Давлат активларини бошқариш агентлигининг баҳоловчиларга тоифалар бериш бўйича эълони
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 24 сентябрдаги 799-сонли “Баҳоловчиларга тоифалар бериш бўйича давлат хизматларини кўрсатишнинг маъмурий регламентини тасдиқлаш тўғрисида”ги қарорига асосан баҳоловчилар томонидан баҳоловчи тоифасини олиш учун Давлат активларини бошқариш агентлигига қуйидаги ҳужжатларни илова қилган ҳолда ариза билан мурожаат қилишингиз мумкин:
• баҳолаш ташкилоти томонидан тасдиқланган меҳнат дафтарчасидан кўчирма ёки «Электрон меҳнат дафтарчаси» тизимидан кўчирма;
• талабгор ишлайдиган баҳолаш ташкилоти томонидан тасдиқланган, баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботлар реестри;
• талабгор ишлайдиган баҳолаш ташкилоти томонидан тасдиқланган, баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботлар бўйича эксперт хулосалари реестри;
• баҳоловчи малака сертификатининг нусхаси;
• тоифа олиш учун ҳужжатларни кўриб чиқиш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг бир баравари миқдорида тўлов тўланганлигини тасдиқловчи ҳужжат.
Талабгор ўз хоҳишига кўра ўзининг профессионал фаолияти ҳақида қўшимча маълумотлар келтирилган қуйидаги ҳужжатларни тақдим этиши мумкин:
• баҳолаш фаолияти соҳасидаги профессионал жамоат бирлашмаларига аъзолиги ҳақидаги гувоҳноманинг нусхасини;
• мулкни баҳолаш стандартларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш бўйича ташаббускорлик тартибида таклифлар ишлаб чиқилганлиги ҳақидаги ахборотни;
• янги стандартларни ишлаб чиқишда ва амалдаги мулкни баҳолаш стандартларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритишда иштирок этганлиги ҳақидаги ахборотни;
• оммавий ахборот воситаларидаги баҳолаш фаолияти масалалари бўйича мақолалар нусхалари, веб-сайтлардан скриншотлар ва бошқаларни;
• ўзи иштирок этган ёки маъруза қилган баҳолаш фаолияти масалалари бўйича конференциялар, семинарлар, давра суҳбатлари ва бошқа тадбирлар материаллари;
• хорижий ўқув марказларида баҳолаш фаолияти соҳасида малака ошириш курсларидан ўтганлиги ҳақида сертификатлар нусхалари;
• хорижда баҳолаш фаолияти бўйича конференциялардаги иштироки ҳақида сертификатлар нусхалари;
• баҳолаш фаолияти соҳасидаги халқаро сертификатлар (RICS, TEGoVA, Appraisal Institute, ISO 17024 ва ҳ.к.) ҳамда ариза берилган санада сертификатнинг амал қилишини тасдиқловчи ҳужжатлар нусхалари (сертификатни берган ташкилот томонидан ёки унинг сайтидан скриншот билан тасдиқланган);
• баҳолаш фаолияти бўйича фанлар ўтилганлиги ҳақида таълим муассасаларидан маълумотнома.
Талабгор, ўз хоҳишига кўра, ўзининг профессионал фаолиятини тавсифловчи бошқа ҳужжатларни ҳам тақдим этиши мумкин.
Маълумот учун боғланиш телефонлари: (0 371) 259-22-87, 259-20-19
Манзил: Тошкент шаҳар, Миробод тумани, А.Темур шоҳ кўчаси 6-уй
Расмий веб сайт: www.davaktiv.uz, www.davbaho.uz
Электрон почта манзили: license@davaktiv.uz
Ариза ва унга илова қилинган хужжатлар нусхалари электрон шаклда тақдим этилиши мумкин. Аризада талабгор электрон манзилини кўрсатиши керак. Шунингдек, ариза юбориш учун электрон почтада мавзу: “Тоифа олиш учун” деб ёзилиши тавсия этилади.

Объявление Агентства по управлению государственными активами по присвоению категорий оценщикам
В целях присвоения категории оценщикам согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 24 сентября 2019 года № 799 «Об утверждении административного регламента оказания государственных услуг по присвоению категорий оценщикам» Вы можете подать заявление в Агентство по управлению государственными активами со следующими документами:
• выписка из трудовой книжки, заверенная оценочной организацией либо выписка из системы «Электронная трудовая книжка»;
• реестр отчетов об оценке, заверенный оценочной организацией, в которой работает соискатель;
• реестр заключений экспертов по отчетам об оценке, утвержденный оценочной организацией, в которой работает заявитель;
• копия квалификационного сертификата оценщика;
• документ, свидетельствующий об уплате сбора за рассмотрение документов о присвоении категории, в размере одной базовой расчетной величины.
Заявитель может по своему усмотрению представить следующие документы с дополнительными сведениями о своей профессиональной деятельности:
• копию свидетельства о членстве в профессиональных общественных объединениях в области оценочной деятельности;
• информацию о разработке в инициативном порядке предложений о внесении изменений и дополнений в стандарты оценки имущества;
• информацию об участии в разработке новых стандартов и внесении изменений и дополнений в действующие стандарты оценки имущества;
• копии публикаций по вопросам оценочной деятельности в средствах массовой информации, скриншоты веб-сайтов и пр.;
• материалы конференций, семинаров, круглых столов и других мероприятий по вопросам оценочной деятельности, в которых он принимал участие или выступал с докладами;
• копии сертификатов о прохождении курсов повышения квалификации в области оценочной деятельности в зарубежных учебных центрах;
• копии сертификатов об участии в конференциях по оценочной деятельности за рубежом;
• копии международных сертификатов в области оценочной деятельности (RICS, TEGoVA, Appraisal Institute, ISO 17024, и т.п.) и документов, подтверждающих действие сертификатов на дату подачи заявления (подтвержденный организацией, выдавшей сертификат, или скриншотом с ее сайта);
• справку из образовательных учреждений о преподавании дисциплин по оценочной деятельности.
Заявитель может по своему усмотрению представить и другие документы, характеризующие его профессиональную деятельность.
Контактные телефоны для информации: (0 371) 259-22-87, 259-20-19
Адрес: город Ташкент, Мирабадский район тумани, проспект А.Темура 6
Официальный веб-сайт: www.davaktiv.uz, www.davbaho.uz
Адрес электронной почты: license@davaktiv.uz
Копии заявления и прилагаемых документов могут быть представлены в электронном виде. Заявитель должен указать адрес электронной почты в заявлении. Также при подаче заявления рекомендуется писать «Для получения категории» в теме электронной почты.