“Ўзбекистон Республикаси Капитал бозори” VI халқаро конференциясида Давактив агентлиги иштирок этди
Жорий йилнинг 12 сентябрь куни молиявий бозорлар бўйича бизнес конференцияларнинг етакчи провайдери Cbonds-Congress ва Инвестиция институтлари миллий уюшмаси томонидан мамлакатимиз Капитал бозорини ислоҳ қилиш ва уни жадал ривожлантириш истиқболлари муҳокамасига бағишланган “Ўзбекистон Республикаси Капитал бозори” VI халқаро конференцияси ташкил қилинди.
Анъанага айланган мазкур конференция капитал бозорини тартибга солувчи масъул органлар, маҳаллий банклар, инвестиция ва ишлаб чиқариш компаниялари, шунингдек, халқаро молия институтлари, рейтинг агентликларининг 200 дан ортиқ вакиллари ҳамда кўплаб ушбу соҳа экспертларини бир мақсадда бирлаштирди.
Мазкур тадбирда Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев “Ўзбекистон молия бозори: тартибга солиш” секциясида иштирок этиб, ўз маърузасида давлат активлари ва ер участкаларини хусусийлаштириш жараёнлари, 2024 йилга мўлжалланган истиқболли режалар ҳақида сўз олиб борди. Хусусан, 2024 йилда жами 250 тага яқин корхоналарнинг давлат улуши ва 1000 тадан ортиқ кўчмас мулк объектлари сотилиши режалаштирилган.
Шу билан бирга, А.Миралиев “Халқчил IPO” дастури доирасида йирик компанияларнинг акцияларини “битта акция – битта лот” тамойили асосида оммавий жойлаштирилиши, борасида маълумот бериб ўтди.
“Халқчил IPO” дастури мамлакатда аҳолининг барча қатламлари орасида кенг мулкдорлар синфини – акциядорларни шакллантириш мақсадида ўтказилишини таъкидлаб ўтди. Бу учун Олмалиқ КМК, Ўзбектелеком, Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси ва Ўзтемирйўлконтейнер каби йирик компанияларнинг акциялари бирламчи (IPO) ва (ёки) иккиламчи (SPO) оммавий таклиф этилиши ҳақида эслатиб ўтди.
Мазкур Ўзбекистоннинг йирик компаниялари акцияларининг оммавий таклифини ўтказиш жараёнида маҳаллий инвесторларнинг буюртмаларини қабул қилиш “Тошкент” РФБ савдо майдончасида амалда бўлган жараёнга қўшимча равишда, фуқаролар ўртасида оммалашишга улгурган ва фойдаланувчиларга қулай бўлган “E-auksion” электрон савдо платформаси, шу жумладан унинг мобил иловасидан фойдаланган ҳолда амалга оширилади.
Бунда, платформа орқали 24/7 онлайн режимида:
• талабгорларни қимматли қоғозлар бозори қонунчилиги талабларига асосан идентификация қилиш (ЭРИ, One ID ва Mobile-ID);
• профессионал брокерни танлаб, улар билан шартнома тузиш;
• депо ҳисоб рақам (акция/облигация учун ҳисоб рақам) очиш;
• маҳаллий инвесторлар томонидан акцияларни сотиб олиш бўйича буюртмаларни юбориш имкониятлари яратилиши таъкидланди.
Тадбирда иштирокчилар томонидан хусусийлаштириш соҳасида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар ва эришилаётган натижалар мамлакат капитал бозорини жадал ривожлантириш йўлида мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилишига ишонч билдирилди.

UzSAMA took part in the VI international conference "Capital Market of the Republic of Uzbekistan"
On 12 September this year, Cbonds-Congress, a leading provider of business conferences on financial markets, and the National Association of Investment Institutions organised the VI international conference "Capital Market of the Republic of Uzbekistan", dedicated to discussing the prospects of reforming the capital market of our country and its rapid development.
This traditional conference gathered more than 200 representatives of capital market regulators, domestic banks, investment and production companies, as well as international financial institutions, rating agencies and many experts in this field.
At this event, Deputy Director of UzSAMA Alisher Miraliyev took part in the section ‘Financial Market of Uzbekistan: Regulation’ and in his report spoke about the processes of privatisation of state assets and land plots, as well as prospective plans for 2024. In particular, in 2024 it is planned to sell the state share of about 250 enterprises and more than 1,000 real estate objects.
At the same time, A.Miraliyev gave information about public offering of shares of large companies on the principle of ‘one share - one lot’ within the framework of the programme ‘People's IPO’.
He stressed that the programme ‘People's IPO’ is carried out to form a broad class of owners - shareholders among all segments of the population in the country. In this regard, it was mentioned about primary (IPO) and (or) secondary (SPO) public offering of shares of such large companies as Almalyk MMC, Uzbektelecom, Uzbek Republican Commodity Exchange and Uztemiryulcontainer.
In addition to the process of accepting applications from local investors in public offerings of shares of major companies in Uzbekistan on the RFB Tashkent trading floor, it is also possible to accept applications using the "E-auksion" electronic trading platform, including its mobile application, which has become popular among citizens and user-friendly.
At the same time, an opportunity will be created through the platform online 24/7:
• identification of applicants (ERI, One ID and Mobile-ID) according to the requirements of the securities market legislation;
• selecting a professional broker and concluding an agreement with them;
• opening a depo account (account for shares/bonds);
• sending applications from local investors to purchase shares.
At the event, the participants expressed their confidence that the large-scale reforms implemented in the field of privatisation and the results achieved will serve as a solid foundation for the rapid development of the country's capital market.