“Ўзбекистон Республикаси Капитал бозори” VI халқаро конференциясида Давактив агентлиги иштирок этди
Жорий йилнинг 12 сентябрь куни молиявий бозорлар бўйича бизнес конференцияларнинг етакчи провайдери Cbonds-Congress ва Инвестиция институтлари миллий уюшмаси томонидан мамлакатимиз Капитал бозорини ислоҳ қилиш ва уни жадал ривожлантириш истиқболлари муҳокамасига бағишланган “Ўзбекистон Республикаси Капитал бозори” VI халқаро конференцияси ташкил қилинди.
Анъанага айланган мазкур конференция капитал бозорини тартибга солувчи масъул органлар, маҳаллий банклар, инвестиция ва ишлаб чиқариш компаниялари, шунингдек, халқаро молия институтлари, рейтинг агентликларининг 200 дан ортиқ вакиллари ҳамда кўплаб ушбу соҳа экспертларини бир мақсадда бирлаштирди.
Мазкур тадбирда Давактив агентлиги директори ўринбосари Алишер Миралиев “Ўзбекистон молия бозори: тартибга солиш” секциясида иштирок этиб, ўз маърузасида давлат активлари ва ер участкаларини хусусийлаштириш жараёнлари, 2024 йилга мўлжалланган истиқболли режалар ҳақида сўз олиб борди. Хусусан, 2024 йилда жами 250 тага яқин корхоналарнинг давлат улуши ва 1000 тадан ортиқ кўчмас мулк объектлари сотилиши режалаштирилган.
Шу билан бирга, А.Миралиев “Халқчил IPO” дастури доирасида йирик компанияларнинг акцияларини “битта акция – битта лот” тамойили асосида оммавий жойлаштирилиши, борасида маълумот бериб ўтди.
“Халқчил IPO” дастури мамлакатда аҳолининг барча қатламлари орасида кенг мулкдорлар синфини – акциядорларни шакллантириш мақсадида ўтказилишини таъкидлаб ўтди. Бу учун Олмалиқ КМК, Ўзбектелеком, Ўзбекистон Республика товар-хомашё биржаси ва Ўзтемирйўлконтейнер каби йирик компанияларнинг акциялари бирламчи (IPO) ва (ёки) иккиламчи (SPO) оммавий таклиф этилиши ҳақида эслатиб ўтди.
Мазкур Ўзбекистоннинг йирик компаниялари акцияларининг оммавий таклифини ўтказиш жараёнида маҳаллий инвесторларнинг буюртмаларини қабул қилиш “Тошкент” РФБ савдо майдончасида амалда бўлган жараёнга қўшимча равишда, фуқаролар ўртасида оммалашишга улгурган ва фойдаланувчиларга қулай бўлган “E-auksion” электрон савдо платформаси, шу жумладан унинг мобил иловасидан фойдаланган ҳолда амалга оширилади.
Бунда, платформа орқали 24/7 онлайн режимида:
• талабгорларни қимматли қоғозлар бозори қонунчилиги талабларига асосан идентификация қилиш (ЭРИ, One ID ва Mobile-ID);
• профессионал брокерни танлаб, улар билан шартнома тузиш;
• депо ҳисоб рақам (акция/облигация учун ҳисоб рақам) очиш;
• маҳаллий инвесторлар томонидан акцияларни сотиб олиш бўйича буюртмаларни юбориш имкониятлари яратилиши таъкидланди.
Тадбирда иштирокчилар томонидан хусусийлаштириш соҳасида амалга оширилаётган кенг қамровли ислоҳотлар ва эришилаётган натижалар мамлакат капитал бозорини жадал ривожлантириш йўлида мустаҳкам пойдевор бўлиб хизмат қилишига ишонч билдирилди.

Агентство госактивов приняло участие в VI международной конференции «Рынок капитала Республики Узбекистан»
12 сентября текущего года ведущий провайдер бизнес-конференций по финансовым рынкам компания Cbonds-Congress и Национальная ассоциация инвестиционных институтов организовали VI международную конференцию «Рынок капитала Республики Узбекистан», посвященную обсуждению перспектив реформирования рынка капитала нашей страны и его бурное развитие.
Эта традиционная конференция собрала более 200 представителей органов регулирования рынка капитала, отечественных банков, инвестиционных и производственных компаний, а также международных финансовых институтов, рейтинговых агентств и многих других экспертов в этой области.
На данном мероприятии принял участие заместитель директора Агентства госактивов Алишер Миралиев в секции «Финансовый рынок Узбекистана: регулирование» и в своем докладе рассказал о процессах приватизации государственных активов и земельных участков, а также перспективных планах на 2024 год. В частности, согласно программе приватизации на 2024 году, планируется выставление на продажу государственные доли около 250 предприятий и более 1000 объектов недвижимости.
В то же время, А.Миралиев дал информацию о публичном размещении акций крупных компаний по принципу "одна акция - один лот" в рамках программы «Народное IPO».
Он подчеркнул, что программа «Народное IPO» проводится с целью формирования в стране широкого класса собственников – акционеров среди всех слоев населения. В связи с этим, было упомянуто о первичном (IPO) и (или) вторичном (SPO) публичном размещении акций таких крупных компаний, как Алмалыкский ГМК, Узбектелеком, Узбекская Республиканская товарно-сырьевая биржа и Узтемирйулконтейнер.
В процессе проведения публичного предложения акций крупнейших компаний Узбекистана, в дополнение к существующим традиционным методам приёма заявок, применяемым на торговой площадке РФБ «Ташкент», заявки местных инвесторов также будут приниматься с использованием электронной торговой платформы «E-auksion», включая ее мобильное приложение, которая успела стать популярной среди горожан и удобной для пользователей.
При этом, отмечено, что через платформу в режиме онлайн 24/7 будет создана возможность:
• идентификации заявителей (ERI, One ID и Mobile-ID) согласно требований законодательства о рынке ценных бумаг;
• выбора профессионального брокера и заключения с ним договора;
• открытия счета депо (счет для акций/облигаций);
• отправки заявок со стороны местных инвесторов на приобретение акций.
На мероприятии участники выразили уверенность, что масштабные реформы, реализованные в сфере приватизации, и достигнутые результаты послужат прочной основой для быстрого развития рынка капитала страны.