“Ўзагросуғурта” АЖ суғурта компаниясининг халқаро хусусийлаштириш жараёни бошланди
Тегишли хусусийлаштириш дастурига асосан Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – “Давлат активлари агентлиги”) “Ўзагросуғурта” АЖ устав капиталидаги 99,35% давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда – “Актив”) хусусийлаштириш бўйича халқаро очиқ савдо жараёни бошланганлигини эълон қилади.
Халқаро даражада хусусийлаштириш жараёнини муваффақиятли ва самарали ташкил этиш мақсадида “Deloitte” халқаро компаниясиетакчи молиявий консультант сифатида ҳамда молиявий, солиқ ва юридик экспертиза (“vendor due diligence”) ўтказиш бўйича, шунингдек, мустақил баҳоловчи сифатида “PwC” халқаро компанияси жалб қилинган.
Қисқача маълумот:
“Ўзагросуғурта” АЖ – Ўзбекистондаги йирик суғурта компаниялардан бири бўлиб, суғурта соҳасининг барча 17 та класси бўйича юридик ва жисмоний шахсларга 100 дан ортиқ суғурта хизматларини Республика бўйлаб 1000 нафарга яқин суғурта агентлари орқали тақдим этади.
Актив, Moody’s Investors Service халқаро рейтинг агентлигининг “Ва3” - ўртача даражадаги ҳамда барқарор молиявий ҳолатини акс эттирадиган кредит рейтингига эга бўлиб, 2024 йил якунига кўра компаниянинг суғурта мукофотлари 418,2 млрд сўмни ташкил этган.
Активни хусусийлаштириш жараёни очиқ рақобат асосида амалга оширилади, у ҳам маҳаллий ва ҳам халқаро даражада барча қизиқиш билдирган шахслар учун очиқдир.
Савдо жараёни икки босқичда амалга оширилади:
• Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (“Expression of interest/ EoI”);
• Мажбуриятга эга бўлган таклифларни қабул қилиш (“BO”).
Cотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (“Expression of Interest/ EoI”) босқичини амалга ошириш жараёни:
Қизиқиш билдириш босқичида талабгорлардан қуйидаги маълумотлар билан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Талабгор тўғрисида қисқача маълумот (рўйхатдан ўтганлиги тўғрисидаги маълумотнома, фаолият тури).
2. Иштирокчининг устав капиталида 5% дан ортиқ улушга эга бўлган акциядорлар/иштирокчилар (улуши кўрсатилган ҳолда) ҳамда якуний бенефициарлар тўғрисида маълумот.
3. Сўнгги 3 молия йили учун молиявий ҳисобот.
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб, 2025 йил 22 август Тошкент вақти билан соат 23:59га қадар jmamadjanov@deloitte.uz электрон почта манзилига юборишлари талаб этилади.
Келиб тушган аризалар қуйидаги мезонлар асосида сараланади:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг акциядорлари/иштирокчиларининг ҳеч бири давлат компанияси эмаслиги;
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаган бўлиши. Шу билан бирга, ариза топширилган санада талабгорлар санкцияланган шахс(лар) ёки юқорида айтиб ўтилган санкция органлари томонидан ҳар қандай иш ёки тергов объекти(лари) бўлмаслиги, талабгорлар (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири юқорида айтиб ўтилган муассасалар ва давлатларнинг санкциялар режимига зид бўлган ҳар қандай фаолиятга (тўғридан-тўғри ёки бирон бир шўъба корхонаси орқали) жалб этилмаган бўлишлари ва Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири), шунингдек унинг тегишли шахсларидан бирортасининг асосий молиялаштирувчи томонлари ёки кредиторлари санкциядаги шахслар ёки санкциядаги шахсларга тегишли бўлган ёки улар томонидан эгалик ва назорат қилинадиган банклар ёки молия институтлари бўлмаслиги.
Қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризаларини қабул қилиш якунлангач, навбатдаги босқичга ўтганлар рўйхати шакллантирилади ва Давлат активлари агентлиги томонидан мазкур босқич натижаси бўйича тегишли эълон берилади. “Deloitte” томонидан қизиқиш билдирган барча талабгорларга Жараён хати (Process Letter) орқали жараён натижалари ва кейинги босқич тўғрисида индивидуал равишда хабардор қилинади.
• Джахонгир МамаджановDeloitteнинг Ўзбекистондаги раҳбари: jmamadjanov@deloitte.uz; тел.: +998 90 188 71 11
• Муллажонов АброрДавлат активлари агентли масъул ходими: a.mullajonov@davaktiv.uz; тел.: +998 71 259 22 16
Навбатдаги, Мажбуриятга эга бўлган (BO) таклифларни қабул қилиш босқичига ўтган иштирокчилар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлган тижорат таклифларини тайёрлаш учун виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш таъминланади ҳамда “Deloitte” компанияси томонидан тайёрланган корхонанинг молиявий, солиқ ва юридик фаолияти бўйича комплекс таҳлилий ҳисоботлар (vendor due diligence)ни ўрганиш, Активга ташриф буюриш ва унинг фаолияти билан танишиш имкониятига эга бўлади.
Шу билан бирга, Мажбуриятга эга таклифлар (BO)ни тақдим этишдан аввал, иштирокчиларга Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар тўғрисидаги Битим (“Term Sheet”) тақдим этилади ҳамда таклиф қилинаётган мажбуриятга эга бўлган нарх таклифларининг камида 1% миқдоридаги кафолат тўловини киритиш талаб этилади.
Ушбу эълон чоп этилгандан сўнг “Deloitte” халқаро бозорларда Активни тарғиб қилиш, инвестиция тизерларини офислари тармоғи орқали тарқатиш ва стратегик инвесторлар билан фаол мулоқотга киришиш бўйича комплекс чора-тадбирларни амалга оширади.
Давлат активлари агентлиги Консультант – “Deloitte” билан ҳамкорликда савдонинг ҳар бир босқичи тўғрисида жамоатчиликка ахборот бериб, иштирокчиларни хабардор қилиб борилишини таъминлайди.
Давлат активлари агентлиги сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки потенциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлигининг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(i) савдо жараёнининг босқичлари муддати ва тартибини ўзгартириш;
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давлат активлари агентлиги томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Объявляется международный процесс приватизации страховой компании АО «Узагросугурта»
Агентство по управлению государственными активами, (далее – «Агентство госактивов») согласно соответствующим программам приватизации, объявляет о начале открытого международного процесса приватизации 99,35% государственного пакета акций в уставном фонде АО «Узагросугурта» (далее – «Актив»).
В целях организации успешного и эффективного процесса приватизации на международном уровне привлечены международная компания «Deloitte» – в качестве ведущего финансового консультанта по приватизации и проведения финансовой, налоговой и юридической экспертизы («vendor due diligence»), а также для проведения независимой оценки Актива – международная компания «PwC».
Краткая информация:
АО «Узагросугурта» - является одной из крупнейших страховых компаний Узбекистана и предоставляет более 100 видов страховых услуг юридическим и физическим лицам по всем 17 классам страхования через сеть из почти 1000 страховых агентов по всей Республике.
Актив имеет кредитный рейтинг «Ba3» от международного рейтингового агентства Moody’s Investors Service, что отражает средний уровень и стабильное финансовое положение. По итогам 2024 года страховые премии компании составили 418,2 млрд сумов.
Процесс реализации Актива осуществляется на открытой конкурентной основе, который открыт для всех заинтересованных лиц как на местном, так и на международном уровне.
Процесс торгов будет осуществляться в два этапа:
• Выражение заинтересованности («Expression of interest/ EoI»);
• сбор Обязывающих предложений («BO»).
Процесс осуществления этапа Выражение заинтересованности («Expression of Interest/ EoI»):
В рамках этапа Выражение заинтересованности, претендентам предлагается выразить свою заинтересованность в форме Заявки о выражении заинтересованности («Expression of Interest»), включающей следующую информацию:
1. Краткая информация об Участнике (включая справку о регистрации, вид деятельности).
2. Данные об акционерах/участниках, владеющих более 5% доли в уставном капитале Участника (с указанием доли собственности), а также о конечных бенефициарах.
3. Финансовая отчетность за последние 3 финансовые года.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках и должна быть отправлена до 23:59 22 августа 2025 года (по ташкентскому времени) на следующие адреса электронной почты: jmamadjanov@deloitte.uz.
• достаточность финансовых ресурсов для приобретения государственной доли;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни его акционеры/участники не должен/(ы) быть государственной компанией;
• ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не должен/(ы) быть внесенным в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не должен/(ы) быть подсанкционным/(и) лицом/(ами) или объектом/(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых санкционных властей. Также, ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны быть любым образом вовлечены в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент(а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их Связанных лиц не должны иметь в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам;
После окончания сбора Заявок о выражении заинтересованности будет сформирован список участников, прошедших на следующий этап и Агентство госактивов, опубликует соответствующее объявление по итогам данного этапа. Все заявители, выразившие заинтересованность в индивидуальном порядке, будут проинформированы со стороны «Deloitte» о результатах данного этапа и следующем этапе процесса посредством Процедурного письма («Process Letter»).
Для дополнительной информации обращаться:
• Джахонгир Мамаджанов, Директор ООО “Deloitte” в Узбекистане: jmamadjanov@deloitte.uz; тел.: +998 90 188 71 11
• Муллажонов Аброр, ответственный сотрудник Агентства госактивов: a.mullajonov@davaktiv.uz; тел.: +998 71 259 22 16.
Информация о следующем этапе процесса продажи:
С участниками, прошедшими на следующий этап подачи Обязывающих Предложений (BO), заключается соглашение о неразглашении информации (NDA), после чего им предоставляется доступ к виртуальной комнате данных (VDR) и получат возможность ознакомиться с подготовленными компанией Deloitte аналитическими отчетами по финансовой, налоговой и юридической экспертизе (vendor due diligence), а также посетить Актив и ознакомиться с его деятельностью.
Вместе с этим, перед подачей Обязывающих Предложений (BO) участникам предоставляется Соглашение об основных условиях приобретения Актива и его дальнейшей деятельности («Term Sheet»), а также требуется внесение гарантийного платежа в размере не менее 1% от cуммы предлагаемого обязывающего предложения.
После публикации данного объявления «Deloitte» примeт комплексные меры по продвижению Актива на международных рынках, распространению инвестиционных тизеров через сеть своих офисов, будет активно взаимодействовать со стратегическими инвесторами.
Агентство госактивов совместно с консультантом – «Deloitte» предоставит общественности информацию о каждом этапе торгов, обеспечит информирование участников.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов в отношении продажи Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности.
(i) изменение сроков и порядка этапов процесса продаж;
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентство госактивов графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;
(iii) прекратить процесс продажи по конкретной причине;
(iv) и/или прекратить любые обсуждения и переговоры с любым потенциальным покупателем (покупателями) в отношении Сделки в любое время и без разъяснения причин.