“Avto Climate Control” МЧЖ, “Автокомпонент” МЧЖ ва “UZ CНASYS” МЧЖларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилинади
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) “Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталидаги 100%, “Автокомпонент” МЧЖ устав капиталидаги 98,8% ва “UZ CНASYS” МЧЖ устав капиталидаги 70% улушларни (кейинги ўринларда – Активлар) оммавий савдолар орқали хусусийлаштиришни ташкиллаштириш учун профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб қилиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультантнинг асосий вазифаси Активларнинг хусусийлаштириш усули ва шакли бўйича тавсия бериш ҳисобланади.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан қуйидаги Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 25 июль куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар тақдим этишларини сўраймиз.
Талъат Юлдашевич Самандаров - Давлат активларини хусусийлаштиришга тайёрлаш ва хусусийлаштириш департаменти бошлиғининг ўринбосари;
Консультантларнинг вакиллари билан Битим бўйича ишлар яқин ҳамкорликда, зарур ҳолларда эса, Активларда қўшимча лойиҳа гуруҳини тузиш орқали амалга оширилиши мумкинлиги маълум қилинади.
Мазкур сўровнома тижорат таклифини тақдим этиш мажбурияти ҳисобланмайди ва Буюртмачига таклифни қабул қилиш ёки шартнома тузиш мажбуриятини юкламайди. Шунга кўра, таклифлар учун ушбу сўровномани эълон қилиш ва/ёки у билан боғлиқ аризаларни олиш, бир ёки бир нечта иштирокчилар билан музокаралар ва муҳокамалар ўтказиш орқали шартнома тузишни назарда тутмайди.
Танлов иштирокчилари танлов жараёни билан боғлиқ ҳолда Буюртмачи учун дастлабки тақдимотлар ва таклифларни тайёрлашнинг ягона чекланган мақсадидан ташқари, ҳеч нарсага таяна олмайдилар ва ишонмасликлари шарт.
“Avto Climate Control” МЧЖ, “Автокомпонент” МЧЖ ва “UZ CНASYS” МЧЖларни хусусийлаштириш бўйича профессионал консалтинг компанияси жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталидаги 100%, “Автокомпонент” МЧЖ устав капиталидаги 98,8% ва “UZ CНASYS” МЧЖ устав капиталидаги 70% улушларни (кейинги ўринларда – Битим) оммавий савдоларга чиқарилиши белгиланган.
Савдо жараёнлари Активларнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим. Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активларни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
Ушбу Таклиф тақдим этиш учун сўровнома (кейинги ўринларда - Сўровнома) Консультантга қўйиладиган талабларни ва унинг баҳоланиши керак бўлган таклифининг тузилишини, шунингдек, ушбу Сўровноманинг иловасида Битимни қўллаб-қувватлаш бўйича зарур иш ҳажмини тавсифлайди. Консультантлар консорциумга киришлари ёки хизматларнинг тўлиқ спектрини тақдим этиш бўйича қўшма таклифлар киритишлари мумкин.
Консультант тавсиясига кўра Активлар аукцион ёки танлов савдолари орқали хусусийлаштирилганда савдонинг муваффақияти учун тўлов (“success fee”) тўланмайди.
Ўзбекистон Республикасининг “Масъулияти чекланган ҳамда қўшимча масъулиятли жамиятлар тўғрисида”ги Қонунининг 20-моддасига мувофиқ:
• жамият иштирокчиларидан бирортаси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда жамият иштирокчилари учинчи шахслар олдида имтиёзли ҳуқуқдан фойдаланиши;
• агар жамиятнинг бошқа иштирокчилари жамиятнинг иштирокчиси томонидан сотилаётган улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда ўзининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланмаган бўлса, жамият мазкур улушни (улушнинг бир қисмини) сотиб олишда имтиёзли ҳуқуққа эга бўлиши қайд этилган.
Агар жамиятнинг иштирокчилари ёки жамият улушни сотиб олиш бўйича ўзларининг имтиёзли ҳуқуқидан фойдаланса, Консультант хизматлари юридик жиҳатдан ҳамкорлик қилиш, шу жумладан олди-сотди шартномаси лойиҳасини тайёрлаш билан чекланади.
Активлар тўғрисида қисқача маълумот
Avto Climate Control” МЧЖ - 2010 йилда ташкил этилган бўлиб, асосий фаолияти автомобиллар учун иситиш ва совутиш тизимларини ишлаб чиқаришдан иборат.
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: https://www.uzcc.uz
• СТИР: 301 724521
Автокомпонент” МЧЖ - 2010 йилда ташкил этилган бўлиб, автомобилларнинг турли бутловчи қисмларини ишлаб чиқариш фаолияти билан шуғулланади.
• Устав фонди: 969,5 млн сўм;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: https://autocomponent.uz
• СТИР: 200244 688
“UZ CНASYS” МЧЖ - 2008 йилда ташкил этилган бўлиб, асосий фаолияти автомобиллар учун электр ёритиш тизимларини ишлаб чиқаришдан иборат.
• Устав фонди: 12 960,9 млн сўм;
• Жамиятнинг расмий веб-сайти: http://uzchasys.uz
• СТИР: 206978 481
Консультантнинг (индивидуал аризачи ёки Консорциум) таклифи ўзбек/ рус/инглиз тилида тайёрланиши ва қуйидаги маълумотларни ўз ичига олиши керак:
а) Активларни хусусийлаштириш жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараёнининг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
• Хизмат ҳақининг қатъий қисми ягона рақам шаклида (ҚҚС ва бошқа харажатлар билан бирга) бўлиши ва Консультантнинг субъектив тахминларидан ҳоли бўлиши лозим;
1. Автомобиллар учун бутловчи қисмлар ишлаб чиқариш бозорини таҳлил қилиш:
• бошқа (жумладан, қўшни) давлатларда мазкур соҳада амалга оширилган хусусийлаштириш тажрибаси таҳлили, ушбу турдаги активларнинг хусусийлаштиришдаги муваффақиятсизликларининг асосий сабаблари, келгусида соҳани ривожлантириш ва муваффақиятли хусусийлаштиришни таъминловчи омиллар;
2. Активларни сотишдан олдин тайёрлаш бўйича маслаҳатлар:
• Активларнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• Активларнинг ҳар томонлама (солиқ, ҳуқуқий, молиявий ва экологик) чуқур таҳлилини ўтказиш (due diligence);
3. Битим жараёнига ҳамроҳлик қилиш:
• Активларни хусусийлаштиришга қаратилган барча чораларни кўриш, виртуал маълумотлар хонаси (VDR)ни ташкил этиш;
(2) Агар консультантларнинг таклифлари Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талабларнинг "а", "в" ва "г" бандларида кўрсатилган талаблардан келиб чиқиб 30 баллдан кам баҳоланса, "б" бандида назарда тутилган баҳолаш балли қўлланилмайди.

A professional consulting company is attracted for privatization of "Avto Climate Control" LLC, "Avtokomponent" LLC and "UZ CHASYS" LLC
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA/Client) announces a tender to attract a professional consulting company (hereinafter - the Consultant) to organize privatization through open sales of 100% shares in the authorized capitals of Avto Climate Control LLC, 98,8% shares in the authorized capitals of Avtokomponent LLC and 70% shares in the authorized capitals of UZ CНASYS LLC (hereinafter - the Assets).
The main task of the Consultant is to provide recommendations on the method and form of privatization of the assets.
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the Request for Proposals (RfP) below by 18:00 (Tashkent time) on 25 July, 2024.
In the case of a joint commercial proposal, a Principal Consultant must be identified who is responsible for coordinating the work of the engaged consultant partner and assumes responsibility.
For more information on this process, please refer to the contact below:
Samandarov Talat Yuldashevich - Deputy head of the Department of preparation and privatisation of state assets;
It is additionally informed that the work on the Transaction may be carried out in close co-operation with representatives of consultants and, if necessary, by creating an additional project team in the Asset.
Request for Proposals (RfP) to attract a consultant for the privatisation Avto Climate Control LLC, Avtokomponent LLC and UZ CНASYS LLC
In accordance with the privatisation programmes, 100% shares in the authorized capitals of Avto Climate Control LLC, 98,8% shares in the authorized capitals of Avtokomponent LLC and 70% shares in the authorized capitals of UZ CНASYS LLC (hereinafter - Transaction) are subject to put up for public sales.
The sale process shall be organized in accordance with the best international practice, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, sectoral and individual specifics of the Assets. In order to make a correct decision of the Client, independent appraisal of the Asset is carried out in accordance with the legislation.
This Request for Proposals (hereinafter - Request) defines the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, as well as describes the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request for Proposals. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
No success fee is payable when assets are privatized by auction or competitive sales on the recommendation of a consultant.
According to Article 20 of the Law on Limited and Additional Liability Companies:
• when buying a share (part of a share) sold by any of the participants of a company, the participants of a company shall enjoy a pre-emptive right before third parties;
• if other shareholders of a company have not used their pre-emptive right of purchase of share (part of share) sold by shareholder of a company, it is noted that a company has pre-emptive right of purchase of this share (part of share).
If the company's members or the company exercises its pre-emptive right to acquire a share, the consultant's services are limited to legal co-operation, including the drafting of the sale and purchase agreement.
Brief information about assets
Avto Climate Control LLC - founded in 2010, the company is producing heating and cooling systems for automobiles.
• Authorized capital: 12,592.9 million UZS;
• Official website of the company: https://www.uzcc.uz
• TIN: 301 724 521.
Avtokomponent LLC - founded in 2010, the company is producing various car components.
UZ СНАЅYS LLC - The company was founded in 2008 and its main activity is production of electric lighting systems for automobiles.
• Authorized capital: 12,960.9 million UZS;
• Official website of the company: http://uzchasys.uz
• TIN: 206 978 481.
The proposal of the Consultant (individual applicant or Consortium) shall be prepared in English/Russian languages, contain information on the following:
• success fee - the Client shall give preference to proposals providing for a success fee in proportion to the value of the Transaction.
In the case of the presentation of the proposal at the price range, its upper limit is taken for the evaluation of the proposal. Possible additional transaction costs (travel, translation, etc.) and tax (VAT) must be included in the fixed part of the value;
d) Proposal for the organization of the Transaction in terms of governance of the project. Information about the team involved in the proposed Transaction, specifying the names of individuals and information about them: work experience, work experience, general transaction experience and specific transaction experience (20 points);
Consultant's scope of work on the privatization process:
1. Analysis of the market for the automobile components production:
• Analysis of the market and prerequisites for the development of the sector in Uzbekistan and in the region, necessary conditions for the development of enterprises in the sector;
• analysis of the experience of privatization carried out in this sphere in other (for example, neighboring) countries, the main reasons for failures in privatization of this type of assets, factors ensuring further development of the sector and successful privatization;
• based on the analysis, a plan of measures necessary for the successful organization of asset privatization processes will be developed;
• development of methods and procedures for selling assets (real estate, shareholdings, industry and non-industry facilities), including those listed in the privatization program, as well as proposals and recommendations for implementation.
2. Tips for preparing the asset before its sale:
• Analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in privatization of this type of Asset, factors ensuring successful privatization and further development of the industry.
• Proposals to increase the investment attractiveness of the asset, improve its structure and management based on best practices and analyses of similar assets;
• Conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) in-depth due diligence analysis of the asset;
• Recommendations on optimal marketing strategy, preparation of marketing materials (teaser, info-memorandum, process status letter, etc.) and distribution of information materials to investors;
• preparation of marketing materials, including investment videos, handouts, etc..;
• providing recommendations on communicating with the public, answering their questions;
• selecting an appropriate valuation method and determining its relevance to investors, providing recommendations on price range;
• identify the main factors, key indicators and valuations affecting the valuation from the investor's perspective;