Сурхондарё вилоятида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 2 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Сурхондарё вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
“Roadshow” тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Сайдулло Халиков ҳамда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Анвар Орипов бошчилигида бўлиб ўтди.
“Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Сурхондарё вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил дастурларига мувофиқ жами 124 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 32 та давлат активлари 70,1 млрд.сўм қийматига бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 6006 та 202,6 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 909 та 54,1 гектар ер участкалари 18,2 млрд.сўмга сотилишига эрилишилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Сурхондарё вилоятидаги жами 49 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 34 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Ўз ўрнида, Давактив агентлиги мутасаддилари томонидан қатнашчиларга “E-auksion” электрон савдо платформасидан фойдаланиш бўйича "мастер-класс" ўтказилиб, савдо платформасида шахсий кабинет очиш, онлайн электрон имзо олиш ва савдоларда қатнашиш учун аризалар бериш тартиблари ҳам назарий, ҳам амалий тушунтирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган “Roadshow” давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Сурхондарё вилоятининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё, Бухоро ҳамда Хоразм вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

В Сурхандарьинской области состоялась очередная презентация "Roadshow"
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 2 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активов, подлежа приватизации в Сурхандарьинской области, в частности государственных долей в предприятияхпустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Бекзод Усманова, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Сурхандарьинской области Сайдулла Халикова, а также первого заместителя хокима Сурхандарьинской области Анвар Орипова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе Сурхандарьинской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 124 государственных активов, из которых 32 актива были проданы за 70,1 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 6006 земельных участков площадью 202,6 га, из них проданы 909 земельных участков площадью 54,1 га за 18,2 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 49 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 34 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Сурхандарьинской области.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Бекзод Усманова и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Сурхандарьинской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
Данное мероприятие продолжится во всех районах и городах Сурхандарьинской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Навоийской, Кашкадарьинской, Бухарской и Хорезмской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.