The company is the only Associate Member of the International Underwriting Association of London in Uzbekistan.
For more information about the company and is available at: https://www.kafolat.uz
The sale is organized on a competitive basis, open to all interested parties (hereinafter referred to as the "Participants"). The process will consist of two stages.
Bidders, who are interested in the acquisition of Kafolat will be invited to submit their bids, including an Expression of Interest ("EOI") and information, required in the annex to this Announcement. Applications must be submitted to obidjan.azimbaev@uz.gt.comnematulla.karimov@uz.gt.com and j.usmonov@uz-assets.uz no later than 18:00 Tashkent time on 30 September 2021.
The Consultant shall compare the completeness of the information submitted by the Bidders for compliance with the requirements set out in the Announcement. The Consultant and the Seller, at their discretion, may request additional information, of a clarifying nature, in the EOI application or its annexes.
On the basis of the EOI received, the Seller shall, by 5 October, determine the list of Bidders eligible to proceed to the next stage of the Transaction based on the Consultant's recommendation (Short-List). Bidders, admitted to the next stage of the sale process, will be notified personally of the results of the selection. Until the date of approval of this list, the Seller reserves the right to accept and consider any such EOI, at its sole discretion.
Participants admitted to the next stage of the Transaction will be asked to sign a Non-Disclosure Agreement ("NDA") within 3 working days of being sent to the investor's e-mail address specified in their application.
Participants admitted to this stage and who have signed the NDA will be given access to a virtual data room (hereinafter "VDR"), the opportunity to visit the Company, and to ask questions of the Company's management. Participants will be required to submit their binding offers ("Bids") as well as written assurances of compliance with other requirements, if required by the Seller, within 20 days of signing the NDA.
After receiving binding offers, the Seller shall decide within two weeks to enter into further individual negotiations with one or more Bidders, together with the Consultant, to discuss specific aspects of their offers for the purpose of maximizing the value of the Transaction. There shall be no time limit to the negotiations.
The participant who has proposed the best combination of the price offer, and the agreed terms of the SPA during the negotiations will be declared the winner. The Seller will invite the winner to conclude the Transaction in accordance with the legislation of the Republic of Uzbekistan on securities.
Appendix to the Announcement.
In order to participate in the Transaction, the Bidder shall provide information, with supporting documents attached to the Application (Expression of Interest):
• on the ability to finance the Transaction, as well as the operations, through own and/or borrowed funds;
• absence of criminal proceedings and investigations in relation to the founders and beneficiaries, as well as the name of the Buyer's officers in international lists of liars and bankrupts, as well as in similar lists of the Republic of Uzbekistan
• compliance with the requirements of the Law of the Republic of Uzbekistan "On Combating Money Laundering, Financing of Terrorism and Financing Weapons of Mass Destruction Proliferation;
• the Buyer's willingness and ability to improve the Company's IT infrastructure.
This announcement, or any part of its contents, should not be construed as a form of commitment on the part of UzAssets, the Company, and Grant Thornton with respect to the sale of the Company, which could be inferred from the publication of this announcement. UzAssets and Grant Thornton reserve the right, in their sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or several liabilities.
(ii) follow different procedures with respect to various interested parties, and/or negotiate with one or more potential purchasers within the schedule and procedure provided jointly by UzAssets, the Company, and Grant Thornton to the exclusion of any other potential purchaser(s) without prior notice;
(v) for more information or clarifications about the process, please contact us by e-mail obidjan.azimbaev@uz.gt.comnematulla.karimov@uz.gt.com and j.usmonov@uz-assets.uz.