Ўзбекистон Республикаси Ягона миллий баҳолаш стандартининг янги таҳрири тасдиқланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 28 февралдаги ПФ-27-сон Фармони билан тасдиқланган 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини Инсонга эътибор ва сифатли таълим йилида амалга оширишга оид Давлат дастури билан умум-эътироф этилган халқаро баҳолаш стандартлари (IVS, EVS, USPAP, RICS ва бошқалар) асосида бозор конъюнктурасини ҳисобга олган ҳолда баҳолашда ягона ёндашувни таъминлайдиган Ягона миллий баҳолаш стандартини такомиллаштириш вазифаси юклатилган.
Шу боис, Давактив агентлиги томонидан республикадаги баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари (Баҳоловчи ташкилотлар ассоциацияси, Ўзбекистон баҳоловчилар жамияти, Ўзбекистон баҳоловчилар, экспертлар ва маслаҳатчилар жамияти) билан биргаликда ва PriceWaterhouseCoopers халқаро консалтинг компанияси иштирокида Ўзбекистон Республикасининг Ягона миллий баҳолаш стандартининг (ЯМБС)  янги таҳрири ишлаб чиқилди ҳамда жамоатчилик муҳокамасидан ўтказилиб, келиб тушган таклифлар асосида қайта ишланди.
ЯМБС янги таҳрирининг мақсади асосли қарорлар қабул қилиш учун баҳолаш жараёнларининг ишончлилиги, шаффофлиги ва изчиллиги орқали истеъмолчиларнинг баҳолаш хизматлари сифатидан қаноатланиш даражасини оширишдан иборат.
ЯМБСнинг янги таҳрири Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2023 йил 28 декабрда рўйхатдан ўтказилди (рўйхат рақами 3487) ва 2024 йил 1 январдан кучга кирди.
Шу билан бирга, Адлия вазирлигида 2020 йил 4 июнда 3239-сон билан рўйхатдан ўтказилган илгари амалда бўлган Ўзбекистон Республикаси Ягона миллий баҳолаш стандарти ўз кучини йўқотган деб топилди.
ЯМБСнинг янги таҳрири баҳолаш жараёнида объективликни таъминлаш учун асос яратади, шунингдек баҳоловчиларга бозор тебранишлари, иқтисодий тенденциялар ва бошқа тегишли омиллар таъсирини ҳисобга олиш имконини беради, бу эса охир-оқибатда активнинг ҳақиқий бозор қийматини шакллантиришга ёрдам беради.
ЯМБС мустақил ва холис баҳолаш тизимини ривожлантиришга, баҳолаш хизматларининг профессионал даражаси ва сифатини оширишга хизмат қилади, шунингдек, баҳолаш қонунчилигини бир хил талқин қилинишини таъминлайди ва маҳаллий баҳолаш тизимига ишончни оширади.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Ягона миллий баҳолаш стандартининг янги таҳрири республиканинг иқтисодий ривожланиш хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда халқаро баҳолаш стандартлари нормаларига мувофиқлаштирилди, тизимлаштирилди ва уч бўлимдан таркиб топди.
Биринчи бўлим баҳолашга оид вазифасидан то баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботни тайёрлашгача эътиборга олиниши керак бўлган асосий тамойиллар ва концепцияларни белгилайдиган умумий стандартлар гуруҳини ўз ичига олади. Шу билан бирга, халқаро стандартлар асосида асосий тушунчалар, атамалар ва таърифлар қайта кўриб чиқилди ва тўлдирилди.
Иккинчи бўлим бизнес ва бизнесда иштирок этиш ҳуқуқини баҳолаш, кўчмас мулк, интеллектуал мулк ва номоддий актив объектлари, машина ва ускуналар, товар-моддий захиралар каби активларнинг айрим турларини баҳолашга оид махсус стандартлар гуруҳини ўз ичига олади.
Мазкур бўлимга “Баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботнинг ишончлилиги экспертизаси” янги стандарти киритилди. Бундан ташқари, “Кўчмас мулк қийматини баҳолаш” стандарти “Девелопмент жараёнида бўлган кўчмас мулк қийматини баҳолашнинг ўзига хос хусусиятлари” боби билан ва “Номоддий активлар ва интеллектуал мулк объектлари қийматини баҳолаш” стандарти “Номолиявий мажбуриятлар шаклидаги номоддий активларнинг қийматини баҳолаш” боби билан тўлдирилди ҳамда баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботдан фойдаланиш муддатлари белгиланди.
Учинчи бўлим Ўзбекистон Республикаси Ягона миллий баҳолаш стандартининг ажралмас қисми бўлган ва аниқ баҳолаш объектларининг қийматини баҳолаш учун зарур бўлган минимал усулларни белгилайдиган шунингдек, турли хил баҳолаш мақсадлари ва активлар турлари учун баҳолаш стандартларини амалий қўллаш талаблари ва тартибини белгилайдиган методикларни ўз ичига олади.

Утвержден Единый национальный стандарт оценки Республики Узбекистан в новой редакции
Государственной программой по реализации стратегии развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы в «Год заботы о человеке и качественного образования», утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан от 28 февраля 2023 года №УП-27, поставлена задача совершенствования Единого национального стандарта оценки, обеспечивающего единый подход к оценке с учетом конъюнктуры рынка на основе принципов международных стандартов оценки (IVS, EVS, USPAP, RICS и другие).
В связи с чем, Агентством госактивов совместно с профессиональными общественными объединениями оценочных организаций республики (Ассоциация оценочных организаций, Общество оценщиков Узбекистана, Общество оценщиков, экспертов и консультантов Узбекистана) и с участием международной консалтинговой компании PriceWaterhouseCoopers, разработан Единый национальный стандарт оценки (ЕНСО) Республики Узбекистан в новой редакции, который прошёл общественное обсуждение и по итогам поступивших предложений был доработан.
Целью ЕНСО в новой редакции является повышение степени удовлетворенности потребителей качеством оценочных услуг за счет достоверности, прозрачности и последовательности оценочных процедур для принятия обоснованных решений.
Новая редакция ЕНСО зарегистрирована Министерством юстиции Республики Узбекистан 28 декабря 2023 года (рег. МЮ РУз №3487) и вступил в силу с 1 января 2024 года.
При этом, ранее действовавший Единый национальный стандарт оценки Республики Узбекистан, зарегистрированный Министерством юстиции Республики Узбекистан 4 июня 2020 года (рег. МЮ РУз№ 3239) признан утратившим силу.
Новая редакция ЕНСО закладывает основу для обеспечения объективности процесса оценки, а также позволяет оценщикам учитывать влияние колебаний рынка, экономических тенденций и других соответствующих факторов, что в конечном итоге будет способствовать формированию реальной рыночной стоимости актива.
ЕНСО будет содействовать развитию системы независимой и объективной оценки, повышению профессионального уровня и качества оценочных услуг, а также обеспечит единообразное толкование норм оценочного законодательства и повысит доверие к системе отечественной оценки.
Справочно: Новая редакция Единого национального стандарта оценки Республики Узбекистан приведена в соответствие с нормами международных стандартов оценки исходя из особенностей экономического развития республики, была систематизирована и состоит из трёх разделов.
Первый раздел включает в себя группу общих стандартов, устанавливающих основополагающие принципы и концепции, которые необходимо учитывать при проведении оценки от получения задания на оценку до подготовки отчета об оценке. При этом, на основе международных стандартов, были пересмотрены и дополнены основные понятия, термины и определения.
Второй раздел содержит группу специальных стандартов, посвященных оценке отдельных видов активов, таких как бизнес и прав на участие в бизнесе, недвижимость, объекты интеллектуальной собственности и нематериальные активы, машины и оборудование, товарно-материальные запасы и другие.
В данный раздел включен новый стандарт «Экспертиза достоверности отчета об оценке». Кроме того, стандарт «Оценка стоимости недвижимости» дополнен главой «Особенности оценки стоимости недвижимости, находящейся в процессе девелопмента», стандарт «Оценка стоимости нематериальных активов и объектов интеллектуальной собственности» дополнен главой «Оценка стоимости нематериальных активов в виде нефинансовых обязательств», а также закреплены сроки использования отчета об оценке.
Третий раздел содержит методики оценки, являющиеся неотъемлемой частью Единого национального стандарта оценки Республики Узбекистан и устанавливающие минимальные методы, необходимые для оценки стоимости конкретных объектов оценки, а также определяющие требования и порядок практического применения стандартов оценки для различных целей оценки и видов активов.