"Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини сотиш жараёни бошланди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ (кейинги ўринларда – Актив)даги 94,9 фоиз давлат улушинининг очиқ савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
“Abrau Capitalкомпанияси (кейинги ўринларда – Консультант) ушбу хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича консультанти сифатида танлов асосида жалб қилинган.
“Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ — лойиҳалаш фаолияти билан шуғулланади, жумладан, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш корхоналарини, фермер хўжаликлари инфратузилмасини, уй-жой ва ижтимоий-маиший соҳа объектларини лойиҳалаштиришга ихтисослашган корхона ҳисобланади.
• Устав фонди: 182,7 млн сўм;
• СТИР - 207084147.
Савдо жараёни икки босқичда амалга оширилади, жумладан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари.
Сотув жараёнининг Сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) босқичини амалга ошириш тўғрисида:
Иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан Актив бўйича сотиб олиш юзасидан қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризани (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Талабгор жисмоний шахс бўлганда: паспорт/ID карта нусҳаси, Активни сотиб олиш учун молиявий имконияти тўғрисидаги маълумотлар;
2. Талабгор юридик шахс бўлганда:
• корхона/фирма тўғрисида маълумотлар, шу жумладан таъсис ҳужжатлари (устав)ва фаолият гувоҳномаси нусҳаси, СТИР маълумоти;
• таъсисчиси/иштирокчиси, акциядори бир нафардан кўп бўлган ҳолларда 5 фоиздан ортиқ улуши мавжуд таъсисчи/иштирокчи/акциядорининг улушини кўрсатган ҳолда уларнинг ҳар бири ҳамда якуний бенефициари тўғрисида маълумот;
• охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи нусҳаси (ташкил топганига 3 йилдан кам бўлган ҳолларда, ташкил топган даврдан бошлаб фаолияти давридаги молиявий ҳисоботи нусҳаси).
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 5 декабрь соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар almo@abraucapital.com электрон почта манзилига юборишлари лозим.
Ушбу савдо босқичи доирасида, Консультант томонидан потенциал инвесторларни жалб қилиш мақсадида инвестицион тизерларни тарқатиш ишлари амалга оширилади.
• давлат иштирокидаги корхона бўлмаслиги (устав фондидаги (устав капиталидаги) давлат улуши миқдори 50 фоиздан ортиқ бўлган хўжалик жамияти ёхуд устав фондидаги (устав капиталидаги) давлат улуши миқдори хўжалик жамиятининг бошқа ҳар бир акциядори (иштирокчиси) улушига нисбатан кўп бўлган хўжалик жамияти, шунингдек давлат унитар корхонаси);
• хусусийлаштириш жараёнида иштирок этишини таъқиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли "Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида"ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
• Олимжон Алимов, “Abrau Capital” компанияси директори: almo@abraucapital.com, +998(97) 783-75-27;
• Талат Самандаров, Давактив агентлиги Бошқарма бошлиғи: tender@davaktiv.uz, +998(71) 259-20-67.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) босқичига ўтган талабгорлар билан мажбуриятга эга бўлган таклифларни тақдим этишларидан аввал таклиф этиладиган қатъий нарх таклифининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов сифатида амалга оширилиши, шу билан бирга талабгорларга Активнинг фаолиятини камида 5 йил сақлаб қолиш шартлари белгиланади.
Сотиш жараёнининг барча босқичларининг натижалари бўйича Давактив агентлигининг расмий саҳифаларида ахборот бериб борилади ва Консультант томонидан жараёнда иштирок этган талабгорларнинг ҳар бирига тегишли жараён хати (Process Letter) орқали индивидуал равишда хабардор қилинади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Abrau Capital” компаниясининг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Abrau Capital” компанияси ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Abrau Capital” компанияси томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Announcement on the beginning of the sale process of the state share in the authorized capital of Uzagrosanoatloyiha LLC
In accordance with the relevant privatization programs, the State Assets Management Agency (hereinafter - the UzSAMA) announces the start of the open sales process of 94.9% share of Uzagrosanoatloiha LLC (hereinafter - the Asset).
In order to implement the privatization process on the basis of international best practices, the Company Abrau Capital (hereinafter - the Consultant) was attracted by the UzSAMA as a privatization consultant on the basis of a competitive selection process.
Briefly about the Asset:
Uzagrosanoatloiha LLC - deals with engineering activities, particularly specializes in the engineering of enterprises for the production and refining of agricultural products, farm infrastructure, housing and social facilities.
• Authorized fund: 182.7 million UZS;
• TIN - 207084147.
The process of selling the Assets is based on the method of public invitation to negotiation, which is open to all interested parties (hereinafter - Participants).
The sales process is carried out in two stages, including the stages of Expression of interest and collection of Binding offers (BO).
On realization of the Express of interest stage of the sales process:
Applicants are invited to submit their Expression of Interest for the Asset in the form of application, including the following information:
1. Information about the applicant, for a natural person: a copy of passport/ID-card, as well as data confirming the financial ability to purchase the Asset.
2. Information about the applicant, for a legal entity:
• Information on the enterprise/company, including a copy of constituent documents (charter) and registration certificate, as well as TIN data;
• Information on shareholders/participants, as well as the final beneficiaries, indicating the share of the founder/participant/shareholder holding more than 5% of shares, in cases where there is more than one founder, participant or shareholder;
• Financial statements for the last 3 years (in case the company has been established for less than 3 years, financial statements for the period of its activity).
The Expression of Interest can be prepared in Uzbek, Russian or English languages until 18:00 (Tashkent time) on December 5, 2024 and sent to the e-mail address: almo@abraucapital.com.
As part of this sales stage, the Consultant will distribute investment teasers to attract potential investors.
• must not be an enterprise with state participation (a business entity with a state share in the authorized fund (authorized capital) of more than fifty percent or a business entity with the size of the state share in the authorized fund (authorized capital) greater in relation to the share of each other shareholder (participant) of the business entity, as well as a state unitary enterprise);
In turn, before submitting binding offers, participants who passed the stage of Binding Offers (BO) are obliged to pay at least 1% of the proposed binding offer price as a security payment, as well as undertake to keep the Assets in operation for at least 5 years.
The results of each stage of the sales process will be officially published on the website of the UzSAMA and the Consultant will send individual notification to each participating candidate by means of Process letters.
This announcement, or any part of its content, should not be taken as a form of obligation on the part of the State Assets Management Agency, “Abrau Capital” in relation to the Asset sale, as one might assume in connection with the publication of this announcement. The State Assets Management Agency and “Abrau Capital” reserves the right, in its sole discretion, at any time and in any respect, without assuming joint or individual responsibility:
(ii) Follow different procedures with respect to different stakeholders and/or negotiate with one or more potential buyers within the schedule and procedure established jointly by the State Assets Management Agency and “Abrau Capital”, to the exclusion of any other potential buyer(s) without prior notice;