"Forbes" нашрида чоп этилган мақола
Ўзбекистонда хусусийлаштириш ҳали ҳам қўллаб-қувватланмоқда. Лотин Америкасида 1990 йилларнинг охирида, Вашингтон консенсуси даврида, хусусийлаштириш ёмон обрўга эга бўлган, "deregulation" каби сўзлар билан бирга тарқалган ва йўқ бўлиб кетган. Лекин Марказий Осиёда хусусийлаштиришга нисбатан жамоатчиликнинг норозилиги кузатилмаяпти.
Венгриянинг ОТП банки “Ипотека-банк” АТИБни 2022 йилда сотиб олди. Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (Давактив агентлиги) 2021 йилда маҳаллий Coca-Cola франшизасининг 57 фоиз улушини Туркиянинг “Coca-Cola Icecek” компаниясига сотди.
Шунингдек, Давактив агентлиги 2016-йилда очилган ва 2022-йилда Абу-Даби тараққиёт жамғармаси томонидан сотиб олинган Тошкентдаги “Hyatt” меҳмонхонасидаги давлат улушини сотган, Сингапурнинг “Индорама” конгломерати эса Ўзбекистондаги энг йирик ўғит ишлаб чиқарувчи “Қўқон суперфосфат”ни 2019 йилда давлат иштирокидан олиб чиққан.
Хусусийлаштиришнинг навбатдаги тўлқини “Халқчил IPO деб номланди. Ҳукумат акциялар орқали маҳаллий чакана инвесторларга кенг турдаги компанияларнинг кичик акцияларини (умумий капиталнинг 2 фоизигача) сотишни режалаштирмоқда. Ўзбекистоннинг олтин кони “Навоий КМК” ва мис ишлаб чиқарувчи “Олмалиқ КМК” корхоналари маҳаллий чакана инвесторларга улушларини таклиф қилиш рўйхатида. “Булар жаҳон даражасидаги активлар. Бизнинг халқаро инвестор мижозларимиз ушбу акцияларни фақат иккиламчи бозордагина сотиб олишларига имкон бўлса керак” - дейилади матнда.
Шавкат Мирзиёевнинг март ойида эълон қилинган янги хусусийлаштириш режаси турли ҳудудларда 1000 та давлат корхоналарини, 1500 акр ер майдонларини ва 920 минг квадрат метрдан ортиқ кўчмас мулкларни сотишни назарда тутади.

Статья опубликованная в «Forbes»
Приватизация по-прежнему приветствуется. В конце 90-х годов в Латинской Америке, в годы Вашингтонского консенсуса, приватизация получила плохую репутацию, вышла из строя и умерла вместе с такими словами, как «дерегулирование». Но в Центральной Азии, похоже, не наблюдается большого общественного возмущения против приватизации.
Венгерский банк OTP купил государственный банк «Ипотека-банк» еще в 2022 году. Агентство по управлению государственными активами (АУГА) Узбекистана продало 57% акций местной франшизы Coca-Cola турецкой компании «Coca-Cola Icecek» в 2021 году.
АУГА также продало свою долю в отеле «Hyatt» в Ташкенте, который был открыт в 2016 году и приобретен Фондом развития Абу-Даби в 2022 году, а сингапурский конгломерат «Indorama» вывел из-под контроля государства крупнейшего производителя удобрений «Коканд Суперфосфат» в Узбекистане в 2019 году.
Следующая волна приватизации получила название «Народное IPO». Правительство планирует продать небольшие пакеты акций (до 2% от общего капитала) широкого круга компаний местным розничным инвесторам через акции. Узбекский золотой рудник «Навоий ГМК» и производитель меди «Алмалык ГМК» включены в список участников предложения акций местному розничному инвестору. «Это активы мирового уровня. Наши международные клиенты-инвесторы, скорее всего, смогут покупать акции только на вторичном рынке», — говорится в тексте.
Новый план приватизации Шавката Мирзиёева, объявленный в марте, предполагает продажу 1000 государственных предприятий в различных регионах, 1500 акров земли и более 920 тысяч квадратных метров недвижимости.