"Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини сотиш жараёни бошланди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ (кейинги ўринларда – Актив)даги 94,9 фоиз давлат улушинининг очиқ савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
“Abrau Capitalкомпанияси (кейинги ўринларда – Консультант) ушбу хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун Давактив агентлигининг хусусийлаштириш бўйича консультанти сифатида танлов асосида жалб қилинган.
“Ўзагросаноатлойиҳа” МЧЖ — лойиҳалаш фаолияти билан шуғулланади, жумладан, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш корхоналарини, фермер хўжаликлари инфратузилмасини, уй-жой ва ижтимоий-маиший соҳа объектларини лойиҳалаштиришга ихтисослашган корхона ҳисобланади.
• Устав фонди: 182,7 млн сўм;
• СТИР - 207084147.
Савдо жараёни икки босқичда амалга оширилади, жумладан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) ҳамда Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) тақдим этиш босқичлари.
Сотув жараёнининг Сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of Interest) босқичини амалга ошириш тўғрисида:
Иштирокчилардан қуйидаги маълумотлар билан Актив бўйича сотиб олиш юзасидан қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризани (Express of interest) тақдим этишлари сўралади:
1. Талабгор жисмоний шахс бўлганда: паспорт/ID карта нусҳаси, Активни сотиб олиш учун молиявий имконияти тўғрисидаги маълумотлар;
2. Талабгор юридик шахс бўлганда:
• корхона/фирма тўғрисида маълумотлар, шу жумладан таъсис ҳужжатлари (устав)ва фаолият гувоҳномаси нусҳаси, СТИР маълумоти;
• таъсисчиси/иштирокчиси, акциядори бир нафардан кўп бўлган ҳолларда 5 фоиздан ортиқ улуши мавжуд таъсисчи/иштирокчи/акциядорининг улушини кўрсатган ҳолда уларнинг ҳар бири ҳамда якуний бенефициари тўғрисида маълумот;
• охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи нусҳаси (ташкил топганига 3 йилдан кам бўлган ҳолларда, ташкил топган даврдан бошлаб фаолияти давридаги молиявий ҳисоботи нусҳаси).
Талабгорлар қизиқиш билдириши тўғрисидаги аризаларини хоҳишларига кўра ўзбек, рус ёки инглиз тилларида тайёрлаб 2024 йил 5 декабрь соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар almo@abraucapital.com электрон почта манзилига юборишлари лозим.
Ушбу савдо босқичи доирасида, Консультант томонидан потенциал инвесторларни жалб қилиш мақсадида инвестицион тизерларни тарқатиш ишлари амалга оширилади.
• давлат иштирокидаги корхона бўлмаслиги (устав фондидаги (устав капиталидаги) давлат улуши миқдори 50 фоиздан ортиқ бўлган хўжалик жамияти ёхуд устав фондидаги (устав капиталидаги) давлат улуши миқдори хўжалик жамиятининг бошқа ҳар бир акциядори (иштирокчиси) улушига нисбатан кўп бўлган хўжалик жамияти, шунингдек давлат унитар корхонаси);
• хусусийлаштириш жараёнида иштирок этишини таъқиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги;
• Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли "Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида"ги Қонуни талабларига риоя этилиши;
• Олимжон Алимов, “Abrau Capital” компанияси директори: almo@abraucapital.com, +998(97) 783-75-27;
• Талат Самандаров, Давактив агентлиги Бошқарма бошлиғи: tender@davaktiv.uz, +998(71) 259-20-67.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) босқичига ўтган талабгорлар билан мажбуриятга эга бўлган таклифларни тақдим этишларидан аввал таклиф этиладиган қатъий нарх таклифининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов сифатида амалга оширилиши, шу билан бирга талабгорларга Активнинг фаолиятини камида 5 йил сақлаб қолиш шартлари белгиланади.
Сотиш жараёнининг барча босқичларининг натижалари бўйича Давактив агентлигининг расмий саҳифаларида ахборот бериб борилади ва Консультант томонидан жараёнда иштирок этган талабгорларнинг ҳар бирига тегишли жараён хати (Process Letter) орқали индивидуал равишда хабардор қилинади.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Abrau Capital” компаниясининг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Abrau Capital” компанияси ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Abrau Capital” компанияси томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;

Объявление о начале процесса продажи государственной доли в уставном капитале ООО «Узагросаноатлойиха»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале открытого процесса продаж 94,9% доли ООО “Узагросаноатлойиха” (далее – Актив).
Для осуществления процесса приватизации на основе передового международного опыта, компания “Abrau Capital” (далее - Консультант) была привлечена Агентством госактивов в качестве консультанта по приватизации на основе конкурсного отбора .
Коротко об Активе:
ООО «Узагросаноатлойиха» — занимается проектной деятельностью, в том числе специализируется на проектировании предприятий по производству и переработке сельскохозяйственной продукции, фермерской инфраструктуры, объектов жилищного и социально-бытового назначения.
• Уставный фонд: 182,7 млн. сумов;
• ИНН - 207084147.
Процесс реализации Активов осуществляется на основе метода публичного приглашения к переговорам, который открыт для всех заинтересованных лиц (далее – Участники).
Процесс продажи осуществляться в два этапа, включая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest) и сбора Обязывающих предложений (BO).
О реализации этапа Выражение заинтересованности (Express of interest) процесса продаж:
Претендентам предлагается выразить свою заинтересованность по Активу в форме Заявки (Express of Interest), включающую следующую информацию:
1. Информация о заявителе, для физического лица: копия паспорта/ID-карты, а также данные, подтверждающие финансовую возможность приобретения актива.
2. Информация о заявителе, для юридического лица:
• сведения о предприятии/компании, включая копию учредительных документов (устава) и свидетельства о регистрации, а также данные ИНН;
• Информация об акционерах/участниках, а также о конечных бенефициарах с указанием доли учредителя/участника/акционера, владеющего более чем 5% акций, в случаях, когда учредителей, участников или акционеров более одного;
• Финансовая отчетность за последние 3 года (в случае если предприятие создано менее 3 лет, то финансовая отчетность за период его деятельности).
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках до 18:00 (по ташкентскому времени) 5 декабря 2024 года и отправлена на адрес электронной почты almo@abraucapital.com.
В рамках данного этапа продаж консультантом проводится рассылка инвестиционных тизеров для привлечения потенциальных инвесторов.
• не должна быть предприятия с государственным участием (хозяйственное общество с государственной долей в уставном фонде (уставном капитале) в размере более 50 процентов либо хозяйственное общество с размером государственной доли в уставном фонде (уставном капитале) больше по отношению к доле каждого другого акционера (участника) хозяйственного общества, а также государственное унитарное предприятие);
• соблюдение требования Закона Республики Узбекистан №660-II (в редакции 15 января 2019 года) «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;
• ни Претендент, а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума не должен/(ы) быть внесенным в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных финансовых институтов (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не должен/(ы) быть подсанкционным/(и) лицом/(ами) или объектом/(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых стороны. Также, ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны быть любым образом вовлечены в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент(а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не должны иметь в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам.
• Олимжон Алимов, директор компании "Abrau Capital”: almo@abraucapital.com, тел. +998(97) 783-75-27;
• Талат Самандаров, Начальник управления Агентства госактивов: tender@davaktiv.uz, тел. +998(71) 259-20-67.
В свою очередь, перед подачей обязывающих предложений с участниками торгов, прошедшими на этап подачи Обязывающих предложений (BO), устанавливаются обязательства по внесению не менее 1% от суммы предлагаемой обязывающей цены предложения в качестве гарантийного платежа (security payment), а также обязуется сохранять деятельность Актива в течение не менее 5 лет.
Результаты каждого этапа процесса продаж официально публикуются на сайте Агентство госактивов, а также Консультант направит официальное индивидуальное уведомление каждому участвующему кандидату с помощью процедурных писем (Process letter).
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, “Abrau Capital” в отношении Реализации Актива, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “Abrau Capital” оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “Abrau Capital” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;