Ўзбекистон Республикаси Ягона миллий баҳолаш стандартининг янги таҳрири тасдиқланди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 28 февралдаги ПФ-27-сон Фармони билан тасдиқланган 2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини Инсонга эътибор ва сифатли таълим йилида амалга оширишга оид Давлат дастури билан умум-эътироф этилган халқаро баҳолаш стандартлари (IVS, EVS, USPAP, RICS ва бошқалар) асосида бозор конъюнктурасини ҳисобга олган ҳолда баҳолашда ягона ёндашувни таъминлайдиган Ягона миллий баҳолаш стандартини такомиллаштириш вазифаси юклатилган.
Шу боис, Давактив агентлиги томонидан республикадаги баҳоловчи ташкилотларнинг профессионал жамоат бирлашмалари (Баҳоловчи ташкилотлар ассоциацияси, Ўзбекистон баҳоловчилар жамияти, Ўзбекистон баҳоловчилар, экспертлар ва маслаҳатчилар жамияти) билан биргаликда ва PriceWaterhouseCoopers халқаро консалтинг компанияси иштирокида Ўзбекистон Республикасининг Ягона миллий баҳолаш стандартининг (ЯМБС)  янги таҳрири ишлаб чиқилди ҳамда жамоатчилик муҳокамасидан ўтказилиб, келиб тушган таклифлар асосида қайта ишланди.
ЯМБС янги таҳрирининг мақсади асосли қарорлар қабул қилиш учун баҳолаш жараёнларининг ишончлилиги, шаффофлиги ва изчиллиги орқали истеъмолчиларнинг баҳолаш хизматлари сифатидан қаноатланиш даражасини оширишдан иборат.
ЯМБСнинг янги таҳрири Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2023 йил 28 декабрда рўйхатдан ўтказилди (рўйхат рақами 3487) ва 2024 йил 1 январдан кучга кирди.
Шу билан бирга, Адлия вазирлигида 2020 йил 4 июнда 3239-сон билан рўйхатдан ўтказилган илгари амалда бўлган Ўзбекистон Республикаси Ягона миллий баҳолаш стандарти ўз кучини йўқотган деб топилди.
ЯМБСнинг янги таҳрири баҳолаш жараёнида объективликни таъминлаш учун асос яратади, шунингдек баҳоловчиларга бозор тебранишлари, иқтисодий тенденциялар ва бошқа тегишли омиллар таъсирини ҳисобга олиш имконини беради, бу эса охир-оқибатда активнинг ҳақиқий бозор қийматини шакллантиришга ёрдам беради.
ЯМБС мустақил ва холис баҳолаш тизимини ривожлантиришга, баҳолаш хизматларининг профессионал даражаси ва сифатини оширишга хизмат қилади, шунингдек, баҳолаш қонунчилигини бир хил талқин қилинишини таъминлайди ва маҳаллий баҳолаш тизимига ишончни оширади.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Ягона миллий баҳолаш стандартининг янги таҳрири республиканинг иқтисодий ривожланиш хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда халқаро баҳолаш стандартлари нормаларига мувофиқлаштирилди, тизимлаштирилди ва уч бўлимдан таркиб топди.
Биринчи бўлим баҳолашга оид вазифасидан то баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботни тайёрлашгача эътиборга олиниши керак бўлган асосий тамойиллар ва концепцияларни белгилайдиган умумий стандартлар гуруҳини ўз ичига олади. Шу билан бирга, халқаро стандартлар асосида асосий тушунчалар, атамалар ва таърифлар қайта кўриб чиқилди ва тўлдирилди.
Иккинчи бўлим бизнес ва бизнесда иштирок этиш ҳуқуқини баҳолаш, кўчмас мулк, интеллектуал мулк ва номоддий актив объектлари, машина ва ускуналар, товар-моддий захиралар каби активларнинг айрим турларини баҳолашга оид махсус стандартлар гуруҳини ўз ичига олади.
Мазкур бўлимга “Баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботнинг ишончлилиги экспертизаси” янги стандарти киритилди. Бундан ташқари, “Кўчмас мулк қийматини баҳолаш” стандарти “Девелопмент жараёнида бўлган кўчмас мулк қийматини баҳолашнинг ўзига хос хусусиятлари” боби билан ва “Номоддий активлар ва интеллектуал мулк объектлари қийматини баҳолаш” стандарти “Номолиявий мажбуриятлар шаклидаги номоддий активларнинг қийматини баҳолаш” боби билан тўлдирилди ҳамда баҳолаш тўғрисидаги ҳисоботдан фойдаланиш муддатлари белгиланди.
Учинчи бўлим Ўзбекистон Республикаси Ягона миллий баҳолаш стандартининг ажралмас қисми бўлган ва аниқ баҳолаш объектларининг қийматини баҳолаш учун зарур бўлган минимал усулларни белгилайдиган шунингдек, турли хил баҳолаш мақсадлари ва активлар турлари учун баҳолаш стандартларини амалий қўллаш талаблари ва тартибини белгилайдиган методикларни ўз ичига олади.

The Unified National Valuation Standard of the Republic of Uzbekistan in a new edition was approved
According to the State Program on implementation of the strategy of development of New Uzbekistan for 2022-2026 years in the "Year of Care for Humanity and Quality Education" approved by the Presidential Order No.27 dated February 28, 2023, it has been tasked to improve the Unified National Valuation Standard providing a unified approach to valuation and taking into account the market conditions based on the principles of international valuation standards (IVS, EVS, USPAP, RICS and others).
In this regard, the State Assets Management Agency together with professional public associations of appraisal organizations of the republic (Association of Appraisal Organizations, Society of Appraisers of Uzbekistan, Society of Appraisers, Experts and Consultants of Uzbekistan) and with the participation of international consulting company PriceWaterhouseCoopers, developed the Unified National Valuation Standard of the Republic of Uzbekistan (UNVS) in a new edition, which was publicly discussed and, based on the results of the proposals received, was finalized.
The purpose of the revised UNVS is to increase consumer satisfaction with the quality of evaluation services through credibility, transparency and consistency of evaluation procedures to make informed decisions.
The new edition of UNVS was registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on December 28, 2023 (reg. MJ RUz No. 3487) and comes into force from January 1, 2024.
At the same time, the previously existing Unified National Valuation Standard of the Republic of Uzbekistan, registered by the Ministry of Justice of the Republic of Uzbekistan on June 4, 2020 (reg. MJ RUz № 3239) is recognized invalid.
The new version of the Uniform Valuation Standards provides a basis for ensuring the objectivity of the valuation process and allows appraisers to take into account the impact of market fluctuations, economic trends and other relevant factors, which will ultimately contribute to the formation of the real market value of an asset.
The USO will promote the development of an independent and objective appraisal system, improve the professional level and quality of appraisal services, as well as provide a unified interpretation of the appraisal legislation and increase confidence in the domestic appraisal system.
For reference: The new edition of the Unified National Valuation Standard of the Republic of Uzbekistan is brought in line with the norms of international valuation standards based on the peculiarities of economic development of the Republic, has been systematized and consists of three sections.
The first section includes a group of general standards that establish the fundamental principles and concepts to be taken into account when carrying out an appraisal from receiving an appraisal assignment to preparing an appraisal report. At the same time, based on international standards, the main concepts, terms and definitions have been revised and supplemented.
The second section contains a group of special standards dedicated to the valuation of certain types of assets, such as business and business participation rights, real estate, intellectual property and intangible assets, machinery and equipment, inventories and others.
This section includes a new standard "Examination of the reliability of the valuation report". In addition, the standard "Real Estate Valuation" is supplemented with the chapter "Peculiarities of Valuation of Real Estate under Development", the standard "Valuation of Intangible Assets and Intellectual Property Objects" is supplemented with the chapter "Valuation of Intangible Assets in the Form of Non-Financial Liabilities", and the terms of use of the valuation report are fixed.
The third section contains valuation methodologies, which are an integral part of the Unified National Valuation Standard of the Republic of Uzbekistan and establish the minimum methods necessary to assess the value of specific valuation objects, as well as determine the requirements and procedure for practical application of valuation standards for various valuation purposes and types of assets.