"Forbes" нашрида чоп этилган мақола
Ўзбекистонда хусусийлаштириш ҳали ҳам қўллаб-қувватланмоқда. Лотин Америкасида 1990 йилларнинг охирида, Вашингтон консенсуси даврида, хусусийлаштириш ёмон обрўга эга бўлган, "deregulation" каби сўзлар билан бирга тарқалган ва йўқ бўлиб кетган. Лекин Марказий Осиёда хусусийлаштиришга нисбатан жамоатчиликнинг норозилиги кузатилмаяпти.
Венгриянинг ОТП банки “Ипотека-банк” АТИБни 2022 йилда сотиб олди. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (Давактив агентлиги) 2021 йилда маҳаллий Coca-Cola франшизасининг 57 фоиз улушини Туркиянинг “Coca-Cola Icecek” компаниясига сотди.
Шунингдек, Давактив агентлиги 2016-йилда очилган ва 2022-йилда Абу-Даби тараққиёт жамғармаси томонидан сотиб олинган Тошкентдаги “Hyatt” меҳмонхонасидаги давлат улушини сотган, Сингапурнинг “Индорама” конгломерати эса Ўзбекистондаги энг йирик ўғит ишлаб чиқарувчи “Қўқон суперфосфат”ни 2019 йилда давлат иштирокидан олиб чиққан.
Хусусийлаштиришнинг навбатдаги тўлқини “Халқчил IPO деб номланди. Ҳукумат акциялар орқали маҳаллий чакана инвесторларга кенг турдаги компанияларнинг кичик акцияларини (умумий капиталнинг 2 фоизигача) сотишни режалаштирмоқда. Ўзбекистоннинг олтин кони “Навоий КМК” ва мис ишлаб чиқарувчи “Олмалиқ КМК” корхоналари маҳаллий чакана инвесторларга улушларини таклиф қилиш рўйхатида. “Булар жаҳон даражасидаги активлар. Бизнинг халқаро инвестор мижозларимиз ушбу акцияларни фақат иккиламчи бозордагина сотиб олишларига имкон бўлса керак” - дейилади матнда.
Шавкат Мирзиёевнинг март ойида эълон қилинган янги хусусийлаштириш режаси турли ҳудудларда 1000 та давлат корхоналарини, 1500 акр ер майдонларини ва 920 минг квадрат метрдан ортиқ кўчмас мулкларни сотишни назарда тутади.

An article published in Forbes
Privatization is still cherished. It got a bad rap in the late 90s in Latin America during the Washington Consensus years, sputtered out and died along with words like “deregulation”. But in Central Asia, there does not seem to be much in the way of public outrage against privatization.
The Hungarian bank OTP bought Ipoteka Bank, a state-owned bank there, back in 2022. The State Assets Management Agency (SAMA) of Uzbekistan sold their 57% stake in the local Coca-Cola -0.1% franchise to Coca-Cola Icecek of Turkey in 2021.
SAMA also sold its position in the Hyatt hotel in Tashkent, which opened in 2016, and was acquired by the Abu Dhabi Development Fund in 2022 and a Singaporean conglomerate, Indorama, took Uzbekistan’s largest fertilizer producer Kokand Superphosphate off the government’s hands in 2019.
The next wave of privatizations is dubbed the “People’s IPOs”. The government plans to sell small stakes – up to 2% of the total equity – of a wide range of companies to local retail investors via shares. Uzbek gold mine, Novoi, and the copper producer, Almalyk, are both on the list for this share offering to the local retail investor. “These are world-class assets. Our international investor clients will likely only be able to buy shares in the secondary market,” Martin says.
Mirziyoyev’s new privatization plan, announced in March, implies selling 1,000 state-own enterprises in different regions, 1,500 acres of land and more than 10 million square feet of real estate.