“КорпИнфо” телеграм каналида “Олмалиқ КМК” АЖ бўйича чоп этилган мақола юзасидан расмий муносабат
28 февраль куни ижтимоий тармоқлардаги “КорпИнфо” телеграм каналида “Олмалиқ КМК” АЖ Бошқарув раиси А.Хурсанов Жамият акцияларининг катта улушига эгалик қилиши тўғрисидаги маълумот эълон қилинган.
“Олмалиқ КМК” АЖ ушбу маълумот ҳақиқатга тўғри келмаслигини расмий равишда маълум қилади.
“Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг 106-моддаси ҳамда “Қимматли қоғозлар бозори тўғрисида”ги Қонунининг 44-моддасига асосан, “Олмалиқ КМК”АЖ корпоратив веб-сайтларда ҳамда корпоратив ахборот ягона порталида (open.info.uz) қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда акциядорлар тўғрисидаги маълумотларни ўз вақтида ошкор қилиб боради.
Ҳозирги кунда “Олмалиқ” КМК АЖ устав капитали 2 407 168,30 млн. сўмни ташкил этади, шундан 98,54% - Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлигига тегишли оддий акциялар, 1,46% эса 22 453 нафар жисмоний ва юридик шахсларга тегишли имтиёзли акциялардир.
Хурсанов Абдулла Холмурадович 2018 йил июль ойидан “Олмалиқ КМК” АЖ Бошқаруви раиси лавозимини эгаллаган. А.Хурсанов ҳеч қачон “Олмалиқ КМК” АЖ акцияларига эгалик қилмаган ва ҳозирда ҳам эгалик қилмайди.
Шу ўринда эслатиб ўтамизки, Ўзбекистон Республикасининг “Маъмурий жавобгарлик тўғрисида”ги кодексининг 40-моддаси, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси “Жиноят кодекси”нинг 139-моддасига биноан шахсларга нисбатан қасддан ёлғон ва бошқа бир шахсни шарманда қилувчи уйдирмаларни тарқатганлик учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик назарда тутилган.

Официальное заявление на статью, опубликованную на телеграм-канале «КорпИнфо» об АО «Алмалыкский ГМК»
28 февраля 2023 года на телеграм-канале «КорпИнфо» опубликован пост, содержащий информацию относительно владения действующим Председателем правления АО «Алмалыкский ГМК» Хурсановым А.Х. пакетом акций Общества.
АО «Алмалыкский ГМК» настоящим официально сообщает, что данная информация не соответствует действительности.
Так, согласно ст.106 Закона Республики Узбекистан «Об акционерных обществах и защите прав акционеров» и ст.44 Закона «О рынке ценных бумаг» АО «Алмалыкский ГМК» своевременно раскрывает информацию о владельцах акций в порядке, установленном законодательством, на корпоративых веб-сайтах и Едином портале корпоративной информации (open.info.uz).
В настоящее время уставный фонд АО «Алмалыкский ГМК» составляет 2 407 168,30 млн. сум, из них 98,54% - простые акции, принадлежащие государству в лице Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан и 1,46% - привилегированные акции, принадлежащие 22 453 физическим и юридическим лицам.
Хурсанов А.Х. с июля 2018 года занимает должность Председателя правления АО «Алмалыкский ГМК». АО «Алмалыкский ГМК» ответственно заявляет, что до назначения на данную должность и по настоящее время Хурсанов А.Х. не владел и не владеет акциями АО «Алмалыкский ГМК».
Наряду с этим, предупреждаем, что согласно ст.40 Кодекса «Об административной ответственности» Республики Узбекистан, а также ст. 139 «Уголовного кодекса» Республики Узбекистан за распространение заведомо ложной и позорящей информации в отношении лиц предусмотрена административная и уголовная ответственность.